Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia XZ Premium: prvenství ve 4K HDR displeji a Snapdragonu 835

27.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Hlavní novinkou Sony na veletrhu MWC 2017 je nová vlajková loď Xperia XZ Premium, která se jako první smartphone na světě chlubí 4K HDR displejem. Další prvenství si japonský výrobce odnáší v použití procesoru Snapdragon 835.
Xperia XZs, Xperia XA1 i Xperia XA1 Ultra jsou sice zajímavé smartphony, ale hvězda dne může být jen jedna. A tento titul si bezpochyby zaslouží vlajková loď Xperia XZ Premium, která přináší hned několik inovativních novinek. Design mezi ně ovšem nepatří, neboť se smartphone velmi podobá předchozím modelům. Kombinaci kovového rámu a skleněných zad jsme v podání Sony mohli vidět už nespočetněkrát, tentokrát bylo použito sklíčko Gorilla Glass 5. Prostor nad displejem i pod ním je veliký, snad jako by japonský výrobce zcela rezignoval na trend ztenčování rámečků. Nechybí certifikace IP68, která potvrzuje odolnost proti vodě i prachu.

Displej o úhlopříčce 5,5“ kombinuje 4K rozlišení (2160 x 3840 pixelů) a podporu vysokého dynamického rozsahu neboli HDR, který přináší živější barvy přesnější detaily. A zdá se, že Sony tentokrát nepodcení ani nabízený obsah – k filmům ve 4K HDR budou mít přístup například předplatitelé služby Amazon Prime Video. A jelikož zobrazení takového obsahu vyžaduje pořádný výkon, použilo Sony nejnovější procesor Qualcomm Snapdragon 835. Zatím nebyl oficiálně představen jiný smartphone, který by disponoval tímto osmijádrem. Umožní také rychlejší mobilní připojení rychlostí až 1 Gb/s.

V případě operační paměti se ovšem japonský výrobce držel při zemi, k dispozici je totiž jen 4GB RAM. Něco podobného můžeme říct také o 64 GB interním úložiště, které je rozšiřitelné až pomocí 256GB micro SD karty. Fotoaparát využívá nový typ senzoru Exmor RS o velikosti 1/2,3“, který zvládne pořizovat 19MPx snímky. Funkce Predictive Capture zajišťuje, aby uživatel nepřišel o žádný důležitý moment – ke snímání totiž dochází už dvě sekundy před samotným stisknutím spouště. V případě videa potom zaujme především režim slow-motion zaznamenávající krátké sekvence s 960 snímky za sekundu.

Selfie je možné pořídit pomoc 13MPx předního fotoaparátu. A výrobce nepodcenil ani kvalitní zvukový výstup. V těle o rozměrech 156 mm x 77 mm x 7,9 mm a hmotnosti 195 g se nachází ještě 3230mAh baterie s podporou rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 přes port USB Type-C. Čtečka otisků prstů byla opět integrována do napájecího tlačítka na boku přístroje.


Cena a dostupnost

Sony Xperia XZ se začne prodávat letos na jaře za dosud neupřesněnou cenu. Ke zdržení může přispět použití procesoru Snapdragon 835.

Zdroj: Androidcommunity.com
reklama