Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi slíbilo méně otravných reklam v MIUI

3.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Šéf Xiaomi Lei Jun přislíbil, že jeho společnost chystá změny v MIUI. Reklamy sice zůstanou součástí této nadstavby, ale měly by být méně rušivé. Nastínil také některé očekávané novinky v podobě funkcí.
Jedním z důvodů, proč Xiaomi může u svých smartphonů udržovat nízkou marži a nabízet je za atraktivnější cenu než konkurence, jsou reklamy. Ty jsou součástí uživatelské nadstavby MIUI, kterou čínský výrobce instaluje na většinu svých telefonů (výjimkou je několik modelů z řady Android One). Zatímco do globální verze MIUI se dostanou reklamy pouze v omezené míře, čínská verze rozhraní je jimi protkána mnohem výrazněji. Při klikání na tyto reklamy nebo placení za online služby z ekosystému Xiaomi (např. předplacený prostor v cloudu nebo stahování digitálního obsahu) samozřejmě putují peníze Xiaomi. A nejedná se o drobné, jen v loňském roce zaznamenalo Xiaomi příjmy z internetových služeb ve výši 16 miliard dolarů, z toho většina – 10,1 miliard dolarů – pocházelo z reklamy.
 
 
Ideální prodejní model by tedy vypadal tak, že Xiaomi nabídne zákazníkům hardware s minimální marží a zbytek vydělá na online službách. Ne všem se ovšem reklamy v operačním systému zamlouvají. Někteří uživatelé si stěžují především na agresivitu reklam. A právě na tyto rušivé reklamy si chce Xiaomi posvítit. Na sociální síti Weibo to oznámil sám ředitel a spoluzakladatel společnosti Lei Jun. Reklamy by neměly zcela zmizet z rozhraní MIUI, ale měly by být méně rušivé, především tedy dojde ke změně jejich umístění. Žádné konkrétní kroky ovšem potvrzeny nebyly. Mělo by jít o součást změn, které přispějí ke zlepšení uživatelského komfortu.
Lei Jun také avizoval některé nové funkce, které by se měly objevit v budoucích verzích MIUI. Vývojáři pracují například na režimu velmi nízké spotřeby energie nebo funkci lupy, která by pomohla zvětšit text na obrazovce. Velmi užitečný by mohl být také koš (lokální, tj. přímo v zařízení), kam by se přesouvaly uživatelem smazané fotografie před nenávratným odstraněním ze zařízení. Některé plánované novinky, třeba nahrávání hovorů v aplikaci čínské sociální sítě QQ, ovšem potěší pouze domácí uživatele. Teprve nedávno se přitom na oficiálním fóru objevil přehled připravovaných a uvažovaných funkcí pro nadstavbu MIUI.
 


reklama