www.svetmobilne.cz
>
>
>

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí

V roce 2030 v Nizozemí skončí auta se spalovacím motorem i uhlí
, , aktualita
Nizozemci chtějí být vedoucí zemí v ekologii. Rok 2030 tak přinese několik významných změn, mezi nimiž má být zákaz prodeje aut se spalovacími motory i ukončení provozu všech uhelných elektráren.reklama
Nizozemci si právě odhlasovali novou ekologickou koncepci. Ta je poměrně odvážná. Zatímco mnoho států chce skončit s prodejem aut se spalovacími motory až někde kolem roku 2040, Holanďané si věří už na rok 2030 (zvažovali však dokonce i rok 2025 jako Norsko). Připomeňme, že nynější prodeje elektromobilů dosahují okolo 2 % a chce to v následujících letech také hodně zapracovat na nabíjecí infrastruktuře. Stávající automobily pochopitelně budou moct zůstat v provozu, jen už nebude možné prodávat nová auta spalující benzin, naftu či jiné fosilní palivo.
 
Tesla Model 3
 
Pokud chcete namítat, že výroba samotné elektřiny není úplně čistá, máte pochopitelně pravdu. Nicméně v Holandsku mysleli i na tohle. V témže roce 2030 chtějí ukončit provoz všech svých uhelných elektráren. Těch mají celkem pět, nicméně kontroverzní je především to, že tři z nich byly uvedeny do provozu teprve před dvěma lety a jde tedy o velmi moderní elektrárny. Obrovské investice do nich vložené tak přijdou částečně vniveč, neboť ani zdaleka nedosáhnou konce své životnosti nemluvě o tom, že by mělo jít o jedny z těch emisně čistějších uhelných elektráren. 
 
Nejprodávanějšími elektromobily v Nizozemí jsou dnes Tesla Model S a Model X. Na třetím místě je relativně levný Hyundai Ioniq Electric a čtvrté místo patří BMW i3. Rozšíření elektromobility jistě pomohou i levnější elektromobily jako je nový Nissan Leaf a v trochu dražší třídě pak i Tesla Model 3. Holandsko chce nicméně dále podpořit i to, aby se auty vůbec nejezdilo. V následujících letech tak chce investovat 100 milionů EUR do dalšího rozvoje infrastruktury pro kola, např. rozšíření parkovacích míst pro ně. Kdo někdy byl v Holandsku, tak ví, že bicykly se tam mnohdy doslova a do písmene válí po ulicích. V roce 2025 také končí monopol na železnici a plánuje se otevření trhu, což by dále mohlo podpořit služby v hromadné dopravě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
WhatsApp Business: nová aplikace pro firmy WhatsApp Business: nová aplikace pro firmy
WhatsApp vydal na vybraných trzích svou novou aplikaci zaměřenou na menší firmy a podnikatele, kteří jejím prostřednictvím mohou snáze komunikovat se svými zákazníky. V čem se WhatsApp Business liší?
20.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
MWC 2018: Místo LG G7 vylepšené LG V30 s umělou inteligencí? MWC 2018: Místo LG G7 vylepšené LG V30 s umělou inteligencí?
Okolo nové vlajkové lodi LG se stále něco děje. Výrobce měl vývoj vrátit na začátek, navíc podle nové strategie má být nový model představen až ve chvíli, kdy bude potřeba. Na MWC 2018 bychom se místo toho měli dočkat vylepšeného LG V30.
20.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM
Navigant srovnal technologie autonomních vozidel od 19 různých výrobců. Fanoušky společností Tesla a Apple jistě nepotěší, že řešení těchto dvou firem byla nejhorší. Naopak ti nejlepší předbíhají dobu.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena? Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena?
Samsung přináší na český trh před měsícem představený model střední třídy Galaxy A8. Mezi jeho přednosti patří voděodolnost, displej 18,5:9 s tenkými rámečky a duální přední fotoaparát. Zrovna levný však smartphone není.
19.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu
Už delší dobu se mluví o třetím operačním systému od Googlu s názvem Fuchsia. Dosud nebyl oficiálně oznámen ani není jasné jeho určení, redaktor webu Ars Technica však systém spustil na svém Pixelbooku a podělil se s námi o své dojmy.
19.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik