Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Parametry zařízení - multimédia a fotoaparát


Tuto kapitolu musím začít displejem, který je, stejně jako u OmniePRO B7610, výborný. V zařízení je totiž integrovaný nový typ označený jako AMOLED, který klasické LCD displeje překonává hned v několika ohledech. AMOLED, neboli Active Organic Light Emitting Diode, nabízí mnohem rychlejší odezvy, věrnější a plnější barvy či nezkreslený obraz a barvy i při pohledu z hodně ostrého úhlu. Díky zcela odlišné technologii, kdy světlo vytváří každá buňka sama a samostatně bez nutnosti používat další zdroj světla jako podsvícení, se rovněž snížil počet vrstev a tím i tloušťka samotného displeje. A nesmím zapomenout ani na velmi praktické zlepšení v podobě výrazné úspory elektrické energie. AMOLED je prostě krokem kupředu nejen na papíře, ale i v praxi, a tak jediným slabším místem zůstává stále bídná kvalita obrazu ve slunečném počasí nebo obecně ve velmi světlém prostředí.



Když pomineme technickou stránku věci, jedná se o širokoúhlý displej s rozlišením 480 x 800 bodů, nepatrně větší úhlopříčkou 3,7 palce (93 milimetrů) než nabídla OmniaPRO B7610 a možností nastavit intenzitu svícení ve 12 úrovních - minimální úroveň je vhodná i do tmavého prostředí, maximální naopak užijeme snad jen za velmi slunečného počasí. Díky světelnému senzoru je k dispozici i automatické nastavení podle okolních podmínek, díky AMOLED technologii nejsou žádné problémy ani s barevným podáním, bílá je bílá, černá je černá a modrá je dobrá:). V některých aplikacích je možné orientaci změnit i prostým natočením, není jich však mnoho (prohlížeč obrázků, mobilní Opera, Touch Player a možná pár dalších), většina programů včetně obrazovky Dnes je vůči naklánění imunní.



K ovládání telefonu slouží především dotyková vrstva na displeji. Technicky jde o rezistivní (odporovou) technologii přizpůsobenou ovládání prsty, ale protože je k dispozici stylus, poradí si i s ním. Jako malý bonus nabízí Samsung i vibrační odezvu, kterou si můžete upravit podle svého - můžete ji vypnout nebo zapnout, případně ji nechat aktivní pouze při psaní na softwarové klávesnici nebo při ovládání aplikace pro telefonování.



Především u business zařízení je poměrně častá a zcela určitě praktická funkce TV Out, která po zapojení správného kabelu a po propojení s nějakou televizí, monitorem či projektorem umí zobrazit na velké obrazovce to samé, co vidíte na displeji. Proto je příjemné, že je tato funkce k dispozici i u tohoto zařízení. Kabel není součástí dodávky, musíte si ho za zhruba 300 Kč dokoupit, a hned potom můžete začít prezentovat. Mezi vlastnosti TV Out patří možnost přepínat mezi poměrem stran 4:3 a 16:9, celkem 5 různých obrazových systémů jako je PAL, PAL-M, PAL-N, NTSC-M a NTSC-J, 3 úrovně kvalit zobrazení a možnost upravit jas i kontrast. Jako nouzový DVD přehrávač je to plně dostačující řešení.



Druhou významnou vlastností zařízení je schopnost zachycovat statické obrázky či pohyblivá videa. Přímo v zařízení je integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů (2560 x 1920 bodů), s integrovaným dvojitým LED bleskem. Podobně jako u konkurence je samozřejmě možné fotit i v rozlišení nižším, případně upravit ve třech stupních kvalitu komprese. Jak si podrobně můžete přečíst v již zmiňovaném článku, ovládací aplikace umí téměř vše a její ovládání je příjemné a intuitivní. Pomocí sady kontextových ikonek po obou stranách obrazu (Samsung umí fotit pouze v klasickém formátu 4:3, bez možnosti širokoúhlého focení) rychle přepnete mezi focením a natáčením videa, změníte režim fotografování i scény, rozlišení, stav blesku, stav automatického ostření, nastavení jasu či zobrazení podrobného nastavení. Z technických dovedností zvládne vyvážení bílé v automatickém režimu nebo několika předdefinovaných (denní světlo, oblačno, žárovka a zářivka), šest efektů (odstíny šedi, sépie, negativ, starožitná, zelená a modrá), tři režimy výpočtu expozice (na střed, bod nebo matice) a pár dalších drobností.



Kvalitních foťáků jsme již v mobilních zařízeních s Windows Mobile pár viděli, Omnie II ale má v rukávu ještě jeden trumf. Je jím schopnost záznamu videa v rozlišení až 720 x 480 bodů ve formátu h.263 a ve velmi dobré kvalitě, s možností záznam hned sestříhat a nahrát někam na server (bohužel nikoliv video v tom největším rozlišení).

Zvukové schopnosti jsou hodně dobré. Každého audio-fandu rozhodně potěší klasický 3,5 milimetrový konektor pro připojení sluchátek, který je navíc kombinovaný - umožní jak připojení sluchátek klasických, tak i sluchátek s mikrofonem a případně kabel pro TV-Out výstup. Po připojení sluchátek je v programu Touch Player možné zvuk vylepšit hned dvěma způsoby. První technologií je DNSe (Digital Natural Sound engine), což je technologie pro zpracování a úpravu zvuku tak, aby co nejvěrněji simuloval zvuk v reálném prostředí. K dispozici je celkem 11 přednastavených režimů klasickým rockem nebo jazzem počínaje a simulací koncertního sálu konče. Druhou možností vylepšení zvuku je implementace technologií SRS WOW HD a SRS CS-HP. První jmenovaná nabízí sytější zvukový projev, druhá je zaměřená na poskytnutí prostorového dojmu i u klasické stereo nahrávky.



Výborný je i systémový reproduktor na zadní straně zařízení, který je dostatečně hlasitý a reprodukce zřetelná, takže se dá použít jak pro nouzové přehrávání písniček, tak i pro sledování filmů bez sluchátek. Ani mikrofonu se nedá moc co vytknout, podává velmi dobrý výkon při přímém záznamu i při záznamu z několika metrů, a díky aplikaci Zvuková poznámka s možností záznamu řeči do AMR nebo hudby do formátu MP3 nabízí široké možnosti využití. A i když je to subjektivní postřeh, přišla mi dobrá i hlasitost reproduktoru při telefonování.

Pro někoho nezbytný doplněk moderního mobilního telefonu, pro jiného zbytečnost. To je integrované FM rádio, které je ovládané aplikací nazvanou prostě FM Radio. Po prvním spuštění se automaticky projde frekvenční rozsah 87,5 - 108 MHz a přednastaví se nalezené stanice. Mezi předvolenými stanicemi, kterých může být až 12, pak můžete jednoduše přepínat. Mezi další funkce rádia patří možnost vypnout reprodukci nebo přesměrovat výstup ze sluchátek do hlasitého reproduktoru a zpět. Zajímavostí je pak možnost záznamu reprodukce do souboru, takže si například můžete nahrát oblíbenou písničku.



Stejně jako u možností komunikace, tak i multimediálních schopností u Samsungu nešetřili a výsledek stojí za to.
reklama