Články

Úvaha: dotykový, nebo klasický telefon?

Je lepší chytrý, nebo hloupý telefon? Položil jsem si tuto otázku a vyměnil jsem svého Androida za jednoduchou Nokii. Opravdu člověk potřebuje telefon za tisíce korun, nebo se nic nezmění, když si koupí telefon za několik stovek korun?
13.4.2016,  úvaha, Jan Pánek,  8 komentářů

Doporučené tablety

Chcete si pořídit nový tablet, ale nejste si jistí který? Výběr je tak velký, že je těžké se mezi tablety vůbec orientovat. Proto jsme si pro vás připravili průvodce, který vám velmi usnadní výběr ideálního tabletu právě pro vás. Aktualizováno 12. 4. 2016.
12.4.2016,  návod, Jan Pánek,  9 komentářů

Přehled procesorových jader Cortex

V dnešním článku se podíváme na architektury a jádra společnosti ARM. Konečně se zorientujete ve světě jader Cortex-Axx a dozvíte se, jestli je lepší mít v telefonu Cortex-A57, nebo Cortex-A72. Jaký je mezi nimi vůbec rozdíl?
26.2.2016,  článek, Jan Pánek

Remix OS: návod, jak nainstalovat Android na počítač

Remix OS je v podstatě Android přestrojený do desktopové verze, na svém počítači díky němu můžete spouštět aplikace z Androidu. Pojďme si ukázat, jak na to, přidáme i návody, jak systém lokalizovat nebo jak nainstalovat obchod Play.
8.2.2016,  návod, Jan Pánek,  6 komentářů

Doporučené mobilní telefony

Kupujete si nový mobilní telefon a nevíte, který z nich si vlastně vybrat? Nabídka je neuvěřitelně široká a zahrnuje stovky modelů nejrůznějších výrobců. Náš průvodce vám pomůže vybrat ten nejlepší smartphone. Aktualizováno 8.9.2015.
8.9.2015,  návod, Milan Šurkala,  11 komentářů

Chytré hodinky: návyková záležitost?

Trh s mobilními telefony je už prakticky přesycený a výrobci tak zkouší nové cesty, jak zaujmout. Stanou se dalším hitem "wearables" alias chytré hodinky a náramky s řadou čidel, nebo je to jen další slepá ulička a jaká je vlastně současná nabídka?
19.3.2015,  článek, Jakub Doležal

Rychlonabíjení: vyřeší problém s výdrží?

Vývoj v mobilních telefonech letí střemhlav kupředu a každý rok je ve znamení více megapixelů, více jader a většího rozlišení. Bohužel výdrž těchto chytrých krabiček stagnuje a prakticky nikam se nehýbe. Najdeme spásu v rychlém nabíjení?
14.1.2015,  článek, Jakub Doležal,  1 komentář

Mobilní platformy: historie a současnost

Vyznat se dnes na trhu s notebooky, netbooky, ultrabooky, tablety či smartphony není vůbec snadné. Všemožná označení procesorů, grafik, nebo čipsetů dokáží pomotat hlavu i zkušenému uživateli. Pojďme si v tom zmatku udělat pořádek! Aktualizováno.
20.5.2014,  článek, Jakub Doležal,  4 komentáře

Agent 007: sledování aut a odposlechy telefonů

Cítíte se bezpečně? Myslíte si, že máte své soukromí a nikdo vás nemůže sledovat? Tento díl seriálu o sledování lidí se bude věnovat problematice špehování aut např. pomocí GPS a sledování mobilních telefonů.
28.4.2014,  článek, Milan Šurkala

Samsung Galaxy S5: pokrok, nebo stagnace?

O telefonu Samsung Galaxy S5 se toho v posledních měsících namluvilo až moc. Spekulovalo se především o displeji s rozlišením 2K, který odstartuje další kolo zvyšování rozlišení, ovšem Samsung tentokrát zůstal při zemi. Co to tedy znamená?
6.3.2014,  preview, Jan Vítek,  3 komentáře

Nokia Lumia 920: návod, jak vyměnit prasklé sklo

Upadl vám telefon tak nešťastně, že se vám po skleněném krytu displeje rozlezl pavouček? Pak máte několik možností: zbavit se jej, smířit se s tím, zaplatit si opravu nebo se o ni pokusit svépomocí. A právě o této čtvrté možnosti bude dnešní článek.
8.11.2013,  návod, Jan Vítek,  7 komentářů

Moc chytrých věcí kolem nás

Samsung nedávno vydal své "chytré hodinky". V domácnostech na stěně visí chytré televize, v kapsách máme chytré telefony a někdo má dokonce chytrou pračku. Co stojí za touto módou? Přináší nějaká úskalí, či posun k lepšímu?
30.10.2013,  úvaha, Pavel Kovač,  1 komentář

Tři roky na tabletech

Celý trh s výpočetní technikou je zaplaven tablety. Většina z nás v tabletu vidí příruční počítač, ve kterém si vyřídí e-mail, shlédne video a prohlédne fotky z párty. Není to však jen jeden pohled?
23.10.2013,  úvaha, Pavel Kovač

Microsoft, Intel, AMD a mobilní počítače: je na čase spěchat

Stejně jako jsme se na Světu hardware podívali na vývoj a směřování desktopů, se dnes i zde zamyslíme nad mobilními počítači, tedy především klasickými notebooky. Ty to dnes také nemají lehké a z technologického hlediska nejsou zrovna v popředí zájmu výrobců.
24.9.2013,  článek, Jan Vítek

Windows Phone a Nokia: nekončící trnitá cesta

První díl našeho seriálu o společnostech Microsoft a Nokia jsme začali i zakončili jejich spojením a nyní je na čase se blíže podívat na konkrétní produkty, čili platformu Windows Phone a telefony řady Lumia. Jak se tedy vyvíjely a co od nich můžeme čekat?
16.9.2013,  článek, Jan Vítek

Změna z ce4you na Svět mobilně

V návaznosti na plánované ukončení provozu serveru ce4you.cz došlo k nastavení přesměrování všech požadavků na novou doménu, na níž se právě nacházíte. Co všechno s sebou tato změna přinesla a co teprve přijde?
29.4.2013,  článek, Karel Polívka,  19 komentářů

Téměř exkluzivně: Týden s LG Optimus 7 a Windows Phone 7

S blížícím se oficiálním uvedením nové platformy Windows Phone 7 na trh roste i aktivita výrobců a jejich PR agentur, které se snaží strhnout na svůj budoucí prodejní hit co nejvíce pozornosti.
4.10.2010,  preview, Pavel Koza,  41 komentářů

Na návštěvě ve značkové prodejně HTC v Praze

První červencový den byla v Praze otevřena první značková prodejna HTC v Evropě. Bez fanfár, přestříhávání zelených stuh a bez davu nadšených příznivců na tuto skutečnost upozornila pouze strohá tisková zpráva; pravé slavnostní otevření se plánuje až po prázdninách. Vypravil jsem se proto přímo do jámy lvové zjistit, jak to v prodejně vypadá a co HTC svým zákazníkům hodlá prostřednictvím své nové prodejny na prestižním místě v našem hlavním městě nabídnout.
2.7.2010,  reportáž, Pavel Koza,  8 komentářů

České dokumenty k jednotlivým zařízením

Toto není článek v pravém smyslu slova, zde se budou shromažďovat pouze české návody v elektronické podobě. Pokud se vám doma na disku válí nějaký návod zde chybějící, neváhejte a pošlete nám jej.
18.5.2010,  návod, Pavel Koza

Windows Phone 7 Series nejsou pro vás? Tak pro koho jsou?

Tak. Máme za sebou další velkou dávku emocí, čímž nemyslím 35. řadu oblíbených VéKáVéček, ale právě skončený MIX10, kde Microsoft odhalil další podrobnosti kolem nové platformy Windows Phone 7 Series. A pro většinu příznivců a nadšenců do Windows Mobile to nebylo zrovna veselé období, protože zdaleka největší pozornosti se od více či méně odborné veřejnosti dostalo tomu, co všechno nový systém zvládat a umět nebude. Zklamané reakce se na Microsoft sesypaly ze všech stran a mít autorsky chráněné varianty tvrzení "končím s WM, přecházím na ***", díky poplatkům bych si mohl koupit vilu minimálně na Floridě. Jenže, není ono to všechno jen velké, skutečně velké nedorozumění?
19.3.2010,  úvaha, Pavel Koza,  31 komentářů

Windows Phone 7 Series - shrnutí a zamyšlení

A je to za námi. V kongresovém centru v Barceloně se začalo stěhovat a uklízet a my se můžeme v klidu ohlédnout za tou zdaleka nejdůležitější událostí, které jsme v průběhu uplynulých několika dnů byli svědky, tedy představení nové a vskutku revoluční verze Windows Mobile 7, nebo chcete-li platformy Windows Phone 7 Series. Microsoftu se po dlouhé době podařilo být alespoň na několik dní středobodem mobilního světa a nezbývá než doufat, že se podobná situace bude opakovat stále častěji. V tomto článku nejdříve zopakuji známá fakta, pak se zaměřím na nezodpovězené otázky a nakonec se pokusím celou situaci shrnout a zanalyzovat.
18.2.2010,  článek, Pavel Koza,  24 komentářů

Windows Mobile 7 - vím, že nic nevím...

S blížícím se veletrhem Mobile World Congress (MWC), pořádaném v polovině února ve španělské Barceloně, roste tepová frekvence většiny příznivců operačního systému Windows Mobile a mobilní platformy Windows Phone.
17.1.2010,  článek, Pavel Koza,  13 komentářů

Microsoft, HTC, Google a ti ostatní v roce 2010

Rok 2010 bude pro Microsoft a jeho operační systém Windows Mobile (resp. platformu Windows phone) rokem pravdy. Pokud vše dopadne podle předpokladů, dočkáme se po mnoha letech skutečně NOVÉ verze Windows Mobile se zásadními změnami a vylepšeními.
1.1.2010,  článek, Pavel Koza,  28 komentářů

Flashujeme novou ROM u zařízení HTC Touch Diamond2

I když už není flashování zařízení, tedy instalace nové verze operačního systému do paměti FlashROM, takovým dobrodružstvím, jako tomu bylo ještě před pár lety, pro některé uživatele to stále může být krokem do neznáma, a tak raději setrvají u své stávající, mnohdy hodně problamatické verze. Tento článek se pokusí ukázat vám, že se dnes jedná o celkem bezpečný a "blbuvzdorný" proces, kde je při dodržení několika málo pravidel riziko jakéhokoliv nepříjemného poškození zařízení skutečně minimální.
27.10.2009,  návod, Pavel Koza

Fotoduel: Samsung OmniaPRO B7610 vs. HTC Touch Diamond2

I když je zařízení Samsung OmniaPRO B7610 jako čistokrevné "business" zařízení určeno především k práci a na samé "důležité" činnosti, dostalo od sudiček velmi slušně fotící pětimegapixelový digitální fotoaparát s automatickým ostřením, elektronickým stabilizátorem a LED bleskem.
16.9.2009,  recenze, Pavel Koza,  4 komentáře

První pohled: Outlook Mobile a Microsoft Exchange 2010

Mobilní verze poštovního klienta je vylepšována téměř nepřetržitě již od prvních verzí systému Windows Mobile a nejinak tomu je i v současnosti. Na rozdíl od ostatních vlastností systému ale frekvence změn nezáleží na samotném Windows Mobile, ale především na novinkách na "serverovém konci" tohoto symbiotického systému, který reprezentuje produkt zvaný Microsoft Exchange Server.
7.9.2009,  preview, Pavel Koza,  8 komentářů

Prvních 60 minut se Samsung OmniaLITE

Po prvním, rozhodně nijak nesmělém kroku do světa mobilních dotykových komunikátorů bez klávesnice a dokonce i bez stylusu v podobě zařízení Samsung Omnia SGH-i900, si pro nás na letošní rok v Samsungu připravili Omnií hned několik.
3.7.2009,  preview, Pavel Koza,  6 komentářů

Jak nastavit HTC zařízení s WM5 jako modem ve Windows Vista?

Pokud chcete ve Vistách využívat své zařízení jako modem k připojení k Internetu a máte na něm předinstalované Windows Mobile 6, není nic jednoduššího, protože podpora pro tuto fuknci je integrována přímo do Windows Mobile Device Center. Pokud ale máte starší zařízení s Windows Mobile 5, operace už není tak triviální, nicméně s tímto návodem to bude otázkou několika minut. Celý fígl spočívá v instalaci správných ovladačů modemu a v dodržení správného pořadí aktivace a připojení.
3.10.2008,  návod, Pavel Koza

MVP Summit Seattle 2007 - Den 2 a 3

Náš třetí den začal pěkně z ostra. Tedy alespoň pro mě, protože jsem se probudil něco málo před čtvrtou ráno a od té doby už neusnul. Zabavil jsem se, jak jinak, vyprávěním událostí z včerejšího dne a pak už se jen těšil na setkání s NÍM. Někdy v šest ráno mě napadlo zajít se podívat na recepci, jestli tam pro mě náhodou nemají šestnáctikilogramový pozdrav z letiště a skutečně tam byl - můj kufr byl na světě! Co "na světě", on byl na vozíku přímo přede mnou, takže jsem si mohl spokojeně škrtnout první a zatím poslední položku na seznamu nepříjemností. Šťastné shledání jsem oslavil dlouhou koupelí a před osmou hodinou jsme se s Michalem Bláhou přesunuli do kongresového centra kousek od hotelu, kde se celý dnešní denní program odehrával.
15.3.2007,  reportáž, Pavel Koza

MVP Summit Seattle 2007 - Den 1

Vzhledem k pozdnímu příletu a následným problémům se zavazadly bloudícími kdesi po USA jsem včera byl rád, že jsem mohl konečně zapadnout do postele, takže jsem vám ani nepsal, kde to vlastně v Seattle bydlíme. Již jsem uváděl, že ubytování je jedna z věcí, které hradí v plné výši Microsoft, tedy alespoň pokud jde o ubytování v během Summitu. Vzhledem k počtu účastníků (odhadem něco ke 2000, přesné číslo nám asi řeknou později) není šance umístit všechny do jednoho hotelu, takže si každý MVP mohl při registraci na Summit vybrat hned hotelů z několika. Luxusních hotelů jako je Westin, Sheraton nebo Crown Plaza nutno podotknout, umístěných přímo v centru Seattle a s cenou pohybující se mezi 150 a 200 americkými dolary za jednu noc. Bez snídaně a bez Internetu, ten nám Microsoft platí extra. Jak se říká, darovanému koni na zuby nehleď, ale pro nás běžné smrtelníky je to ubytování možná zbytečně drahé a luxusní, ale alespoň vidíte, že Bill není žádný škrt a umí se pěkně rozšoupnout:)))
13.3.2007,  report, Pavel Koza