Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BlackBerry DTEK60: top model mezi bezpečnými smartphony

26.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
BlackBerry DTEK60 už není pár týdnů žádným tajemstvím, ale bylo vše potvrzeno oficiálně. Smartphone nabídne 5,5“ Quad HD displej, procesor Snapdragon 820 nebo 21MPx fotoaparát. Už příští týden se novinka s Androidem dostane také na český trh.
Samotné BlackBerry už si hardware nevyvíjí ani nevyrábí, ale svěřilo tyto úkoly čínskému TCL (své telefony v Evropě nabízí pod značkou Alcatel). Prvním takovým společným produktem byl smartphone střední třídy BlackBerry DTEK 50, které je vlastně rebrandovanou verzí Alcatelu Idol 4. Oproti tomu nové BlackBerry DTEK60 míří do nejvyšší třídy, kam zapadne svou výbavou v čele s 5,5“ AMOLED displejem o rozlišení 2560 x 1440 pixelů (Quad HD). Tenké tělo využívající kombinaci skleněné zadní strany černé barvy a kovového rámu vypadá elegantně, narušuje je jen vystupující objektiv 21MPx primárního fotoaparátu (podporující nahrávání videí ve 4K rozlišení) a čtečka otisků prstů, která se nachází pod ním.

Dostatečný výkon i pro nejnáročnější uživatele zajistí procesor Qualcomm Snapdragon 820, který je nejčastější volbou pro letošní vlajkové lodě. Tentokrát je kombinován se 4GB RAM a 32GB úložištěm rozšiřitelným pomocí micro SD karty. K další výbavě se řadí 8MPx přední fotoaparát na selfie, NFC či 3000mAh baterie, která je rychle dobíjena přes reversibilní port USB Type-C. BlackBerry potom dodalo operační systém Android, který samozřejmě upravilo pro zvýšení produktivity a bezpečnosti. K dispozici je proto řada funkcí, které jiné telefony s Androidem postrádají – BlackBerry Hub, DTEK, prohledávání celého zařízení, ovládání pomocí gest aj. Bohužel chybí informace o konkrétní použité verzi, ale BlackBerry je v otázce aktualizací svědomité, a tak by mohlo jít v ideálním případě o Android 7.0 Nougat.

Na boku telefonu potom nalezneme tlačítko sloužící ke spuštění nejpoužívanějších aplikací. BlackBerry DTEK60 se už prodává třeba na americkém trhu, kde stojí 499 dolarů. Do své nabídky už jej zařadili také první čeští prodejci, kteří nasadili cenu okolo 16 500 Kč. Není to sice nejméně, ale na druhou stranu se jedná o velmi kvalitně vybavený telefon s bezpečnostními funkcemi, které může konkurence jen závidět. K prvním tuzemským zájemcům by měla ostružinová novinka dorazit začátkem listopadu. Pokud ovšem nedáte dopustit na QWERTY klávesnici, připravuje BlackBerry jeden takový model.

Zdroj: Blogs.blackberry.com
reklama