Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi Redmi 5A: základ, který neurazí

17.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nejnižší model v nabídce jednotlivých značek většinou stojí na hranici použitelnosti, ale to není případ nového Xiaomi Redmi 5A. Za pakatel nabídne sice spíše základní, ale přesto použitelnou výbavu zabalenou v pohledném těle.
Od ostatních low-endů prodávaných za pár tisíc korun se Xiaomi Redmi 5A odlišuje už svým designem. Hlavní slovo sice dostal plast, který však zdařile imituje kov a telefon tak vypadá o něco dražší, než ve skutečnosti je. Co se týče barevných variant, bude možné vybírat z růžové, zlaté a šedé. Ve srovnání s již prodávaným modelem Redmi 4A došlo k designové evoluci, fyzické rozměry zařízení však zůstaly prakticky stejné (např. tloušťka se snížila z 8,5 na 8,4 mm). To je však zároveň skoro to jediné, co se změnilo. Další rozdíly mezi oběma telefony už jsou naprosto minimální, ne vždy se navíc čínský výrobce rozhodl jen vylepšovat.
 
Xiaomi Redmi 5A je opět vybaveno 5" IPS displejem s rozlišením 1280 x 720 pixelů, který sice parametrově nepatří ke špičce, ale svou službu by měl zvládat obstojně. To stejné bychom mohli říct o čtyřjádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 425, který pohání letošní (i loňský) smartphone společně s 2GB RAM. Leckdo by mohl namítnout, že lepší by byly 3 GB, ale tady jde také o co možná nejnižší cenu, přičemž 2 GB operační paměti už stačí pro docela hladký běh operačního systému Android 7.1 Nougat, který je překrytý uživatelským rozhraním MIUI 9. Připomeňme, že Redmi 4A bylo představeno s Androidem 6.0 Marshmallow a aktualizace na Nougat se nedočkalo.
 
 
Fotografická výbava se nezměnila, opět je tedy možné zachycovat momentky pomocí 13MPx zadního či 5MPx předního snímače, přičemž první jmenovaný se chlubí také autofokusem a LED bleskem. Potěší, že už i u low-endový model umí nahrávat videa ve Full HD rozlišení. Telefon bude dodáván s 16GB interním úložištěm, které je možné rozšířit pomocí micro SD karty. Výbava v oblasti konektivity zahrnuje Dual SIM, LTE (4G), Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 nebo GPS: Čtečku otisků prstů byste u tohoto smartphonu hledali marně. A namísto upgradu baterie se výrobce rozhodl pro přesný opak a snížil její kapacitu ze 3 100 na 3 000 mAh. Rozdíl však v běžném životě nejspíš nepoznáte, především pokud se navíc podaří lépe vyladit software.
 
Beze změny zůstala cena, takže se Xiaomi Redmi 5A bude prodávat za 600 juanů, v přepočtu 2 000 Kč bez DPH. Pokud vlastníte loňské Redmi 4A, nemá vůbec smysl se poohlížet o tomto nástupci. Pro zájemce o velmi levný, ale přitom relativně použitelný smartphone však může být Redmi 5A jednou z nejschůdnějších voleb. Pro milovníky větších úhlopříček může být zajímavou alternativou nedávno představený smartphone Xiaomi Redmi Note 5A.
 


reklama