Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Z britské továrny v Sunderlandu se stane "Gigafactory" Nissanu

1.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nissan už s elektromobilitou koketuje hodně dlouho a jeho cílem je pořádně šlápnout na plyn. V britském Sunderlandu tak brzy vyroste obrovská továrna na výrobu elektromobilů i akumulátorů pro ně.
Japonská automobilka Nissan je jednou z těch, která začala s masovou výrobou elektromobilů mezi prvními. Její Leaf byl nejednou nejprodávanějším elektromobilem a nyní se vyrábí v britském Sunderlandu vedle modelů Juke a Qashqai. A právě tato továrna se brzy stane jakousi evropskou "Gigafactory" Nissanu. Projekt je součásti iniciativy EV36Zero a celkem by měl přinést 6200 pracovních míst.
 
Nissan Leaf
 
Z toho se počítá s 900 místy přímo v továrně Nissanu, kde se budou vyrábět nové elektromobily a 750 místy v továrně čínského partnera Envision AESC, kde budou vyráběny akumulátory. Celková investice je téměř 1 miliarda britských liber. 80 milionů liber dá Sunderland na výstavbu solární elektrárny, dalších 423 milionů liber poputuje do továrny Nissanu a největší investicí ve výši 450 mil. liber jsou pak finance na obří továrnu na akumulátory. Ta bude mít z počátku kapacitu na výrobu 9 GWh článků ročně, což by mělo stačit pro 100 tisíc elektromobilů (pro zajímavost, nynější továrna zvládá 1,9 GWh článků pro vozy Leaf a dodávku eNV200). Do roku 2030 by se výrobní kapacita měla zvýšit na 25 GWh ročně a v roce 2035 by mělo jít dokonce už o 35 GWh.
 
Solární elektrárna by měla napájet továrnu, nicméně kvůli nestabilitě tohoto energetického zdroje bude k dispozici také vyrovnávací buffer schopný podat až 1 MW (není však známo, kolik uloží MWh energie). Tyto akumulátory budou pocházet z vysloužilých akumulátorů z vozů Nissan Leaf. Připomeňme, že akumulátory z vysloužilých Leafů nabízí Nissan k domácím solárním elektrárnám už několik let.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama