reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra: střední třída na steroidech

27.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sony v rámci MWC 2017 představilo také cenově dostupnější telefony Xperia XA1 a XA1 Ultra. Ty sice spadají do střední třídy, ale třeba svými fotoaparáty by se mohly rovnat i s high-endovými modely.
Sony na veletrhu MWC 2017 nepředstavilo jen své top modely, ale také cenově dostupnější nástupce prodávaných Xperií XA a XA Ultra. Označení může být trochu matoucí, neboť druhá generace přidává do názvu číslovku jedna. Máme před sebou tedy Xperie XA1 a XA1 Ultra. Po designové stránce jsou znatelně hranatější než předchůdci. Displej opět zasahuje „od strany ke straně“, takže chybí boční rámečky. Naopak okraje nad i pod displejem jsou nadprůměrné velké. Oba telefony už budou dodávány s operačním systémem Android Nougat.


Sony Xperia XA1


Sony Xperia XA1 si ponechala 5“ displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů, který je ovšem kombinován s výkonnějšími komponenty – osmijádrovým procesorem MediaTek Helio P10 a 3GB RAM. Velikost interního úložiště byla zdvojnásobena na 32 GB, opět je navíc k dispozici micro SD slot. Zklamáním může být kapacita baterie, která dosahuje hodnoty 2 300 mAh. Zatímco 8MPx přední fotoaparát zůstal bez výraznějších změn, vzadu nyní nalezneme 23MPx snímač namísto 13MPx. K dispozici má hybridní autofokus kombinující více technologií ostření či optiku se světelností F2.0.

Xperia XA1 má 8 mm tenké a 143 g lehké tělo kombinující kovový rám a plastová záda. Z prémiových funkcí novinka postrádá čtečku otisků prstů či port USB Type-C, na rozdíl od dražších Xperií chybí také voděodolné tělo.


Sony Xperia XA1 Ultra


Sony Xperia XA1 Ultra je po designové stránce velmi podobný telefon, avšak výrazně větší. Důvodem je 6“ IPS displej, který nese rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů (Full HD). Dostatek výkonu obstarává osmijádrový procesor MediaTek Helio P20 doplněný o 4GB RAM. Nabízeny budou varianty s 32GB i 64GB vnitřním úložištěm, v onou případech rozšiřitelným až o 256 GB pomocí micro SD karty. Kapacita baterie se ve srovnání s loňským modelem nezvýšila, opět je tedy k dispozici 2 700 mAh.

23MPx zadní fotoaparát je shodný s tím, kterým je vybaven výše uvedený model Xperia XA1. Přední snímač je ovšem rovnou 16MPx a navíc disponuje optickou stabilizací obrazu i LED bleskem, takže výsledkem by měly být opravdu kvalitní selfie. Ani v tomto případě nenalezneme ve výbavě čtečku otisků prstů nebo port USB Type-C, rovněž chybí jakákoliv certifikace naznačující voděodolnost. Phablet měří v pase 8,1 mm a váží 188 g.


Ceny a dostupnost


Sony Xperia XA1 se na trh dostane koncem dubna s cenovkou 299 dolarů, v přepočtu asi 7 600 Kč bez DPH. Xperia XA1 Ultra nedorazí do obchodů dříve než v létě a její cena zatím nebyla stanovena. Obě novinky budou k dostání v černé, bílé, růžové a zlaté barevné variantě.

Zdroj: Androidcommunity.com
reklama
reklama
reklama