Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Edge je na noteboocích úspornější než Firefox a Chrome, tvrdí Microsoft

22.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Internetovému prohlížeči Edge se příliš nedaří, ale podle Microsoftu by mu měli dát šanci alespoň uživatelé notebooků. Důvodem jsou nižší nároky na spotřebu energie než u trojice konkurenčních prohlížečů.
Microsoft nezůstal u slibů a podal i konkrétní důkazy, že je Edge úspornější než jiné internetové prohlížeče. Nejprve provedl laboratorní test, ve kterém připojil Surface Book se systémem Windows 10 k zařízení měřící spotřebu energie a nastavil automatizované úlohy, v rámci kterých docházelo k otevírání webových stránek, jejich posouvání a přehrávání videí, přičemž každá další činnost byla provedena na nové kartě. Použity byly známé webové stránky jako Facebook, Google, YouTube, Amazon nebo Wikipedia.

Testu se zúčastnily prohlížeče Microsoft Edge, Google Chrome a Mozilla Firefox. U všech byla použita nejaktuálnější vydaná verze a ponecháno výchozí nastavení vyjma Opery, na které byl zapnut speciální režim úspory energie. Jak ukazuje graf, nejnižší průměrnou spotřebou energie se (nepříliš překvapivě) nakonec pochlubil Edge, který údajně umí prodloužit výdrž baterie notebooku o 36 až 53 %
Spotřeba baterie prohlížečů podle laboratorního testu (méně znamená lépe)


Druhá část laboratorního testu se týkala streamování videa. Vedle sebe byly postaveny čtyři přístroje Surface Book s Windows 10, přičemž na každém byl spuštěn jiný prohlížeč. Testovalo se, za jak dlouho při přehrávání videí na internetu dojde k úplnému vybití baterie. Jako nejméně úsporný se ukázal Chrome, který způsobil vybití už za 4 hodiny a 19 minut, počítač s Firefoxem vydržel o 50 minut déle. Vítězem se opět stal Edge, který na Surface Booku vydržel přehrávat videa přes 7 hodin a 20 minut, tedy o více než tři hodiny déle než Chrome.Aby nebyly všechny testy příliš teoretické, využil Microsoft data nasbíraná od milionů uživatel zařízení s Windows 10 po celém světě. Miliardy dat ukázaly, že i v praktickém nasazení je Edge úspornější než Chrome a Firefox. V grafu se tentokrát neobjevuje Opera, není ovšem jasné, zda z důvodu nedostatečného množství dat nebo se Microsoftu zkrátka informace nehodily… Jelikož se jedná o statistiky zveřejněné samotným Microsoftem, musíme je samozřejmě brát s určitou rezervou. I přesto ovšem na výsledcích bude minimálně trochu pravdy, vždyť i nezávislé testy hovoří například o tom, že Chrome není zrovna nejefektivnějším prohlížečem.

Průměrná spotřeba prohlížečů podle dat z telemetrie (méně znamená lépe)


Microsoft také slibuje, že už brzy bude jeho prohlížeč ještě úspornější. Na červenec je totiž naplánována velká aktualizace pro Windows 10 označovaná jako Anniversary Update, která by měla přinést také vylepšení pro Edge. Vývojáři prý zapracovali především na spotřebě záložek otevřených na pozadí či uživatelského rozhraní. Značnou úsporu by měl zajistit flash, který nově poběží v samostatném procesu. A prodloužení výdrže umožní také změny v práci Windows 10 se sítí.

Zdroj: Blogs.windows.com
reklama