Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo chce do cca 5 let elektromobil s 1000km dojezdem dle WLTP

2.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Volvo má velké plány s elektromobilitou a od roku 2030 chce mít ve výrobním programu už jen elektrická auta. Pomoci má i partnerství se společností Northvolt, díky kterému je v plánu EV s dojezdem až 1000 km.
Švédská automobilka Volvo ve velkém přechází na SUV a elektrický pohon. Ačkoli jí to mnozí mají za zlé, prodejně se jí hodně daří. Od roku 2030 chce vyrábět už jen elektrická auta, a aby něco takového mohla snáze dosáhnout, vytvořila v červnu joint venture se společností Northvolt. Výzkumné centrum začne ve Švédsku fungovat už v roce 2022, nicméně produkce akumulátorů začne až v roce 2026. Půjde tak o další "Gigafactory" v Evropě. Něco podobného chce mít Nissan v Británii s výchozí výrobní kapacitou 9 GWh ročně, která do roku 2035 vzroste až na 35 GWh. V případě Volva je plánem dokonce až 50 GWh za rok.
 
Volvo C40 Recharge
 
Volvo ale potřebuje akumulátory dříve a Northvolt Ett bude dodávat automobilce 15 GWh akumulátorů ročně už od roku 2024. Ty budou produkovány ve Skellefteå ve Švédsku. Plány Volva jsou ale ještě dál. Zatímco brzy přijde na řadu druhá generace elektromobilů, v plánu už je i ta třetí a hovoří se o tom, že tyto vozy by už měly nabídnout dojezd 1000 km dle přesnější normy WLTP (proti NEDC). U ještě přísnější americké normy EPA se pak počítá s cca 900 km. Nemělo by to ani dlouho trvat, hovoří se o roku cca 2025. Volvo také předpokládá, že to už budou elektrické vozy cenově na úrovni těch spalovacích (zde se nabízí uštěpačná poznámka, zda se tak stane kvůli zlevnění elektromobilů a/nebo kvůli zdražení spalovacích vozů).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama