www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla znatelně zvyšuje cenu nabíjení na Superchargerech

Tesla znatelně zvyšuje cenu nabíjení na Superchargerech
, , aktualita
Tesla se zoufale snaží zůstat v zisku, a tak v posledních týdnech přistoupila k několika dramatickým opatřením, které snižují náklady, nebo zvyšují příjmy. Jedním z nich je i dramatické zvýšení cen nabíjení na rychlonabíječkách Supercharger.
reklama
Automobilka Tesla měla letos po dlouhé době ziskové čtvrtletí a Elon Musk se zoufale snaží, aby se to podařilo i tentokrát. V posledních týdnech tak přišla s několika opatřeními, které mají za cíl zlepšit hospodaření společnosti. Zapracovalo se jak na snížení nákladů, tak i na zvýšení příjmů. Pokud jde o náklady, tam je to ohlášení ukončení provizního systému a propuštění 7 % zaměstnanců. Na straně příjmů to pak má být znatelné zdražení nabíjení na rychlonabíječkách Supercharger. Zatímco první majitelé Tesel ho mají mít zdarma, všichni majitelé vozů Model 3 a noví majitelé Modelů S a X pak musí za nabíjení platit. A právě tato platba se má znatelně navýšit.
 
Tesla Supercharger
 
Elon Musk sice tvrdí, že Superchargery nemají být místem, kde chce Tesla vydělávat, faktem ale je, že v napjaté situaci společnosti není logické ani toto vše dotovat a být zde ve ztrátě. Pokud budeme hovořit o USA, tak doposud zde byly ceny stanoveny pro každý stát zvlášť, nyní se to bude lišit stanice od stanice na základě lokálních cen elektřiny. Připomeňme, že Tesla chce mít Superchargery nezávislé na lokálních dodavatelích elektřiny a všechny by v budoucnu měly být napájeny vlastní solární energií, to však ještě na mnoha místech neplatí.
 
Např. v New York City donedávna platila cena $0,24 za kWh (v přepočtu 5,4 Kč), nyní se ale obvyklá cena pohybuje o třetinu výše na $0,32 za kWh (7,2 Kč), V Kalifornii cena stoupla z původních $0,26 za kWh na nynějších $0,32 až $0,36 (tj. až 8,1 Kč). Pokud si to spočítáme, ujetí 100 km dnes v Tesle při spotřebě okolo 21 kWh na 100 km vyjde až na $6,7 až $7,6, se ztrátami při nabíjení a samovybíjení bychom mohli počítat se zhruba $7,5 až $8,5. Za benzín v USA zaplatíte cca $0,7 za litr, což u srovnatelného auta znamená spotřebu okolo 12 až 13,5 litrů benzinu na 100 km, což by znamenalo $8,4 až $9,5 na 100 km. Cenový rozdíl při provozu elektromobilu se tak nyní výrazně smrskává.
 
U nás v Evropě je to ale mnohem větší rozdíl, elektřina má sice cenu na podobné úrovni, benzín je ale 2krát tak dražší než v USA, takže evropské Tesly jezdí za méně než polovinu toho, co srovnatelná auta v EU s benzínovými motory. Pro zajímavost, v Norsku se zvýšila cena z 1,4 NOK na 1,86 NOK za kWh (4,9 Kč), v Německu je to 0,46 EUR za minutu nabíjení (60kW+), resp. 0,23 kWh za minutu (pomaleji než 60 kW), nicméně ve většině evropských zemích jde o 0,27 až 0,32 EUR za kWh.
 
Česká republika má pak 7,02 Kč za kWh, což máme 147 Kč na 100 km, se ztrátami asi kolem 170 Kč. Srovnatelné benzínové auto při cenách benzínu okolo 31 Kč za litr by na 100 km mělo náklady 370 až 420 Kč a ani naftový vůz by se nedostal níž (cca 260 Kč na 100 km)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik