www.svetmobilne.cz
>
>

V12 Astonu Martin Valkyrie bude točit 11 100 ot/min

V12 Astonu Martin Valkyrie bude točit 11 100 ot/min
, , aktualita
Nový hypersport Aston Martin Valkyrie bude mít na dnešní dobu naprosto nevídaný motor. Půjde o atmosférický dvanáctiválec, který bude točit přes 11 tisíc otáček za minutu. A bude překvapivě lehký.
K oblíbeným
reklama
Hypersportovní auta dnes vyvíjí kdekdo. Jen v posledních dnech jsme se tu několikrát bavili o Tesle, Lotusu nebo společnosti Pininfarina. Aston Martin chce také přispět svou troškou do mlýna vozem Valkyrie. V tomto případě nepůjde o elektromobil, ale o hybrid. Zajímavostí bude ale především jeho spalovací motor. Ten totiž navzdory tomu, že vůz bude poháněn i "moderní" elektřinou, bude spíše ze staré školy a dá vzpomenout na někdejší vysokootáčkové motory Formule 1, s nimiž ostatně sdílí mnoho technologií (např. titanové ojnice a písty dle specifikací F1).
 
Motor z Aston Martin Valkyrie
 
Vývoj motoru zajistila společnost Cosworth Engineering. Výsledkem je  atmosférický vidlicový dvanáctiválec (V12) s úhlem rozevření válců 65°. Jeho objem činí 6,5 litru a dosahuje nejvyššího výkonu 1000 bhp (1015 koní, resp. 747 kW). Nejzajímavější na tom pochopitelně je, při jakých otáčkách ho dosahuje. Musíte si na něj počkat až do 10500 ot/min a omezovač utne motor až při 11100 ot/min. Motor tak dosahuje neuvěřitelného litrového výkonu 115 kW (156 koní).
 
Motor z Aston Martin Valkyrie
 
Je jasné, že takto extrémně vysokootáčkový motor nemůže mít extrémní točivý moment (vysoký výkon se zde nahnal oněmi otáčkami, ne až tak momentem), takže počítejme se 740 Nm dosahovanými při 7000 ot/min. Jak ale již bylo řečeno, jde o hybrid, takže spalovacímu motoru bude pomáhat ještě elektromotor, nicméně zde zatím nemáme žádné podrobnější informace.
 
Zajímavostí je zde ale ještě více. Motor je přímo součástí šasi (jak říká Aston Martin, vyndejte motor a přední a zadní kola nebude nic spojovat), čímž se ušetřila hmotnost. Samotný motor totiž váží jen 206 kilogramů, což je na úrovni slavného turbodieselu 1.9 TDI. Aston Martin Valkyrie by se měl začít vyrábět a prodávat v roce 2020, přičemž se plánuje 150 kusů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon
Automobilka Tesla je známá tím, že aktualizuje své vozy pomocí aktualizací přes internet, jde o tzv. over-the-air updaty. Ten poslední přinsel např. Sentry Mode, Dog Mode, ale nejen to. Vozům se také navýšil výkon až o 5 %.
20.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8 Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8
Automobilka Bentley uvádí novou lehčí verzi svého kupé a kabrioletu Continental GT. Jde o verzi V8 s dvakrát přeplňovaným osmiválcem, který dokáže oba dva vozy rozjet až na maximální rychlost 318 km/h.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic
Společnost Apple představila dva nové tablety, iPad Air a iPad mini. Druhý jmenovaný přináší kompaktní rozměry díky 7,9" displeji. Dostává však také výkonnější procesor A12 Bionic a podporu dotykového pera Apple Pencil.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil
Apple dnes představil dva nové tablety, iPad mini a iPad Air. My se podíváme na iPad Air, který vedle výkonnějšího hardwaru přináší především podporu Apple Pencil. Tu tak nyní podporují všechny nové iPady.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y
Automobilka Fisker se chystá na další pokus prorazit se svými elektromobily. Chystá totiž nové elektrické SUV, které by mělo být konkurencí Tesle Modelu Y, rovněž za příznivou cenu okolo 40000 USD.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala