Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows 10 S neumožní změnit výchozí prohlížeč ani vyhledávač

4.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Omezená podpora aplikací není jedinou vadou na kráse nového systému Windows 10 S. Jako defaultní prohlížeč bude nastaven Edge, výchozím vyhledávačem se zase stane Bing, přičemž tyto volby nebude uživatel moci změnit.
Windows 10 S byl tento týden představen jako operační systém zaměřený především pro použití ve školství. Není divu, že je označován za alternativu k Chrome OS, kterému se snaží vyrovnat rychlostí a bezpečností. Kromě toho přináší několik dalších vychytávek dostupných dosud pouze ve Windows 10 Pro, ale to vše přichází také s pár omezeními. O tom prvním, nemožnosti instalovat aplikace odjinud než z Windows Store, jsme věděli hned od představení. Další ovšem pronikají na povrch až o pár dnů později. Microsoft se prostřednictvím Windows 10 S bude snažit poměrně agresivně prosadit své některé další produkty.

Jako výchozí internetový prohlížeč bude nastaven Microsoft Edge, což by ještě nebylo nic zásadního, kdyby tuto volbu bylo možné změnit. Jenže tomu tak není. Uživatel si sice bude moci stáhnout z Windows Store alternativní prohlížeč, ale výchozím zůstane Edge. Po kliknutí na odkaz nebo jiný obsah se tedy vždy otevře v Edge. Na druhou stranu, nabídka alternativních prohlížečů ve Windows Store je mizivá, takže uživatel by nejspíš jen těžko sháněl náhradu za Edge, který je navíc proti předchůdci (Internet Explorer) o dost vyspělejší a použitelnější. Uživatelé levných notebooků, kam má Windows 10 S primárně zamířeno, navíc ocení nižší nároky na výkon či baterii.

I pokud bychom Microsoftu odpustili tento krok, naštval by nás vnucováním vyhledávače Bing. Ten totiž bude rovněž nastaven jako výchozí bez možnosti změny na Google nebo jinou alternativu. Otázkou zůstává, zda si Microsoft tato omezení ještě nerozmyslí do vydání finální verze Windows 10 S. A možná se bude týkat jen amerických uživatelů, neboť například Evropské unii by se takový postup nemusel líbit.

Zdroj: Liliputing.com
reklama