www.svetmobilne.cz
>
>
>

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí
, , aktualita
Nizozemci chtějí být vedoucí zemí v ekologii. Rok 2030 tak přinese několik významných změn, mezi nimiž má být zákaz prodeje aut se spalovacími motory i ukončení provozu všech uhelných elektráren.
reklama
Nizozemci si právě odhlasovali novou ekologickou koncepci. Ta je poměrně odvážná. Zatímco mnoho států chce skončit s prodejem aut se spalovacími motory až někde kolem roku 2040, Holanďané si věří už na rok 2030 (zvažovali však dokonce i rok 2025 jako Norsko). Připomeňme, že nynější prodeje elektromobilů dosahují okolo 2 % a chce to v následujících letech také hodně zapracovat na nabíjecí infrastruktuře. Stávající automobily pochopitelně budou moct zůstat v provozu, jen už nebude možné prodávat nová auta spalující benzin, naftu či jiné fosilní palivo.
 
Tesla Model 3
 
Pokud chcete namítat, že výroba samotné elektřiny není úplně čistá, máte pochopitelně pravdu. Nicméně v Holandsku mysleli i na tohle. V témže roce 2030 chtějí ukončit provoz všech svých uhelných elektráren. Těch mají celkem pět, nicméně kontroverzní je především to, že tři z nich byly uvedeny do provozu teprve před dvěma lety a jde tedy o velmi moderní elektrárny. Obrovské investice do nich vložené tak přijdou částečně vniveč, neboť ani zdaleka nedosáhnou konce své životnosti nemluvě o tom, že by mělo jít o jedny z těch emisně čistějších uhelných elektráren. 
 
Nejprodávanějšími elektromobily v Nizozemí jsou dnes Tesla Model S a Model X. Na třetím místě je relativně levný Hyundai Ioniq Electric a čtvrté místo patří BMW i3. Rozšíření elektromobility jistě pomohou i levnější elektromobily jako je nový Nissan Leaf a v trochu dražší třídě pak i Tesla Model 3. Holandsko chce nicméně dále podpořit i to, aby se auty vůbec nejezdilo. V následujících letech tak chce investovat 100 milionů EUR do dalšího rozvoje infrastruktury pro kola, např. rozšíření parkovacích míst pro ně. Kdo někdy byl v Holandsku, tak ví, že bicykly se tam mnohdy doslova a do písmene válí po ulicích. V roce 2025 také končí monopol na železnici a plánuje se otevření trhu, což by dále mohlo podpořit služby v hromadné dopravě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května
Xiaomi zveřejnilo teaser na svou dlouho očekávanou vlajkovou loď. V něm potvrzuje předchozí spekulace, že novinka se bude jmenovat Mi 8 a nikoliv MI 7. K oficiálnímu představení dojde v poslední květnový den.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google Family Link přichází do ČR, rodičům umožňuje kontrolovat své děti Google Family Link přichází do ČR, rodičům umožňuje kontrolovat své děti
Rok stará aplikace Google Family Link přichází do České republiky a dalších evropských zemí. Rodičům umožňuje vytvořit účty pro své děti, kontrolovat instalované aplikace a mít přehled o tom, co dělá na svém zařízení.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi 5A se stalo nejprodávanějším telefonem s Androidem Xiaomi Redmi 5A se stalo nejprodávanějším telefonem s Androidem
Xiaomi se na trhu opět daří a dokazuje to statistika nejprodávanějších smartphonů na světě v březnu 2018, kam se probojovalo levné Redmi 5A jako nejúspěšnější model s Androidem. Předběhlo tak dokonce Samsung Galaxy S9, lepší byly jen iPhony.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung uvedl levné telefony Galaxy J4, J6 a J8 Samsung uvedl levné telefony Galaxy J4, J6 a J8
Řada cenově dostupnějších smartphonů Galaxy J od Samsungu se počátkem týdne rozrostla o tři nové modely. Dva vyšší nabídnou displeje Super AMOLED označované jako Infinity, to znamená s podlouhlým poměrem stran.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář