Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Phone a Nokia: nekončící trnitá cesta

16.9.2013, Jan Vítek, článek
První díl našeho seriálu o společnostech Microsoft a Nokia jsme začali i zakončili jejich spojením a nyní je na čase se blíže podívat na konkrétní produkty, čili platformu Windows Phone a telefony řady Lumia. Jak se tedy vyvíjely a co od nich můžeme čekat?

Windows CE žije ...


Nejdříve se podíváme na starší operační systémy, které předcházely příchodu systému Windows Phone. V případě Windows CE, které se tedy není oficiálně označují za Windows Embedded Compact, je to poněkud speciální situace. Jedná se totiž o systém vyvíjený pod kódovým označením Pegasus, a to již od začátku 90. let, i když nejdříve Microsoft pouze zkoumal možnosti malých zařízení, tzv. handheld devices. Windows CE jsou založeny na kódu systému Windows 95, jenž byl vyvíjen souběžně s ním (není tedy divu, že uživatelské rozhraní bylo podobné) a první verze byla představena v roce 1996. Určen je pro procesory x86 i ARM.


- Windows CE ve své brzké verzi -

Co vůbec ono CE v názvu znamená? Existuje celá řada vysvětlení, dle nichž jde o Compact Edition, případně o Companion Edition či snad Consumer Electronics. Není divu, když Windows CE jsou už od začátku vyvíjeny jako operační systém pro různá zařízení, i když už od začátku je spojován s kapesními počítači (známé jako Palmtop - počítač do dlaně). Dle Microsoftu ale písmena CE nejsou zkratkou ničeho a jedná se prostě o systém určen pro zařízení s omezenými zdroji, a to především paměti, které nemusí být ani rozšiřitelné. Mezi bychom mohli v jejich době zařadit v podstatě cokoliv menšího než notebook, ovšem není moc správné mluvit "o jejich době", neboť ta ještě neskončila.

Windows CE také řada lidí bere jako dřívější verzi či alternativu k Windows Mobile, ovšem to není vůbec přesné. Ve skutečnosti jsou Windows CE základem pro Windows Mobile, které stojí na některých jeho součástech. Jedná se tedy o širokou systémovou základnu distribuovanou jako set různých modulů určených pro různá zařízení. A samotné Windows Mobile se díky tomu dělí na tři hlavní platformy - Windows Mobile Classic pro Pocket PC, Windows Mobile Standard pro chytré telefony a Windows Mobile Professional pro Pocket PC Phone Edition. Běžný uživatel se tedy v těchto platformách a jejich alternativách jen těžko vyzná a v případě Windows Mobile už ani není třeba.


- e-con Systems Alioth s Windows CE 7.0 a rozhraním Silverlight -

Celý systém Windows CE se však nepřestal vyvíjet do dnešního dne a postupně v nových verzích přinášel podporu novému hardwaru, jak se prosazoval na trhu. Šlo například o Bluetooth a paměti Flash v roce 2002, DirectX o dva roky později nebo DLNA v roce 2011. Nejnovější verze byla představena v polovině tohoto roku, takže vývoj neustává.


... Windows Mobile ne


Jak už ale delší dobu víme, operační systém Windows Mobile je již minulostí, kterou ale někteří ještě schovávají ve svém šuplíku. Tento systém se vyvinul, respektive byl přejmenován ze systému Pocket PC, jenž uzřel světlo světa ve dvou hlavních verzích - 2000 a 2002, přičemž ta poslední byla vůbec poprvé využita pro zařízení, které dnes známe jako chytré telefony. Od roku 2003 už jej známe pod označení Windows Mobile, když přišla jeho verze Ozone, a to hned ve čtyřech verzích pro Pocket PC (Premium a Professional), chytré telefony a Pocket PC Phone, čili kapesní počítače s funkcí telefonu, jež můžeme s nadsázkou označit za předchůdce dnešních Phabletů.


Pocket PC 2000

Možnosti a schopnosti Windows Mobile se pochopitelně vyvíjely z toho, co nabízel systém Windows CE, takže Windows Mobile 2003 přinesly také podporu Bluetooth nebo lepší podporu GPS. Menší vylepšení přinesla verze 2003 SE a pak už Microsoft začal tento systém číslovat od verze 5 určené výhradně pro procesory ARM.

Dalším v řadě se stal Windows Mobile 6.0 založen na Windows CE 5.2. Přinesl např. vylepšení Internet Explorer Mobile s podporou AJAX či JavaScript, podporu rozlišení až 800 x 480, Remote Desktop či další vylepšení. V té době se již také vykrystalizovalo základní rozdělení verzí tohoto systému na Professional, Standard a Classic pro telefony s dotykovou obrazovkou, telefony bez ní a pro PDA či Pocket PC. Následující verze 6.1 nabídla menší vylepšení jako SMS řazené do vláken, zoomování obrazovky v Internet Exploreru a slibovala i vyšší výkon.

Pak už ale byla na řadě verze 6.5, čili konečná a zdálo se, že Microsoft nevyvíjel žádnou snahu o dohnání konkurence. Však ani WM 6.5, jenž přišel v roce 2009, v době iPhonu 3GS, neměl nativní podporu kapacitních obrazovek. Microsoft ale už rok předtím reorganizoval skupinu pracující na Windows Mobile a již brzy chtěl vypustit na trh novou a podstatně modernější verzi tohoto systému. Jenže to mu nevyšlo a místo toho se objevila verze 6.5.
 
 
Jak byla zakončena kariéra systému Windows Mobile? Připomeňme si recenze několika zařízení využívajících jeho konečné verze.

Vzpomeňme například na Samsung Omnia i8000 s Windows Mobile 6.1, displejem AMOLED a silným procesorem. Společnost HTC zase zaujala svým HTC Touch Diamond 2 s Windows Mobile 6.5 Professional, nástupcem prvního oblíbeného HTC Touch Diamond s verzí 6.1 Professional

K dispozici byly i jiné modely, třeba Asus P565 s WM 6.1 a recenze dalších naleznete v příslušné sekci.
 

Windows Mobile 6.5 představoval prozatímní řešení, jež mělo ukolébat čím dál více nespokojené uživatele do té doby, než přijde verze 7.0. Systém byl představen na MWC (Mobile World Congress) v roce 2009 a když byl Steve Ballmer dotázán na to, jak jeho firma chce držet krok s iPhony a telefony s Androidem, přiznal, že toto jednoduše nezvládli a Windows Mobile 6.5 není operační systém, se kterým chtěli přijít na trh. Už se tak neobjevilo moc nových telefonů s WM 6.5, ale některé s původní verzí 6.1 mohly být aktualizovány, což se ihned projevilo na předělaném uživatelském rozhraní připomínajícím přehrávače Zune. Nový byl také prohlížeč Internet Explorer 6.5.


Windows Mobile 6.5

Microsoft také v té době představil několik cloudových služeb s označením Sky, z nichž nejdůležitější je asi SkyMarket, čili obchod s mobilními aplikacemi, ale pak už byl vývoj celé platformy pomalu utlumen a představeny byly pouze 3 menší aktualizace, jež nepřinesly žádné podstatné změny. Verze 6.5.3 konečně přinesla podporu kapacitních obrazovek a poslední verzí se stala 6.5.5 ze začátku roku 2010, ovšem ta už byla do telefonů nahrávána neoficiálně.

Windows Mobile tedy skončil jako systém, který byl oproti konkurenci ošklivý, ovládal se těžkopádně, měl zastaralé uživatelské rozhraní a i když disponoval slušnou základnou dostupných aplikací, ta byla internetovými obchody firem Apple a Google snadno překonána. Microsoft se rozhodl udělat za Windows Mobile tlustou čáru a přijít s něčím jiným - Windows Phone 7. I když ono to něco jiného tak úplně nebylo.
reklama