Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí

11.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Nizozemci chtějí být vedoucí zemí v ekologii. Rok 2030 tak přinese několik významných změn, mezi nimiž má být zákaz prodeje aut se spalovacími motory i ukončení provozu všech uhelných elektráren.
Nizozemci si právě odhlasovali novou ekologickou koncepci. Ta je poměrně odvážná. Zatímco mnoho států chce skončit s prodejem aut se spalovacími motory až někde kolem roku 2040, Holanďané si věří už na rok 2030 (zvažovali však dokonce i rok 2025 jako Norsko). Připomeňme, že nynější prodeje elektromobilů dosahují okolo 2 % a chce to v následujících letech také hodně zapracovat na nabíjecí infrastruktuře. Stávající automobily pochopitelně budou moct zůstat v provozu, jen už nebude možné prodávat nová auta spalující benzin, naftu či jiné fosilní palivo.
 
Tesla Model 3
 
Pokud chcete namítat, že výroba samotné elektřiny není úplně čistá, máte pochopitelně pravdu. Nicméně v Holandsku mysleli i na tohle. V témže roce 2030 chtějí ukončit provoz všech svých uhelných elektráren. Těch mají celkem pět, nicméně kontroverzní je především to, že tři z nich byly uvedeny do provozu teprve před dvěma lety a jde tedy o velmi moderní elektrárny. Obrovské investice do nich vložené tak přijdou částečně vniveč, neboť ani zdaleka nedosáhnou konce své životnosti nemluvě o tom, že by mělo jít o jedny z těch emisně čistějších uhelných elektráren. 
 
Nejprodávanějšími elektromobily v Nizozemí jsou dnes Tesla Model S a Model X. Na třetím místě je relativně levný Hyundai Ioniq Electric a čtvrté místo patří BMW i3. Rozšíření elektromobility jistě pomohou i levnější elektromobily jako je nový Nissan Leaf a v trochu dražší třídě pak i Tesla Model 3. Holandsko chce nicméně dále podpořit i to, aby se auty vůbec nejezdilo. V následujících letech tak chce investovat 100 milionů EUR do dalšího rozvoje infrastruktury pro kola, např. rozšíření parkovacích míst pro ně. Kdo někdy byl v Holandsku, tak ví, že bicykly se tam mnohdy doslova a do písmene válí po ulicích. V roce 2025 také končí monopol na železnici a plánuje se otevření trhu, což by dále mohlo podpořit služby v hromadné dopravě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama