Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Francie skončí s uhlím v roce 2022, s auty na fosilní paliva ve 2040

8.7.2017, Milan Šurkala, aktualita
Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot chce v rámci plnění Pařížské dohody ukončit výrobu elektřiny z uhlí již během pěti let. Prodej automobilů s fosilními palivy by pak měl definitivně skončit v roce 2040.
Francie chce přispět k ekologii dvěma kroky, které prezentoval francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot. Tím prvním je ukončení výroby elektřiny z uhlí již během pěti let, tedy do roku 2022. Zatímco u nás by to byl nepřekonatelný problém, ve Francii by s tím nemuseli mít velké potíže, neboť z uhlí se zde vyrábí jen necelých 5 % elektrické energie. Naprostá většina elektřiny je z jádra, konkrétně jde o více než 70 %. Nicméně i zde chce Hulot snižovat toto množství a do roku 2025 být na přibližně 50 %. Otázkou nicméně je, zda je zde nějaký reálně splnitelný plán, který by zvládl nahradit tento výpadek 25 %, což rozhodně není málo.
 
Nicolas Hulot
 
COP PARIS (Nicolas Hulot) [CC0], přes Wikimedia Commons
 
Tím to ale zdaleka nekončí. Hulot vidí velký problém i v dopravě. Proto by ve Francii měl být zakázán prodej aut na fosilní paliva od roku 2040. Co přesně se stane s již prodanými vozy, zda nebudou zatíženy nějakými daněmi nebo jiným dalším znevýhodněním, není úplně jasné. Hovoří se o tom, že stát zavede jistou formu šrotovného na benzinová auta vyrobená před rokem 1997, u naftových aut bude tato hranice dokonce 2001. Je to trochu paradoxní, neboť ve Francii byly v minulosti naftové vozy naopak silně protlačovány v rámci snižování emisí CO2. Nicméně i v souvislosti s aférou Dieselgate se ukázalo, že emise CO2 jsou sice nízké, ale reálné emise dalších plynů a částic jsou mnohonásobně vyšší, než by si politici přáli.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama