Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.
Asus P565, který bych vám dnes rád představil v podrobné recenzi, by měl být právě takovým "laťku posouvajícím" modelem, protože se jedná o papírově nejvýkonnější zařízení na trhu, které nabízí u mobilního zařízení dosud nevídaný procesor taktovaný na 800 MHz.





Tímto bych chtěl zároveň poděkovat společnosti ASUS Computer Czech Republic, která mi zařízení půjčila k otestování.

A na úvod ještě jedna poznámka. Testované zařízení mělo anglickou verzi ROM V6.2.0S.WWE00 (ROM) / M4.5.1_20081002 (radio) / V2.5.0 IND00 (Extended ROM), byla v něm použita microSD karta SanDisk 16 GB a 8 GB a zařízení bylo připojeno k počítači Asus M50Sv, případně Asus EEE 901. Všechny parametry, benchmarky, aplikace a screenshoty reflektují stav s touto verzí systému a tímto příslušenstvím. Jakákoliv jiná verze nebo kombinace příslušenství může nabízet více či méně odlišné výsledky.


Základní informace


Před pár lety se zdálo, že pokoření hranice 1 GHz bude pro mobilní zařízení hračkou a je jen otázkou několika měsíců, než první kapesní počítač nebo telefon tuto laťku překoná. Místo toho však honba za megahertzy a gigahertzy ustala a výrobci zařízení se začali věnovat zcela jiným parametrům. Nyní to vypadá, že hrubá výpočetní síla je opět na pořadu dne a důkazem toho budiž zařízení Asus P565, které se může pochlubit výborným a v době psaní této recenze nejvýkonnějším procesorem v mobilním zařízení se systémem Windows Mobile. Samotný procesor ale samozřejmě neznamená vše, kapesní zařízení musí tvořit kompaktní celek, a proto si raději přečtěte, jak zařízení obstálo během komplexního testování.




Asus nikdy neměl těsné vazby na mobilní operátory, takže si toto zařízení můžete zakoupit pouze v prodejnách nezávislých prodejců. K recenzi jsem dostal balení, ve kterém kromě samotného zařízení a obvyklého příslušenství byla i sada pro použití zařízení v autě jako navigaci, tedy držák na sklo a CL nabíječ. V nabídce distributorů je prý i navigační balíček, který kromě zmíněného nabízí i iGO8 na 2 GB velké microSD kartě, ale já ho v prodeji nenašel.


Obsah balení


Na rozdíl od většiny v poslední době recenzovaných zařízení je Asus P565 prodáván v relativně velkém balení, tím hlavním důvodem pro větší krabici je instalační sada pro používání zařízení v autě. I tak je ale nabídka příslušenství lehce nadstandardní. Celkem v balení najdeme následující předměty:



  • Zařízení Asus P565
  • Baterie
  • Stylus (pouze jeden, umístěný v zařízení)
  • Ochranné pouzdro
  • Stereosluchátka typu "pecky" s mikrofonem a klipsem pro přichycení kabelu k oděvu
  • Jednodílný zdroj elektrické energie
  • Synchronizační USB kabel
  • Držák na sklo s oddělitelnou kolébkou na zařízení
  • CL nabíječka
  • Dvojice CD-ROM s programy
  • Příručka pro rychlý start
  • Malá příručka pro rozhraní Glide
  • Záruční informace




Nejdříve se budeme věnovat příslušenství. V balení je pouze jediný stylus, který je černé barvy a kompletně vyrobený z jednoho kusu lehkého plastu, takže váží doslova pár gramů. I když není teleskopický, jeho rozměry jsou pro normální práci plně dostačující, na délku měří 92 milimetrů, po celé délce (kromě konců) má v průměru 3,5 milimetru.




Černé pouzdro je sice velmi jednoduché, ale základní ochranu poskytne. Jedná se vlastně pouze o takovou koženkovou, možná dokonce koženou kapsičku s vyraženým logem Asus, uvnitř lehce vypolstrovanou měkkým materiálem, do které se Asus zasune a je tak chráněn proti odření a poškrábání. Pouzdro je sympaticky malé a tenké, takže při použití celkovou velikost zařízení o moc nezvýší, na druhou stranu při pádu zařízení ne zem ho moc neochrání (netestováno:).




Stereosluchátka vypadají na první pohled slibně. Jedná se o gumovými polštářky tvarované klasické "pecky" s ovládacím prvkem a klipsem pro přichycení sluchátek k oděvu. Na zaobleném ovládači najdeme kromě klasické kombinace mikrofonu a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru i regulátor hlasitosti pomocí otočného kolečka. Klasický stereokonektor byste na P565 hledali marně, proto je na konci kabelu audio konektor v podobě miniUSB. Což bohužel znamená, že bez speciální redukce si moc pořádné reprodukce neužijete, protože sluchátka jsou stejně jako vesměs většina ostatních přibalovaných sluchátek pro kvalitní poslech naprosto nedostatečná (nulové basy, plochý projev atp.), ale navíc jsou i hodně tichá, takže například v metru nebo i hlučnějším autobuse nepřipadá sledování filmů a seriálů v úvahu. Redukci jsem bohužel neměl, redukce pro zařízení od HTC nejde připojit a navíc je zapojení extra pinů odlišné, protože jsem sluchátka od Asuse připojil k Diamondu a zařízení je nepoznalo.




Jednodílný zdroj elektrické energie je nevídaně kompaktní a lehký, nevzpomínám si, jestli jsem někdy viděl podobně malou nabíječku. 150 centimetrů dlouhý kabel s miniUSB koncovkou na konci sice není odpojovací, ale při velikosti zdroje mu to těžko mít za zlé. K synchronizaci a dobíjení ze stolního počítače nebo notebooku je k dispozici klasický miniUSB kabel dlouhý pouhých 90 centimetrů, ale drtivé většině uživatelů to bude stačit. Pokud ne, delší USB kabel je k dostání za pár desetikorun.




Jako velmi povedený se mi jevil robustní dvoudílný držák na sklo skládající se ze dvou částí - hlavního dílu s plastovou přísavkou a malé, vytvarované kolébky pro přidržení zařízení. Držák není typu "husí krk", ale skládá se ze tří umělohmotných dílů, které je ale možné snadno a díky ozubeným kolečkům přesně nastavit do téměř libovolné polohy (viz fotografie). Když k tomu připočtu přesně tvarovanou kolébku umožňující bezproblémový přístup ke konektoru i všem ovládacím prvkům, do které se zařízení mechanicky zacvakne (na spodku horního dílu je chytře umístěn gumový proužek bránící poškrábání) a který je od hlavního dílu snadnou oddělitelný, jedná se o držák, který bych si klidně koupil i samostatně. Své přednosti navíc předvedl i v praxi v autě, držel pevně a stabilně, takže nemám nic, co bych vytkl. A když už se bavíme o sadě do auta, tak samozřejmě nemůžu zapomenout ani na nabíječku do cigaretového zapalovače, která se stará o neustálý přísun elektrické energie i na cestách.




Jako poslední zbývá probrat drobnosti, jako dvojici CD-ROM disků (na prvním je dvojice synchronizačních aplikací od Microsoftu, na druhém několik instruktážních videí, které ale můžete shlédnout i online na YouTube, podrobný manuál v angličtině a aplikace ASUS Status, která v malém okénku zobrazí nejdůležitější systémové informace), stručnou uživatelskou příručku pro rychlé seznámení se se zařízením, krátký návod pro ovládání speciálního uživatelského rozhraní od Asusu s názvem Asus Glide a nakonec i krátké záruční informace.
reklama