www.svetmobilne.cz
>
>

Z britské továrny v Sunderlandu se stane "Gigafactory" Nissanu

Z britské továrny v Sunderlandu se stane "Gigafactory" Nissanu
, , aktualita
Nissan už s elektromobilitou koketuje hodně dlouho a jeho cílem je pořádně šlápnout na plyn. V britském Sunderlandu tak brzy vyroste obrovská továrna na výrobu elektromobilů i akumulátorů pro ně.
K oblíbeným
reklama
Japonská automobilka Nissan je jednou z těch, která začala s masovou výrobou elektromobilů mezi prvními. Její Leaf byl nejednou nejprodávanějším elektromobilem a nyní se vyrábí v britském Sunderlandu vedle modelů Juke a Qashqai. A právě tato továrna se brzy stane jakousi evropskou "Gigafactory" Nissanu. Projekt je součásti iniciativy EV36Zero a celkem by měl přinést 6200 pracovních míst.
 
Nissan Leaf
 
Z toho se počítá s 900 místy přímo v továrně Nissanu, kde se budou vyrábět nové elektromobily a 750 místy v továrně čínského partnera Envision AESC, kde budou vyráběny akumulátory. Celková investice je téměř 1 miliarda britských liber. 80 milionů liber dá Sunderland na výstavbu solární elektrárny, dalších 423 milionů liber poputuje do továrny Nissanu a největší investicí ve výši 450 mil. liber jsou pak finance na obří továrnu na akumulátory. Ta bude mít z počátku kapacitu na výrobu 9 GWh článků ročně, což by mělo stačit pro 100 tisíc elektromobilů (pro zajímavost, nynější továrna zvládá 1,9 GWh článků pro vozy Leaf a dodávku eNV200). Do roku 2030 by se výrobní kapacita měla zvýšit na 25 GWh ročně a v roce 2035 by mělo jít dokonce už o 35 GWh.
 
Solární elektrárna by měla napájet továrnu, nicméně kvůli nestabilitě tohoto energetického zdroje bude k dispozici také vyrovnávací buffer schopný podat až 1 MW (není však známo, kolik uloží MWh energie). Tyto akumulátory budou pocházet z vysloužilých akumulátorů z vozů Nissan Leaf. Připomeňme, že akumulátory z vysloužilých Leafů nabízí Nissan k domácím solárním elektrárnám už několik let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář