www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla prý s Toyotou vyvine levné elektrické SUV a uvolní Superchargery

Tesla prý s Toyotou vyvine levné elektrické SUV a uvolní Superchargery
, , aktualita
Poslední dny Internetem kolují zprávy, že automobilky Tesla a Toyota chystají obnovit spolupráci a vyvinout nový elektromobil. Mělo by jít o elektrické SUV, které má bodovat zejména nízkou cenou na poměry EV.
K oblíbeným
reklama
Společnosti Tesla a Toyota mají pár společných rysů. Zatímco Toyota patří k největším výrobcům aut a hybridů na světě, Tesla dosahuje něčeho podobného v elektromobilech. Obě automobilky také stály za velkým rozšířením alternativních pohonů. V případě Toyoty to byly hybridy, které představila na sklonku milénia ve stejné době jako Honda a nyní tvoří významnou část produkce automobilky. Na rozdíl od Hondy byla ale Toyota mnohem úspěšnější. Tesla zase podobně přišla na trh s elektromobily. Nebyla sice zdaleka první, neboť první EV jsou století starou záležitostí, ale byla automobilkou, která z nich udělala masovější záležitost, podobně jako se to Toyotě povedlo s hybridy. Obě firmy navíc v minulosti spolupracovaly a elektrické Toyoty RAV4 EV před necelými deseti lety využívaly techniku Tesly. Nyní to vypadá, že se spolupráce obnoví.
 
Tesla Model Y
 
Zákulisní informace totiž hovoří o tom, že obě automobilky jednají o spolupráci a výsledkem by mohlo být malé elektrické SUV za nízkou cenu. Mohlo by jít o vůz, který Elon Musk nastínil na Battery Day, které by mělo stát 25 tisíc USD. To je na elektrické auto dost atraktivní cena. Nižší cena by měla být dosažena využitím platformy od Toyoty, naopak Toyota by mohla využívat elektrické know-how Tesly. Zatímco v hybridech byla Toyota velmi dlouho ve vedení, nyní ji na paty šlape mnoho konkurenčních značek, které vyvíjí hybridy také, a v oblasti elektromobilů pak Toyota dost zaspala. Firma dosud věřila spíše vodíku (Toyota Mirai), nicméně i tento pohon má také své problémy a firmy se od něj spíše odvrací, než že by s ním začínaly.
 
Toyota RAV4 EV
 
Sám Elon Musk se už před necelým rokem nechal slyšet, že Tesla nemá problém s prodejem akumulátorů a elektrického pohonu jiným automobilkám nebo licencováním softwaru (s autonomním řízením Toyota také příliš daleko nedošla, využívá např. technologie firmy Aurora). Otázkou ale je, zda to případně bude Tesla kapacitně stíhat, když dostatečně nestíhá ani výrobu vlastních vozů. Další zajímavou zprávou je to, že Elon Musk nevylučuje otevření Superchargerů pro elektromobily jiných značek, což by firmě mohlo přinést další příliv financí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů
I když mnozí přičítají Applu plánované zastarávání, je pravdou, že snad žádná konkurence nemá tak dlouhodobou softwarovou podporu jako on. I to se projevuje na tom, že už 90 % iPhonů má novou verzi iOS 14.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 % Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 %
Prodeje elektrifikovaných vozů rychle rostou a máme zde např. zajímavá data z Velké Británie za březen letošního roku. Elektrifikovaná auta zde mají více než 41% tržní podíl, nabíjecí se pak dostala na téměř 14 %.
7.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář