Články

HTC S710 (Vox): První pocity a dojmy z tohoto zařízení

HTC S710 (Vox): První pocity a dojmy z tohoto zařízení

Společnost HTC se neustále snaží posouvat hranice mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile kupředu a jejich poslední výrobek uvedený na trh, HTC S710 (Vox), je toho dobrým příkladem.
22.4.2007, preview, Pavel Koza
MVP Summit Seattle 2007 - Den 2 a 3

MVP Summit Seattle 2007 - Den 2 a 3

Náš třetí den začal pěkně z ostra. Tedy alespoň pro mě, protože jsem se probudil něco málo před čtvrtou ráno a od té doby už neusnul. Zabavil jsem se, jak jinak, vyprávěním událostí z včerejšího dne a pak už se jen těšil na setkání s NÍM. Někdy v šest ráno mě napadlo zajít se podívat na recepci, jestli tam pro mě náhodou nemají 16kilogramový pozdrav z letiště a skutečně tam byl - můj kufr byl na světě! Co "na světě", on byl na vozíku přímo přede mnou, takže jsem si mohl spokojeně škrtnout první a zatím poslední položku na seznamu nepříjemností. Šťastné shledání jsem oslavil dlouhou koupelí a před osmou hodinou jsme se s Michalem Bláhou přesunuli do kongresového centra kousek od hotelu, kde se celý dnešní denní program odehrával.
15.3.2007, reportáž, Pavel Koza
MVP Summit Seattle 2007 - Den 1

MVP Summit Seattle 2007 - Den 1

Vzhledem k pozdnímu příletu a následným problémům se zavazadly bloudícími kdesi po USA jsem včera byl rád, že jsem mohl konečně zapadnout do postele, takže jsem vám ani nepsal, kde to vlastně v Seattle bydlíme.
13.3.2007, reportáž, Pavel Koza
MVP Summit Seattle 2007 - Den 0

MVP Summit Seattle 2007 - Den 0

Letos v lednu jsem byl již potřetí oceněn titulem Microsoft MVP. Kromě jiných benefitů, mezi které patří lepší přístup k těm "kompetentním" lidem přímo u zdroje v Microsoftu nebo předplatné MSDN doslova za hubičku, pořádá Microsoft jednou ročně, poslední dobou však spíš jednou za 18 měsíců, celosvětové setkání nositelů tohoto ocenění v americkém městě Seattle (sídlo Microsoftu je v Redmondu a Redmond je jedním z předměstí Seattle).
13.3.2007, reportáž, Pavel Koza
Prvních 60 minut se Samsung SGH-i600

Prvních 60 minut se Samsung SGH-i600

Je tomu již dlouho, co jsem měl naposledy tu čest krátce otestovat zařízení, které ještě není na našem trhu. Dnes se mi na stůl dostal nový chytrý telefon od Samsungu s názvem Samsung SGH-i600 a v následujících odstavcích pro vás shrnu své první dojmy.
7.2.2007, preview, Pavel Koza

Rozhovor s...: Johny_G, kde jsou ti mravenci?

Při přípravě série článků o autorech freeware pro PPC jsem rozmýšlel o kom bych ještě mohl napsat. Řešil jsem s moderátorem Jiřím Pospíšilem něco ohledně ce4you a já se ho zeptal na tip. Po chvíli přemýšlení vyjmenoval několik autorů, ale ty už jsem měl vytipovány sám. Po delší chvilce ještě vyslovil jméno Johny_G. Když jsem se zeptal o koho jde, tak mi odpověděl, že ho určitě znám, protože je registrován na ce4you.cz a hlavně je to autor skvělé hry Eleworia.
6.1.2007, rozhovor, Zdenek Malinsky

Nastavení ActiveSync přes Bluetooth (WM5 zařízení s ovladačem Microsoft)

Pokud chcete své zařízení synchronizovat s PC bez nutnosti přímého propojení kabelem, nemáte u zařízení s Windows Mobile 5 příliš mnoho možností. WiFi již pro synchronizaci s desktopem není povoleno a infračervený port zase často na zařízení chybí.
5.1.2007, návod, Pavel Koza

Jak nainstalovat a nastavit ActiveSync?

Záměrem PDA není nabídnout uživatelům plnohodnotný počítač do kapsy (i když i tak je samozřejmě možné PDA používat). Hlavní síla PDA spočívá v tom, že je schopno prezentovat informace ukládané na klasickém stolním počítači i na cestách. V 21. století je dost nemyslitelné chtít po uživateli, aby informace zadával dvojmo, o shodný obsah na desktopu i na PDA se stará tzv. synchronizační program. Základní synchronizační program se jmenuje ActiveSync a dnes si povíme, jak na něj.
26.12.2006, návod, Pavel Koza

Rozhovor s...: Štěpán Bátěk - autor freeware

S jeho aplikacemi jsem se setkal spíše náhodou, když jsem si na ce4you hledal ve freeware softy pro svůj, tehdy nový HP iPAQ 4150. Byla to nějaká „čistící“ utilitka. Podle jména jsem si myslel, že je asi Maďar, ale protože byl program v češtině, což moc freeware softů není, začal jsem pátrat a zjistil, že je to Čech a má dokonce na kontě více prográmků. Takže když jsem nyní začal uvažovat o sérii článků o autorech freeware pro PPC, nemohl jsem na něj zapomenout a volba padla samozřejmě i na něj.
10.12.2006, rozhovor, Zdenek Malinsky

Rozhovor s...: Do ráje s eXEdenem?

Tento článek je prvním z minisérie profilů českých autorů freeware pro Pocket PC - Windows Mobile. Jejich práce je nevděčná, mizerně placená a jedinou odměnou je pro ně pocit dobře vykonané práce, občas i nějaký mailík nebo diskuzní příspěvek s pochvalou či poděkováním. Většinou, pokud není hlas vysloveně kritický, odsuzující či jejich softem pohrdající, se autoři setkávájí s tím, že si na ně uživatelé jejich softů vymýšlejí a chtějí různá "vylepšení".
25.11.2006, rozhovor, Zdenek Malinsky
Prvních 60 minut s Acer c530

Prvních 60 minut s Acer c530

Acer n35 patří k průkopníkům Pocket PC. Na rozdíl od něj ale nabízí nejnovější Acer c530 nejen integrovaný GPS modul, ale i velmi slušné možnosti komunikace (Bluetooth a WiFi), malé rozměry, skvělý displej, nejnovější verzi OS a standardní SDIO slot.
16.11.2006, preview, Pavel Koza
Prvních 60 minut s HP iPAQ rx5935 Travel Companion

Prvních 60 minut s HP iPAQ rx5935 Travel Companion

Navigace (nejen) do auta je dnešním fenoménem. S různými navigačními pomocníky se doslova roztrhl pytel a nabídka roste každým dnem. Nyní se do arény rázně rozhodla vstoupit i společnost HP se svou novou modelovou řadou HP iPAQ rx5900 Travel Companion.
18.10.2006, preview, Pavel Koza

Jak úspěšně flashnout novou ROM do HTC Hermes?

HTC Hermes je nástupce úspěšného a zajímavého zařízení HTC Wizard. Stejně jako u všech ostatních zařízení s Windows Mobile ale není instalovaný systém bez chyby, takže mnoho z uživatelů bude zvažovat instalaci novější a lepší (většinou:) verze. Co je ale pro zkušené harcovníky rutina může být pro méně zkušené uživatele noční můra. A právě pro ty je určen tento článek, kde vás jeho autor provede celým procesem instalace tak říkajíc za ručičku, a navíc přidá i přehled dostupných verzí systému.
16.10.2006, návod, Medved

Windows Mobile a Windows Vista RC1

Asi jen málokterý uživatel kapesního počítače se systémem Windows Mobile se dosud nesetkal se jménem Windows Vista, které označuje připravovaný operační systém z dílny Microsoftu určený na pracovní stanice (servery se můžou těšit na Longhorn).
10.10.2006, návod, altair
Prvních 60 minut s chytrým telefonem Samsung SGH-I320

Prvních 60 minut s chytrým telefonem Samsung SGH-I320

Klasický chytrý telefon už nikoho nepřekvapí, na tom se asi shodnem. Sice se jich prodává zdaleka nejvíc, ale pokud chce výrobce něčím zaujmout, musí se snažit nabídnout trochu víc, případně něco trochu odlišného.
16.8.2006, preview, Pavel Koza

Do Maďarska bez obav s programem ÚtInfó Hungary

Pokud se do Maďarska chystáte ať už za prací nebo za zábavou, spolehlivý pomocník na cesty se vám může nejednou hodit. Snad jediná věc, která by vám mohla trochu kalit radost, je fakt, že je aplikace k dispozici pouze v maďarštině. Inu, nic není dokonalé.
24.7.2006, preview, Josef Štolcar

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
3.7.2006, návod, Jarouš
Prvních 259200 vteřin s HTC Hermes v ruce

Prvních 259200 vteřin s HTC Hermes v ruce

Rychlý procesor, dost paměti, pěkný displej, vysouvací QWERTY klávesnice s automatickým podsvícením. 2MPix foťák s možností manuální změny ohniska. IrDA, Bluetooth a WiFi modul. GSM/GPRS/EDGE/UMTS (HSDPA) modul pro rychlé datování. To vše umí nový HTC Hermes.
23.5.2006, preview, Pavel Koza

Jak je to na Pocket PC s pamětí?

Většina nových majitelů kapesního počítače už má zkušenosti s PC a orientuje se v základních pojmech, jako je výraz počítačová paměť. Pokud ale pokusí své znalosti aplikovat na kapesní počítače, může být trochu zmaten. Proto vznikl tento článek.
22.4.2006, návod, Pavel Koza

Upgrade HP iPAQ hx4700 na Windows Mobile 5 krok za krokem

Trvalo to sice o dost déle, než asi každý z uživatelů jediného zástupce VGA zařízení od HP předpokládal, ale koncem března se konečně v nabídce elektronického obchodu společnosti Hewlett-Packard objevila možnost zakoupení aktualizace na systém Windows Mobile 5. Na rozdíl od některých konkurenčních Pocket PC je sice upgrade maximálně uživatelsky přívětivý, přesto snad nic nezkazím tím, když vám celý průběh instalace podrobně popíšu. A jako bonus přidám pár informací o novinkách a změnách:)
5.4.2006, návod, Pavel Koza

Základní instalace a konfigurace ActiveSync

AKTUALIZOVÁNO: ActiveSync je v drtivé většině první aplikací, kterou si po koupi Pocket PC či Smartphone zařízení nainstalujete. Je to pochopitelné, protože bez ActiveSync je přenos dat mezi počítačem a PDA velmi komplikovaný. Samotná instalace není nikterak záludná, stačí se držet instrukcí a během několika minut je celý proces ukončen. Rovněž úvodní konfigurace se nemusíte obávat, pokud umíte pracovat se stolním počítačem, zvládnete i toto.
27.3.2006, návod, Pavel Koza

Prvních 60 minut s TechFaithWireless smartphone

HTC je sice v tuto chvíli na trhu naprosto dominující, ale to se brzo může změnit. Jedním z konkurentů, kteří se snaží prosadit jako výrobci hardware pro další firmy (OEM a ODM), je čínská společnost TechFaithWireless, jejíž smartphone bych vám rád představil. Na rozdíl od spousty ostatních chytrých telefonů s Windows Mobile jde o designově velice povedený výrobek.
25.3.2006, preview, Pavel Koza

Oprava vypadávajícího stylusu na HTC Wizard (MDA Vario, QTEK 9100 atd.)

Jelikož mi v mém MDA Vario začal z ničeho nic najednou vypadávat stylus, začal jsem hledat, jak to opravit. Někdo radil ohnout stylus tak, aby nevypadával, jiný zase omotat vršek stylusu lepicí páskou. Tyto rady však neřešily skutečný problém, pouze jej obcházely. Po dlouhém přemítání o propadlé záruce jsem se rozhodl podívat se mému MDA Vario na zoubek.
20.3.2006, návod, Martin Kubečka

Geocaching: hra pro malé i velké. Tip na rodinné využití GPS

Pokud se Vám stejně jako mně dělají vrásky při vymýšlení programu volného času, neměli byste přehlédnout následující tip… Zároveň si, prosím, nemyslete, že jste se překlikli – opravdu čtete svůj oblíbený technický web a ne pozvánku na víkend. Spojovacím článkem těchto vzdálených světů se stala technika se třemi písmenky v logu, která pronikla nejen do oblastí profesionálního využití, ale i do soukromého života a která svým uživatelům nabízí možnost báječné zábavy...
18.3.2006, článek, Bergmann

Návod pro ROM upgrade u zařízení Acer n3xx

Nedávno recenzovaný Acer N300 je skutečně povedené zařízení, o tom není pochyb. Bohužel, část zařízení model N311 mají poměrně závažný problém - po pár dnech používání se dostanou do stavu, kdy zamrzají už ve fázi spouštění a nedá se s nimi vůbec nic dělat. Řešením je (kromě návštěvy servisu) nahrání novější verze systému. A protože jde o ne zcela triviální záležitost, rozhodl jsem se vám pomoci tímto článkem.
13.3.2006, návod, Pavel Koza

HTC Wizard jako modem (USB, Bluetooth)

Velmi častý dotaz v diskuzích i SZ se týká použití zařízení HTC Wizard (MDA Vario, Qtek 9100 atp.) jako modemu pro notebook nebo jiné PDA. Všem, kteří se tímto problémem trápí a nemohou najít správné řešení, by mohl pomoci tento článek, ve kterém jsem popsal praktický postup, jak se pomocí Wizarda připojit s notebookem k Internetu. Tento návod by mohl být teoreticky použitelný i pro jiná zařízení od HTC, ale to už budete muset zjistit sami.
24.2.2006, návod, Pavel Koza

Nastavení ActiveSync přes WiFi

Pro příznivce WiFi bych zde dnes měl návod na to, jak vzdáleně synchronizovat svůj stolní počítač s Pocket PC zařízením přes WiFi. Připojení přes WiFi má některé výhody, především v oblasti výkonu, ale rovněž některá omezení, kvůli kterým není možné synchronizovat jakékoliv zařízení. Pokud vás tato problematika zajímá nebo pokud jste sami měli s nastavením problémy, doporučuji si článek přečíst a případně se dle chuti zapojit i do diskuze.
19.2.2006, návod, Pavel Koza

Jak nastavit připojení k Internetu?

Pokud by se měl vyhlásit vítěz mezi nejčastěji kladenými otázkami, s velkým náskokem by zvítězil dotaz: "Jak mám nastavit připojení k Internetu přes mobilní telefon". A protože nerad vidím, jak se mí čtenáři trápí, tak jsem takový přehled sepsal. Článek bude průběžně doplňován, pokud máte nějaké dotazy, připojte je v diskuzi.
8.2.2006, návod, Pavel Koza

Základní konfigurace Pocket PC (kalibrace displeje a pod.)

I když to někomu může přijít úsměvné, pro některé uživatele může být problémem už ta úplně základní konfigurace Pocket PC zařízení. Stačí k tomu málo - například nulové zkušenosti se světem kapesních počítačů nebo neznalost jazyka, kterým zařízení v základu komunikuje. Softwarová lokalizace do češtiny se totiž instaluje až po tomto prvním nastavení. Takže pokud máte právě tento problém, s pomocí tohoto obrázkového průvodce jej určitě rychle vyřešíte:)
6.1.2006, návod, Pavel Koza

Nastavení ActiveSync pro synchronizaci přímo s Exchange serverem

Kromě klasické synchronizace se stolním počítačem umí kapesní počítače se systémem od Microsoftu ještě jeden druh synchronizace, a sice přímo se Exchange serverem. Využijí ji tedy především zaměstnanci větších firem a organizací, kde je Exchange server použit jako hlavní poštovní server a úložiště dat. A protože počet takových uživatelů stále roste, rozhodl jsem se sepsat tento článek, po jehož přečtení byste měli být schopni Exchange ActiveSync nastavit a provozovat.
5.1.2006, návod, Pavel Koza