www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla znatelně zvyšuje cenu nabíjení na Superchargerech

Tesla znatelně zvyšuje cenu nabíjení na Superchargerech
, , aktualita
Tesla se zoufale snaží zůstat v zisku, a tak v posledních týdnech přistoupila k několika dramatickým opatřením, které snižují náklady, nebo zvyšují příjmy. Jedním z nich je i dramatické zvýšení cen nabíjení na rychlonabíječkách Supercharger.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Tesla měla letos po dlouhé době ziskové čtvrtletí a Elon Musk se zoufale snaží, aby se to podařilo i tentokrát. V posledních týdnech tak přišla s několika opatřeními, které mají za cíl zlepšit hospodaření společnosti. Zapracovalo se jak na snížení nákladů, tak i na zvýšení příjmů. Pokud jde o náklady, tam je to ohlášení ukončení provizního systému a propuštění 7 % zaměstnanců. Na straně příjmů to pak má být znatelné zdražení nabíjení na rychlonabíječkách Supercharger. Zatímco první majitelé Tesel ho mají mít zdarma, všichni majitelé vozů Model 3 a noví majitelé Modelů S a X pak musí za nabíjení platit. A právě tato platba se má znatelně navýšit.
 
Tesla Supercharger
 
Elon Musk sice tvrdí, že Superchargery nemají být místem, kde chce Tesla vydělávat, faktem ale je, že v napjaté situaci společnosti není logické ani toto vše dotovat a být zde ve ztrátě. Pokud budeme hovořit o USA, tak doposud zde byly ceny stanoveny pro každý stát zvlášť, nyní se to bude lišit stanice od stanice na základě lokálních cen elektřiny. Připomeňme, že Tesla chce mít Superchargery nezávislé na lokálních dodavatelích elektřiny a všechny by v budoucnu měly být napájeny vlastní solární energií, to však ještě na mnoha místech neplatí.
 
Např. v New York City donedávna platila cena $0,24 za kWh (v přepočtu 5,4 Kč), nyní se ale obvyklá cena pohybuje o třetinu výše na $0,32 za kWh (7,2 Kč), V Kalifornii cena stoupla z původních $0,26 za kWh na nynějších $0,32 až $0,36 (tj. až 8,1 Kč). Pokud si to spočítáme, ujetí 100 km dnes v Tesle při spotřebě okolo 21 kWh na 100 km vyjde až na $6,7 až $7,6, se ztrátami při nabíjení a samovybíjení bychom mohli počítat se zhruba $7,5 až $8,5. Za benzín v USA zaplatíte cca $0,7 za litr, což u srovnatelného auta znamená spotřebu okolo 12 až 13,5 litrů benzinu na 100 km, což by znamenalo $8,4 až $9,5 na 100 km. Cenový rozdíl při provozu elektromobilu se tak nyní výrazně smrskává.
 
U nás v Evropě je to ale mnohem větší rozdíl, elektřina má sice cenu na podobné úrovni, benzín je ale 2krát tak dražší než v USA, takže evropské Tesly jezdí za méně než polovinu toho, co srovnatelná auta v EU s benzínovými motory. Pro zajímavost, v Norsku se zvýšila cena z 1,4 NOK na 1,86 NOK za kWh (4,9 Kč), v Německu je to 0,46 EUR za minutu nabíjení (60kW+), resp. 0,23 kWh za minutu (pomaleji než 60 kW), nicméně ve většině evropských zemích jde o 0,27 až 0,32 EUR za kWh.
 
Česká republika má pak 7,02 Kč za kWh, což máme 147 Kč na 100 km, se ztrátami asi kolem 170 Kč. Srovnatelné benzínové auto při cenách benzínu okolo 31 Kč za litr by na 100 km mělo náklady 370 až 420 Kč a ani naftový vůz by se nedostal níž (cca 260 Kč na 100 km)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
23.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik