Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3

15.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Tesla Model 3 je jedním z nejúspěšnějších vozů na americkém trhu, ve třídě elektromobilů drtivě vede. Automobilka sice stále zdaleka nepokryla všechny objednávky na vůz, nicméně slaví alespoň milník 100 tisíc vyrobených vozů.
Automobilka Tesla má na elektromobil Model 3 obrovské množství objednávek, které i přes nemalé množství zrušených stále ještě v tomto létě dosahovalo čísla okolo 450 tisíc. Rychlost výroby se sice navyšuje, sále ale nedosahuje slibovaných cifer. Přesto se Tesle podařilo dosáhnout významného milníku, vyrobila totiž přes 100 tisíc těchto vozů. Dá se tak říci, že už více než každý pátý zákazník dostal svůj vůz, mnoho jich ale ještě pořád čeká. K tomu dopomohla snaha Elona Muska o optimalizaci výroby, která spočívala např. i v postavení další linky v podobě stanu nebo redukce barevných variant.
 
Tesla Model 3
 
Problémem nicméně je, že těchto 100 tisíc vozů mělo být dle původního plánu vyrobeno už do konce roku 2017, přičemž pravdou bylo, že tehdy se počty počítaly na jednotky tisíců a týdně se vyráběly sotva stovky kusů. Při dnešním tempu výroby by ale dalších 100 tisíc vozů mělo opustit výrobní linky za méně než 6 měsíců (za poslední čtvrtletí to bylo přes 53 tisíc vozů).
 
Ve výsledku to znamená, že i přes nestíhání poptávky je Tesla Model 3 nejprodávanějším elektromobilem na americkém trhu a má větší počet registrací než všechny ostatní elektromobily dalších značek dohromady. Ve třídě sedanů drží pátou příčku, což je na elektromobil více než úctyhodné číslo.
 
To s sebou ale pro nové majitele vozů přináší i problémy. Spojené státy totiž mají finanční pobídky na nákup elektromobilů ve výši $7500, což není zrovna málo. V případě nejlevnější verze Modelu 3 to tak činí více než 20 % z ceny vozu. Jenže Tesla už prodala historicky přes 200 tisíc elektromobilů (Model 3, S i X dohromady) a za úspěch se "trestá", takže vláda přestane vozy této značky už tolik dotovat a pobídka se od počátku příštího roku sníží na polovinu. Cena nového vozu tak bude pro nové zákazníky v přepočtu o 80 tisíc Kč vyšší než doposud. Dá se tedy předpokládat, že někteří z těch, kteří si vůz rezervovali, svou rezervaci stáhne. Pro zisk stávající pobídky je nutné vůz závazně objednat do dnešního dne, 15. října.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama