Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pininfarina Battista dostane 1900 elektrických koní

13.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Pininfarina už není jen karosářem, bude i výrobcem automobilů. Už brzy by z jeho bran mělo vyjet elektrické hypersportovní auto Battista, jehož maximální výkon by měl dosahovat neuvěřitelných 1900 koní.
Společnost Pininfarina je známa především jako excelentní karosář a stojí za mnohými z nejkrásnějších automobilových designů na světě. Věnuje se především italským vozům a asi nejčastější automobilkou, pro kterou tvoří tvar aut, je Ferrari. Nedávno se společnost dostala do indických rukou pod společnost Mahindra a spolu s tím se začala měnit i tradiční italská firma. Vznikla totiž divize Automobili Pininfarina, která má i vyrábět vlastní automobily a ne jen tvořit design. Splnil se tak dlouhodobý sen zakladatele společnosti Battisty Pinin Fariny. A právě po něm bude pojmenován nový vůz Pininfarina Battista.
 
Pininfarina Battista
 
I když tu byly už i vozy se značkou společnosti (např. 6kusová limitovaná edice Pininfarina Sergio), toto bude její první sériový vlastní vůz. Automobil, který měl původně kódové označení PF0, bude mít elektromotory o celkovém výkonu neuvěřitelných 1900 koní (1397 kW) a točivém momentu 2300 Nm. Na 60 mph (96 km/h) by se měl rozjet za pouhých 2,0 sekundy (připomeňme, že Tesla Roadster by to měla zvládnout za 1,9 sekund) a automobil by měl překonat rychlost 400 km/h. Výrobce slibuje dojezd přes 300 mil (480 km/h), to ale pochopitelně nebude platit při vysokých rychlostech.
 
Pininfarina Battista
 
Pininfarina Battista se začne vyrábět v roce 2020 a celkově bude vyrobeno jen 150 kusů. 50 z nich poputuje do USA, dalších 50 je určeno pro Evropu a posledních 50 kusů pak pro Asii. Auto by se mělo poprvé ukázat světu na autosalonu v Ženevě v příštím roce. Hovoří se o ceně okolo 2 až 2,5 milionu dolarů, což je zhruba na úrovni připravovaného hypersportu od Lotusu, který by měl mít přes 1000 koní. Pininfarina prý také chystá extrémní SUV, které by mělo mít 940 koní (691 kW), 140kWh akumulátor a na 60 mph by se mělo dostat za méně než 3 sekundy.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama