www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Edge je na noteboocích úspornější než Firefox a Chrome, tvrdí Microsoft

Edge je na noteboocích úspornější než Firefox a Chrome, tvrdí Microsoft
, , aktualita
Internetovému prohlížeči Edge se příliš nedaří, ale podle Microsoftu by mu měli dát šanci alespoň uživatelé notebooků. Důvodem jsou nižší nároky na spotřebu energie než u trojice konkurenčních prohlížečů.
reklama
Microsoft nezůstal u slibů a podal i konkrétní důkazy, že je Edge úspornější než jiné internetové prohlížeče. Nejprve provedl laboratorní test, ve kterém připojil Surface Book se systémem Windows 10 k zařízení měřící spotřebu energie a nastavil automatizované úlohy, v rámci kterých docházelo k otevírání webových stránek, jejich posouvání a přehrávání videí, přičemž každá další činnost byla provedena na nové kartě. Použity byly známé webové stránky jako Facebook, Google, YouTube, Amazon nebo Wikipedia.

Testu se zúčastnily prohlížeče Microsoft Edge, Google Chrome a Mozilla Firefox. U všech byla použita nejaktuálnější vydaná verze a ponecháno výchozí nastavení vyjma Opery, na které byl zapnut speciální režim úspory energie. Jak ukazuje graf, nejnižší průměrnou spotřebou energie se (nepříliš překvapivě) nakonec pochlubil Edge, který údajně umí prodloužit výdrž baterie notebooku o 36 až 53 %
Spotřeba baterie prohlížečů podle laboratorního testu (méně znamená lépe)


Druhá část laboratorního testu se týkala streamování videa. Vedle sebe byly postaveny čtyři přístroje Surface Book s Windows 10, přičemž na každém byl spuštěn jiný prohlížeč. Testovalo se, za jak dlouho při přehrávání videí na internetu dojde k úplnému vybití baterie. Jako nejméně úsporný se ukázal Chrome, který způsobil vybití už za 4 hodiny a 19 minut, počítač s Firefoxem vydržel o 50 minut déle. Vítězem se opět stal Edge, který na Surface Booku vydržel přehrávat videa přes 7 hodin a 20 minut, tedy o více než tři hodiny déle než Chrome.Aby nebyly všechny testy příliš teoretické, využil Microsoft data nasbíraná od milionů uživatel zařízení s Windows 10 po celém světě. Miliardy dat ukázaly, že i v praktickém nasazení je Edge úspornější než Chrome a Firefox. V grafu se tentokrát neobjevuje Opera, není ovšem jasné, zda z důvodu nedostatečného množství dat nebo se Microsoftu zkrátka informace nehodily… Jelikož se jedná o statistiky zveřejněné samotným Microsoftem, musíme je samozřejmě brát s určitou rezervou. I přesto ovšem na výsledcích bude minimálně trochu pravdy, vždyť i nezávislé testy hovoří například o tom, že Chrome není zrovna nejefektivnějším prohlížečem.

Průměrná spotřeba prohlížečů podle dat z telemetrie (méně znamená lépe)


Microsoft také slibuje, že už brzy bude jeho prohlížeč ještě úspornější. Na červenec je totiž naplánována velká aktualizace pro Windows 10 označovaná jako Anniversary Update, která by měla přinést také vylepšení pro Edge. Vývojáři prý zapracovali především na spotřebě záložek otevřených na pozadí či uživatelského rozhraní. Značnou úsporu by měl zajistit flash, který nově poběží v samostatném procesu. A prodloužení výdrže umožní také změny v práci Windows 10 se sítí.

Zdroj: Blogs.windows.com
reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon
Automobilka Tesla je známá tím, že aktualizuje své vozy pomocí aktualizací přes internet, jde o tzv. over-the-air updaty. Ten poslední přinsel např. Sentry Mode, Dog Mode, ale nejen to. Vozům se také navýšil výkon až o 5 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8 Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8
Automobilka Bentley uvádí novou lehčí verzi svého kupé a kabrioletu Continental GT. Jde o verzi V8 s dvakrát přeplňovaným osmiválcem, který dokáže oba dva vozy rozjet až na maximální rychlost 318 km/h.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic
Společnost Apple představila dva nové tablety, iPad Air a iPad mini. Druhý jmenovaný přináší kompaktní rozměry díky 7,9" displeji. Dostává však také výkonnější procesor A12 Bionic a podporu dotykového pera Apple Pencil.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil
Apple dnes představil dva nové tablety, iPad mini a iPad Air. My se podíváme na iPad Air, který vedle výkonnějšího hardwaru přináší především podporu Apple Pencil. Tu tak nyní podporují všechny nové iPady.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y
Automobilka Fisker se chystá na další pokus prorazit se svými elektromobily. Chystá totiž nové elektrické SUV, které by mělo být konkurencí Tesle Modelu Y, rovněž za příznivou cenu okolo 40000 USD.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala