Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tizen na hodinkách předběhl Android Wear, objevil se i ve smartphonu Samsung Z4

15.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung představil v pořadí čtvrtý telefon s operačním systémem Tizen. I tentokrát se jedná zástupce nejnižší třídy, který může zaujmout snad jen nízkou cenou. Naopak úspěchy slaví na poli chytrých hodinek, kde už má větší podíl než Android Wear od Googlu.

Samsung Z4


Samsung Z4 je už několikátý smartphone s Tizen OS, ale i tentokrát má několik podstatných vad na kráse. Zaprvé se bude prodávat pouze na vybraných rozvojových trzích, jako je Indie. Zadruhé byla výbava stlačena na úplné minimum, patrně kvůli nízké ceně, konkrétní částka však prozatím zveřejněna nebyla. Přístroj disponuje 4,5“ displejem s rozlišením 800 x 480 pixelů a je poháněn blíže nespecifikovaným čtyřjádrovým procesorem na 1,5 GHz, který je doplněn o 1GB RAM.

Na přední i zadní straně nalezneme shodně 5MPx fotoaparát, oba navíc disponují LED bleskem. V případě zadního snímače jsou navíc připraveny hned dvě diody, které jsou navíc umístěny netradičně naproti sobě. Samsung Z4 dále disponuje 2050mAh baterií a LTE, na výběr navíc bude ze single SIM i dual SIM varianty.

Operačním systémem je Tizen 3.0, který se vyznačuje přímočarým uživatelským rozhraním a širokými možnostmi zkratek, ať už pomocí fyzického tlačítka pod displejem nebo dotykových gest. K vychytávkám aplikace fotoaparátu patří automaticky pořízené selfie na základě rozpoznání obličeje nebo současné nahrávání videí předním i zadním snímačem.


Tizen OS úspěšnější než Android Wear


Samsung je jedním z výrobců, kteří se u svých chytrých hodinek nevydali cestou platformy Android Wear a raději vsadili na své vlastní řešení. Tento krok se patrně vyplatil, neboť Tizen OS se podle posledních dat společnosti Strategy Analytics stal druhým nejpoužívanějším operačním systémem v chytrých hodinkách. Trhu ovšem nadále pevně vládne Apple WatchOS s 57% podílem, zatímco Tizen OS má jen 19 % a třetí Android Wear 18 %. Rozestup mezi druhým a třetím místem je tedy minimální, ale přesto stojí za pozornost.

Tizen OS totiž používá jen Samsung ve svých hodinkách z řady Gear, zatímco konkurenční řešení od Googlu nalezneme v nespočtu modelů nejrůznějších značek – od čistě technologických přes tradiční hodinkové až po módní. Nedávné vydání Android Wear 2.0 následované řadou nových modelů by mohlo prodeje opět zvýšit. Obecně platí, že trh s chytrými hodinkami je značně nevyzpytatelný a projevuje se neustálým kolísáním. Nejvíc jej ovlivňuje prodej Apple Watch, které táhnou celý trh.

Zdroj: News.samsung.com, Phonearena.com
reklama