Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Zařízení jako komunikační prostředek


Samostatným kapesním počítačům bez integrovaného telefonního modulu pomalu, ale jistě zvoní hrana (čest posledním výjimkám). A proto není odvážné tvrdit, že samotná schopnost volání patří pro většinu uživatelů k těm zdaleka nejdůležitějším. V této kapitole si ale probereme komunikační schopnosti obecně, což u moderních zařízení není ani zdaleka jen samotný telefon, ale i další hardwarové moduly či aplikace, které vám umožní být se svými známými i přáteli téměř nepřetržitě v kontaktu.

Nejsem sice vytížený manager, co se s telefonem u ucha ráno probouzí a večer usíná, ale "prokecat" pár stovek minut měsíčně dokážu s přehledem. S Omnií II jsem v tomto ohledu neměl problémy, jako telefon fungovala po celou dobu zcela spolehlivě. Díky rychlému procesoru jsem neměl starosti s pomalými odezvami nebo prodlevou mezi vyzváněním, proximity senzor zase spolehlivě řeší nepříjemnosti s nechtěným ukončováním spojení během hovoru. I když nemá zařízení pevnou integrovanou klávesnici, dá se dobře ovládat jednou rukou. Displej je totiž dostatečně velký i pro méně přesný palec a dotyková vrstva mě mile potěšila svojí citlivostí, takže není nutné používat sílu a vytáčení čísla, hledání v kontaktech nebo psaní kratší zprávy se dá zvládnout bez problémů.



Z praktického hlediska je telefonní modul u Omnie II téměř identický jako u OmniePRO B7610, ovládá se stejně. Uživatel má k dispozici kompletní sadu aplikací přímo od Samsungu a které jsou integrální součástí rozhraní TouchWiz. O všech jsem se velmi podrobně rozepsal v této kapitole, takže pokud chcete získat přesný přehled o tom, co zařízení dovede, stačí kliknout.



Co by zasloužilo vylepšit je určitě upozornění na příchozí hovor. V tomto ohledu spoléhá Samsung výhradně na služby Microsoftu a tedy výchozí vlastnosti Windows Mobile, což není zrovna nejlepší nápad. Příchozí hovor ve chvíli, když je zařízení uzamčeno, je na tom ještě dobře, protože právě tuto situaci řeší nová oficiální obrazovka s možností přijmutí nebo odmítnutí hovoru gestem. Pokud je ale zařízení odemčené, objeví se v dolní čtvrtině displeje malé upozornění, které proti zbytku prostředí působí jak chudý příbuzný.



Kromě častého telefonování (klasického hlasového, videovolání není vynález pro mě) ještě párkrát týdně pošlu SMS zprávu a výjimečně i MMS. Ani zde jsem nenarazil na problém, vše funguje bez problémů. Sympatická je i novinka nabízející nové řazení jednotlivých zpráv v konverzaci jako klasický chat (MMSky jsou ale samostatně). Trochu kostrbatý je ale i zde výběr příjemce nové zprávy. Pokud odpovídáte na již existující zprávy, je všechno bez problémů, ale při vytváření zprávy nové je příjemce možné vybírat nejen z kontaktů, ale i z protokolu hovorů či dokonce celé skupiny, což je na jednu stranu praktické, nicméně celý proces je zdlouhavý a není tam žádná automatizace. Jde samozřejmě o zvyk a dá se s tím bez problémů žít, ale určitě by se to dalo vyřešit i jinak.



Zařízení jsem opakovaně používal i jako modemu pro připojení netbooku k internetu na cestách (po Praze). Díky "bouřlivému" rozvoji 3G sítí už tento znak svítil na displeji nejen s kartou O2, ale i Vodafone. Občas se tam dokonce zobrazilo 3G+ a na výsledku to bylo znát. Spojení samotné bylo stabilní a pokud nevypadl signál, vydrželo i několik hodin v kuse.



V místech s WiFi pokrytím jsem zkoušel i tuto vlastnost Omnie II. Nejčastěji samozřejmě doma, ale bez problémů jsem se připojil i u známých nebo na veřejných místech. Ovládací aplikace je funkční a pokud by vám náhodou nevyhovovala, máte možnost se vrátit ke klasické od Microsoftu. Kromě klasických vlastností je v nabídce i možnost zapnout úsporný režim a pak zajímavá funkce, která vám bude sledovat a hlásit upřednostňované WiFi sítě i když je WiFi vypnuté. A nesmím zapomenout na Bluetooth, který jsem rovněž podrobil klasickým testům a i když jsem ho musel občas přemlouvat, nakonec jsem dokázal propojit všechna zařízení navzájem. Zkoušel jsem klasické věci jako je synchronizace přes WMDC ve Windows 7, přenos souborů mezi různými Windows Mobile zařízeními, připojení sluchátek i headsetu či připojení přes Bluetooth k Internetu a všechno prostě fungovalo.

Hardwarové schopnosti jsou jedna věc, softwarové vybavení věc druhá. Na zařízení je samozřejmě spousta programů, s jejichž pomocí můžete komunikovat se světem. Některé, jako například email, Live Messenger nebo mobilní Internet Explorer, jsou standardní součástí Windows Mobile a proto se jim moc nebudu věnovat, zaměřím se na ty ostatní. Jako první zmíním mobilní Operu 9.5, což je celkem schopný webový prohlížeč s podporou JavaScriptu a Flashe. Tedy abych byl přesný, v porovnání s integrovaným Internet Explorerem 6 jde téměř o zázrak, protože IE6 by mohl sloužit jako odstrašující případ jak NEmá vypadat mobilní prohlížeč v roce 2009. Pokud jste nicméně přišli do styku se Safari na iPhone nebo máte zkušenosti s Androidem, můžete jen s nadějí vyhlížet Operu Mobile 10, která snad konečně přinese plný internet i na Windows Mobile zařízení.



Fenomenální úspěch Facebooku nemohl nechat Microsoft bez povšimnutí a tak přispěchal s vlastní verzí klienta, který je na zařízení předinstalován a dostupný hned od začátku. Není sice dokonalý, ale pro přehled a základní operace to stačí. Naopak fanoušci Twitteru se budou muset poohlédnout po nějakém programu třetí strany.



Stejně jako asi na všech nových zařízeních se systémem Windows Mobile 6.5 je i na Omnii II dvojice klientů pro webové služby z dílny Microsoftu. Tedy přesně řečeno je na zařízení odkaz ke stažení nejnovější verze klienta, což je vzhledem k celkem rychlému vývoji obou služeb asi vhodné řešení. Služba Microsoft My Phone (o které jsem psal před časem) slouží k zálohování informací z paměti telefonu (kontakty, kalendář, úkoly, textové zprávy, hudba, fotografie, videa a jiné dokumenty) a jejich následné správě či v omezené míře i sdílení. Druhou službou je Windows Marketplace, což je přímo ze zařízení přístupný elektronický obchod, kde si můžete (nebo časem budete moci) stáhnout nebo koupit různé aplikace, kterými své zařízení vylepšíte.

Na zařízení nechybí ani aplikace jako čtečka RSS kanálů, nástroj pro poslouchání podcastů či odkaz na mobilní verzi YouTube. Na rozdíl od zařízení od HTC ale není k dispozici speciální aplikace, ale stránky YouTube si můžete procházet pomocí webového prohlížeče a samotné video pak sledovat pomocí aplikace Přehrávač datových proudů. Bohužel v mizerné kvalitě a titěrné velikosti.
reklama