Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Potvrzeno: BlackBerry končí s vlastním hardwarem, zaměří se na software

28.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Mluví se o tom už dlouho, ale až teď BlackBerry vše potvrdilo. Společnost už nemá v plánu vyvíjet a vyrábět své vlastní smartphony, místo toho nechá tyto činnosti na svých partnerech, aby se mohla více soustředit na software.
V minulém roce skončila jedna velká éra, když BlackBerry oznámilo konec svého vlastního operačního systému – místo toho teď v ostružinových smartphonech nalezneme Android. Tento týden byla spolu s posledními finančními výsledky potvrzena další rána pro zaryté fanoušky BlackBerry. V každém případě nejde o nic nového, neoficiálně se o tom šušká už dlouho a nasvědčuje tomu i chování společnosti v posledních měsících. BlackBerry po mnoha letech přestane vyvíjet a vyrábět vlastní smartphony či jiná zařízení, místo toho se zaměří na software. Výkonný ředitel John Chen uvedl, že jeho firma má v plánu ukončit veškerý interní vývoj hardwaru a přenechá tuto činnost partnerům. S telefony se značkou BlackBerry se tedy budeme setkávat i nadále, i když za jejich vývojem a výrobou bude stát někdo jiný.

BlackBerry Priv byl tedy posledním smartphonem, který pocházel opravdu od BlackBerry. Letos v létě představený model BlackBerry DTEK50 je vlastně převlečeným Alcatelem Idol 4, o jehož výrobu se stará čínská společnost TCL. Došlo jen k drobnějším úpravám designu a BlackBerry dodalo operační systém Android s vylepšeními týkajícími se bezpečnosti a produktivity. Telefony tím na jednu stranu ztratily punc originality, především absence fyzické klávesnice asi mnohé fanoušky ostružinové společnosti zamrzí, ale na druhou stranu umožňuje snížit náklady na výzkum, vývoj a výrobu zařízení, což se samozřejmě pozitivně projeví i v prodejní ceně.
BlackBerry DTEK50: podobnost s Alcatelem Idol 4 není náhodná


Stejný postup BlackBerry zvolí i u připravovaného modelu DTEK60, který bude rovněž vyroben čínským TCL. Očekávána je velmi kvalitní výbava zahrnující 5,5“ Quad HD displej, procesor Qualcomm Snapdragon 820, 4GB RAM nebo port USB Type-C. Ani v tomto případě nebude samozřejmě chybět operační systém Android (více o výbavě v tomto článku). BlackBerry se tak bude nadále zaměřovat především na úpravy Androidu a vývoj aplikací pro tuto platformu. Většinu nejdůležitějších funkcí známých z BlackBerry OS se firmě už povedlo dostat na Android. Není vyloučeno, že někdy v budoucnu se BlackBerry bude soustředit už jen na vývoj softwaru a jeho prodej výrobcům smartphonů.

Zdroj: Liliputing.com
reklama