Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MIUI 9: přehled nejpodstatnějších novinek

31.7.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi představilo novou verzi uživatelského rozhraní MIUI, které nalezneme ve všech smartphonech této značky. MIUI 9 přináší především nové chytré funkce včetně prohledávání celého smartphonu, těšit se můžeme třeba také na zrychlení načítání aplikací.
MIUI patří k nejznámějším uživatelským nadstavbami pro Android. Xiaomi vytvořilo v mnoha ohledech zcela nový operační systém a od uživatelů sklízí převážně pozitivní reakce. A to dokonce také od těch, kteří jinak preferují čistý Android bez nadstaveb. Nadstavba od Xiaomi má podle vývojářů 2,8 miliardy aktivních uživatelů ze 142 světových zemích, přičemž rozhraní je přeloženo do 55 různých jazyků. Minulý týden byla představena už devátá generace MIUI. K žádným revolučním designovým změnám nedošlo, spíše jde o evoluci současného MIUI 8. K dispozici je například nová sada tapet, kterými si mohou majitelé vyzdobit svou domovskou obrazovku. Někdy je uváděno, že MIUI 9 je založeno na Androidu Nougat, ale to nemusí platit vždy. Především starší modely dostanou MIUI 9 založený ještě na předchozích verzích Androidu.
 
 
Nová nadstavba přináší několik nových funkcí, které jsou dnes s oblibou označovány jako “smart". Xiaomi přidalo dokonce chytrého asistenta, který však nemá být konkurencí pro Apple Siri ani Google Assistant. Asistent v MIUI je určen k vyhledáváním prakticky čehokoliv, co má uživatel uložené v telefonu. Může se jednat o zprávy, soubory, fotografie a jiné. Jedná se o vylepšení stávajícího univerzálního vyhledávání, které si nově poradí také s obrázky a jejich rozpoznáváním. Uživatel tak může vyhledávat také fotografie podle zachycených osob, míst, typů snímku (např. selfie, screenshoty) a dalších znaků. Smart App Launcher zase uživateli nabídne zkratku ke spuštění aplikace, která by se mu v danou chvíli mohla hodit. Pokud se například na obrazovce objeví adresa (v přijaté zprávě, na prohlížené internetové stránce apod.), může launcher odkázat na oblíbenou navigaci.
 
 
Nové vychytávky se dočkala odemykací obrazovka - přejetím prstů směrem nahoru se zobrazí zkratky pro spuštění svítilny, Mi Pay, Mi Home, Mi Remote a dalších funkcí, které bude nejspíš možné přizpůsobit. Práci s více aplikacemi usnadní přidána podpora viceokenního multitaskingu. To znamená, že bude možné zobrazit několik aplikací najednou ve více oknech na jedné obrazovce. A potom je tu několik novinek pod pokličkou, které nemusejí být patrné na první pohled, ale měly by přispět ke zrychlení telefonu. Největší rozdíl bychom měli zaznamenat při načítání aplikací. Více o aktualizaci na MIUI 9 jsme psali zde.
 
reklama