Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

V12 Astonu Martin Valkyrie bude točit 11 100 ot/min

13.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Nový hypersport Aston Martin Valkyrie bude mít na dnešní dobu naprosto nevídaný motor. Půjde o atmosférický dvanáctiválec, který bude točit přes 11 tisíc otáček za minutu. A bude překvapivě lehký.
Hypersportovní auta dnes vyvíjí kdekdo. Jen v posledních dnech jsme se tu několikrát bavili o Tesle, Lotusu nebo společnosti Pininfarina. Aston Martin chce také přispět svou troškou do mlýna vozem Valkyrie. V tomto případě nepůjde o elektromobil, ale o hybrid. Zajímavostí bude ale především jeho spalovací motor. Ten totiž navzdory tomu, že vůz bude poháněn i "moderní" elektřinou, bude spíše ze staré školy a dá vzpomenout na někdejší vysokootáčkové motory Formule 1, s nimiž ostatně sdílí mnoho technologií (např. titanové ojnice a písty dle specifikací F1).
 
Motor z Aston Martin Valkyrie
 
Vývoj motoru zajistila společnost Cosworth Engineering. Výsledkem je  atmosférický vidlicový dvanáctiválec (V12) s úhlem rozevření válců 65°. Jeho objem činí 6,5 litru a dosahuje nejvyššího výkonu 1000 bhp (1015 koní, resp. 747 kW). Nejzajímavější na tom pochopitelně je, při jakých otáčkách ho dosahuje. Musíte si na něj počkat až do 10500 ot/min a omezovač utne motor až při 11100 ot/min. Motor tak dosahuje neuvěřitelného litrového výkonu 115 kW (156 koní).
 
Motor z Aston Martin Valkyrie
 
Je jasné, že takto extrémně vysokootáčkový motor nemůže mít extrémní točivý moment (vysoký výkon se zde nahnal oněmi otáčkami, ne až tak momentem), takže počítejme se 740 Nm dosahovanými při 7000 ot/min. Jak ale již bylo řečeno, jde o hybrid, takže spalovacímu motoru bude pomáhat ještě elektromotor, nicméně zde zatím nemáme žádné podrobnější informace.
 
Zajímavostí je zde ale ještě více. Motor je přímo součástí šasi (jak říká Aston Martin, vyndejte motor a přední a zadní kola nebude nic spojovat), čímž se ušetřila hmotnost. Samotný motor totiž váží jen 206 kilogramů, což je na úrovni slavného turbodieselu 1.9 TDI. Aston Martin Valkyrie by se měl začít vyrábět a prodávat v roce 2020, přičemž se plánuje 150 kusů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama