Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Značka BlackBerry se nejspíš vrátí na tablety

10.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nová strategie licencování značky namísto výroby vlastních smartphonů se BlackBerry evidentně vyplácí. Kromě telefonů bychom tedy ostružinové logo mohli v budoucnu vídat také na tabletech. Nepůjde ovšem o první tablet BlackBerry…
Finanční výsledky BlackBerry za poslední fiskální čtvrtletí loňského roku překonaly očekávání expertů. Společnost sice zůstává ve ztrátě, ale ta se značně snížila. Není pochyb, že za tímto zlepšením finanční situace stojí změna strategie. BlackBerry už samo nevyvíjí, nevyrábí ani neprodává žádný hardware, místo toho svou značku licencuje jiným společnostem a samo se zabývá jen softwarovým řešením, jako je upravený Android a balíček aplikací zaměřený na produktivitu a zabezpečení. Výkonný ředitel John Chen prohlásil, že je čas přejít do druhé fáze licencování, kdy by si měla značka BlackBerry dostat na další typy produktů.

Jeden z partnerů má podle jeho slov zájem nabídnout tablet BlackBerry. Není to nic zase tak překvapivého, náznaky o „ostružinovém“ tabletu se objevily už dříve. Prozatím ovšem o zařízení prakticky nic konkrétního nevíme, snad jen, že bude disponovat operačním systémem Android. Novinkou bude také označení „Secured by BlackBerry“, které bychom mohli přeložit jako „Zabezpečeno od BlackBerry“. Najít bychom jej měli na zařízeních třetích stran, pro která bude společnost dodávat software včetně bezpečnostních řešení. Kromě dalších smartphonů se bude údajně jednat například o produkty spojené s tzv. internetem věcí.

Zpět ovšem ke zmiňovanému tabletu. Zatím není jasné, který z partnerů má zájem o jeho výrobu. BlackBerry totiž svou značku v současné době licencuje třem společnostem. Nejznámější je bezpochyby čínské TCL, které stojí za telefony DTEK50, DTEK60 i KeyOne. Potom jsou to společnosti působící jen regionálně – indonéský PT BB Merah Putih (minulý měsíc představil model BlackBerry Aurora) a indický Optiemus.
BlackBerry PlayBook z roku 2011


Nejednalo by se ovšem o první tablet nesoucí ostružinové logo. V roce 2011 byl představen sedmipalcový BlackBerry PlayBook, který ovšem zrovna díru do světa neudělal. Reakce v recenzích byly spíše smíšené a aby se společnost zbavila všech naskladněných kusů, musela tablet několikrát znatelně zlevnit. Nakonec ani nepřišla slibovaná aktualizace na systém BlackBerry OS 10. Hardwarová výbava zahrnovala 7“ displej s rozlišením 1024 x 600 pixelů nebo dvoujádrový procesor TI OMAP4430 spolu s 1GB RAM.

Zdroj: Crackberry.com
reklama