www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota zkouší Prius se solárními panely s 34% efektivitou

Toyota zkouší Prius se solárními panely s 34% efektivitou
, , aktualita
Toyota, Sharp a NEDO budou společně testovat nový typ solárních panelů, kterými pokryjí povrch vozu Toyota Prius. Mají mít nadprůměrně vysokou efektivitu 34 % a zajistit mnoho desítek km jízdy ze sluneční energie.
K oblíbeným
reklama
Na stránkách Světa mobilně jsme se solárním autům věnovali už několikrát. Např. před dvěma týdny byl představen prototyp solárního vozu Lightyear One, který by měl v některých oblastech jezdit čistě jen na sluneční energii. Také jsme přinesli vlastní studii, ve které jsme zjistili, že v českých podmínkách bychom u solárních vozů mohli čekat tak desetinu energie ze Slunce, zbytek ze sítě. Toyota nás chce ale nyní přesvědčit, že její Prius by mohl na sluneční energii ujet až několik desítek a nikoli jednotek kilometrů denně. Konkrétně jde o projekt společností Toyota, Sharp a NEDO.
 
Solární Toyota Prius
 
Toyota Prius není v poslední generaci zrovna krásné auto a jako oblepené solárními panely to rozhodně není lepší. Panely, které mají tloušťku pouhých 0,03 mm, najdeme na kapotě, střeše, místo zadního okna a na odtokové hraně pátých dveří. To je velký rozdíl proti nynější variantě, která nabídne panel pouze na střeše s 22,5% efektivitou a 180W výkonem. Takový Prius je možné už koupit, jenže solární panel dokáže nabíjet speciální akumulátor jen při stání a jsou jím napájeny elektrické systémy v autě.
 
Solární Toyota Prius
 
To nové řešení dokáže nabíjet baterii i za jízdy a skutečně posloužit k prodloužení dojezdu. Tyto panely mají totiž vysoce nadprůměrnou 34% efektivitu, což je o polovinu více než u předchozí varianty. Díky vyšší efektivitě a větší "oblepené" ploše se tak dá dosáhnout výkonu až 860 W. Sama Toyota říká, že by toto řešení mohlo přidat 44,5 km elektrického dojezdu denně, což by bylo opravdu dost (jde o reálná data z oblasti Nagoya v Japonsku za roky 1990 až 2009 se započítáním všeho, tedy i počasí, rozdílných délek dnů v létě a zimě). Když si vezmeme, že rok má 365 dní, v praxi by to znamenalo 16 tisíc km (za předpokladu, že se auto nikdy neocitne ve stínu).
 
U nás mi to podle předběžných propočtů v ideálních podmínkách vychází na maximálně zhruba 6-7 tisíc km za rok. Jeden instalovaný W u nás přináší ročně cca 1kWh, takže 860 W by mohl přinést tak do 800 kWh (otázkou je, jak se v praxi projeví různé natočení panelů na různých částech karoserie, reálný zisk může být nižší). Při spotřebě okolo 12 kWh/100 km by to mohlo dát okolo 6-7 tisíc. Pochopitelně v praxi by kvůli parkování ve stínu, jízdě ve městě v stínu budov a podobně bylo reálné o něco nižší množství. Ale i to je slušné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
20.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala