www.svetmobilne.cz
>
>
>

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí
, , aktualita
Nizozemci chtějí být vedoucí zemí v ekologii. Rok 2030 tak přinese několik významných změn, mezi nimiž má být zákaz prodeje aut se spalovacími motory i ukončení provozu všech uhelných elektráren.
reklama
Nizozemci si právě odhlasovali novou ekologickou koncepci. Ta je poměrně odvážná. Zatímco mnoho států chce skončit s prodejem aut se spalovacími motory až někde kolem roku 2040, Holanďané si věří už na rok 2030 (zvažovali však dokonce i rok 2025 jako Norsko). Připomeňme, že nynější prodeje elektromobilů dosahují okolo 2 % a chce to v následujících letech také hodně zapracovat na nabíjecí infrastruktuře. Stávající automobily pochopitelně budou moct zůstat v provozu, jen už nebude možné prodávat nová auta spalující benzin, naftu či jiné fosilní palivo.
 
Tesla Model 3
 
Pokud chcete namítat, že výroba samotné elektřiny není úplně čistá, máte pochopitelně pravdu. Nicméně v Holandsku mysleli i na tohle. V témže roce 2030 chtějí ukončit provoz všech svých uhelných elektráren. Těch mají celkem pět, nicméně kontroverzní je především to, že tři z nich byly uvedeny do provozu teprve před dvěma lety a jde tedy o velmi moderní elektrárny. Obrovské investice do nich vložené tak přijdou částečně vniveč, neboť ani zdaleka nedosáhnou konce své životnosti nemluvě o tom, že by mělo jít o jedny z těch emisně čistějších uhelných elektráren. 
 
Nejprodávanějšími elektromobily v Nizozemí jsou dnes Tesla Model S a Model X. Na třetím místě je relativně levný Hyundai Ioniq Electric a čtvrté místo patří BMW i3. Rozšíření elektromobility jistě pomohou i levnější elektromobily jako je nový Nissan Leaf a v trochu dražší třídě pak i Tesla Model 3. Holandsko chce nicméně dále podpořit i to, aby se auty vůbec nejezdilo. V následujících letech tak chce investovat 100 milionů EUR do dalšího rozvoje infrastruktury pro kola, např. rozšíření parkovacích míst pro ně. Kdo někdy byl v Holandsku, tak ví, že bicykly se tam mnohdy doslova a do písmene válí po ulicích. V roce 2025 také končí monopol na železnici a plánuje se otevření trhu, což by dále mohlo podpořit služby v hromadné dopravě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008 Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008
Peugeot to už v minulosti zkoušel s naftovými hybridy, ty se ale moc neujaly. Tentokrát to zkouší znovu a vypadá to, že i lépe. Peugeot 508 a 3008 dostanou benzinové hybridy s velkým akumulátorem, v druhém případě dokonce i s pohonem všech 4 kol.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor
Automobilka Mercedes-Benz dodá do Brazílie celkem 18 nákladních vozů Axor, které zde pomohou sbírat a odvážet cukrovou třtinu. Aby to měli řidiči jednodušší, vozy se po poli dokáží pohybovat autonomně.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde
OnePlus se fanoušků na Twitteru zeptalo, jakou funkci mají nejraději na svém OnePlus 6. Vzhledem k nedávnému prohlášení, že chystané OnePlus 6T nebude mít 3,5mm audio jack, si uživatelé nejvíce cení právě této funkce.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí
Za částku odpovídající 350 dolarům můžete mít už velmi solidně vybavený smartphone. A nebo jednoduchý mobil Punkt, který má malý černobílý displej a umí skoro jen volat a posílat SMS. V čem je tedy zvláštní?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion
Vedle spousty elektrických dodávek a jejich konceptů představila společnost Volkswagen ještě jednu pozoruhodnou dodávku. Crafter HyMotion je totiž poháněna vodíkem a vychází z elektrického e-Crafteru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala