Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi Mi MIX: luxus téměř bez rámečků

26.10.2016, Svět mobilně , aktualita
Xiaomi se pochlubilo konceptem telefonu, který okolo displeje téměř nemá rámečky. Tím pozitiva nekončí, telefon nabídne špičkové parametry v čele se Snapdragonem 821 či 6 GB paměti RAM a hlavně nezůstane pouze u konceptu, ale skutečně se dostane do prodeje.
Nejspíše si vzpomínáte na články o telefonech od Sharpu - Sharp Aquos Compact SH-02H a Sharp Aquos Zeta SH-01H nebo Sharp AQUOS Crystal 2 s telefonem Sharp AQUOS Xx. Tyto mobily byly novému Xiaomi Mi MIX velmi podobné nejen svým vzhledem - horní a boční strany téměř nemají rámečky -, ale i některými technickými vymoženostmi. Vzhledem k absenci prostoru na horní straně telefonu na něm není klasický zvukový výstup pro telefonování.

Už Sharp přišel s technologií, která zvuk přenáší kontaktem vrchní strany telefonu a hlavy a následně přes lebeční kost. Tímto systémem je vybaven i telefon od Xiaomi. Na rozdíl od sharpů však bude Mi MIX dostupný i v Evropě, takže se jedná o vůbec první bezrámečkový telefon, který se oficiálněji podívá k nám. I když je telefon momentálně uváděn jako koncept, do budoucna se počítá s uvedením na trh, otázkou je, kdy tomu tak bude.

Chloubou telefonu je zcela jednoznačně displej. Jeho úhlopříčka měří 6,4", takže se jedná o opravdu zařízení, i pokud mluvíme o tabletofonech. Displej zabírá 91,3 % plochy přední části a disponuje rozlišením 2040×1080 px. Toto rozlišení je na první pohled netradiční, jedná se o Full HD, ale v poměru 17:9, nikoliv konvenčním 16:9. Xiaomi přistoupilo k tomuto kroku z důvodu použití softwarových tlačítek na displeji. Pokud se zobrazí, zbylá část displeje utvoří plochu o poměru 16:9, což znamená, že na displeji nevytvoří černé pruhy, pokud se budete dívat na film a zobrazíte systémová tlačítka. To je klasický nesvár dnešních zařízení se softwarovými tlačítky.

Téměř bezrámečkový displej znamenal pro Xiaomi i další výzvy. Tou nejzajímavější je senzor přiblížení, který nefunguje na tradiční infračervené technologii, ale na ultrazvukové, která funguje skrz displej. Poslední konstrukční změnou oproti klasickým telefonům je přemístění předního fotoaparátu na spodní hranu telefonu.

Že telefon není žádné ořezávátko, ukazují použité komponenty. Xiaomi vsadilo na špičkový Qualcomm Snapdragon 821 s taktem 2.35 GHz, k tomu přidává i dvě paměťové varianty - 4 GB paměti RAM a 128 GB nebo 6 GB RAM a 256 GB úložiště. Fotoaparáty nabídnou rozlišení 16 Mpx a umí natáčet 4K videa, přední kamera má 5 Mpx.

Konektivita zahrnuje dual SIM, LTE (nicméně bez 800MHz pásma), WiFi (ac), přesnou GPS nebo BT. Xiaomi přidává ještě celkem velkou 4400mAh baterii s techologií rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0. Na zádech dostala místo i čtečka otisků prstů.

Xiaomi v případě Mi MIX vsadilo na keramické tělo, a to včetně tlačítek na boku telefonu. Ceny se zastavily na 12 800 Kč bez DPH v případě levnější verze a 14 600 Kč bez DPH u vybavenější verze. O dostupnosti nepadlo ani slovo.

Zdroj: MIUI
reklama