Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra oficiálně: delší výdrž v tradičním designu

8.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Sony na CES 2018 přivezlo novou generaci svých smartphonů střední třídy. Xperia XA2 je dostupná ve dvou velikostech, obě se chlubí upraveným designem, silnějším procesorem od Qualcommu či větší baterií.
Loňská Sony Xperia XA1 byla zajímavou volbou pro fanoušky této značky, kteří chtějí pohledný smartphone se slušným fotoaparátem, ale nechtějí utrácet za vlajkové lodě. Xperia XA2 tuto tradici ctí a opět přichází jak v základní, tak phabletové variantě Xperia XA2 Ultra. Změn si všimneme hned v oblasti designu, i když žádná revoluce se nekoná. Prostor pod i nad displejem znatelně zeštíhlel, ale stále je zde prostor pro zlepšení, naproti tomu boční rámečky zůstávají minimální. Na zadní straně došlo k přemístění fotoaparátu z levého rohu doprostřed a kousek pod ním se nyní nachází čtečka otisků prstů, která dříve byla v zapínacím tlačítku na boku. Oba telefony také přicházejí již s Androidem 8.0 Oreo a disponují portem USB Type-C.
 
 
Sony Xperia XA2 povyrostla na 5,2", přičemž rozlišení displeje zůstalo na 1280 x 720 pixelech (HD). Uvnitř nově nalezneme osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 630, který nahradil původní MediaTek Helio P10. Při starém zůstala 3GB RAM, stejně tak 32GB rozšiřitelné úložiště. 23MPx zadní fotoaparát se světelnosti f/2.0 můžeme znát ze starších vlajkových lodí od Sony, na uživatele tak čekají některé funkce, které ve střední třídě rozhodně nejsou samozřejmostí, jako je třeba nahrávání 4K videí nebo slow-motion sekvencí se 120 fps. Aby se na selfie vešla celá parta přátel, dostal telefon do vínku 8MPx přední fotoaparát se 120stupňovým úhlem záběru. Dalším chválihodným krokem je výrazné navýšení kapacity baterie – v případě menšího modelu z 2 300 na 3 300 mAh.
 
 
Sony Xperia XA2 Ultra si ponechala 6" displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, stejně už není moc kam růst. Také v tomto případě byl zvolen Qualcomm Snapdragon 630 (namísto Helio P20 od MediaTeku), tentokrát doplněný o 4GB RAM a 64GB rozšiřitelné úložiště. 23MPx zadní fotoaparát je stejný jako u menší Xperie XA2, ale změny se udály na přední straně, kde kromě 8MPx širokoúhlého snímače nalezneme ještě 20MPx s menším zorným polem, ale zato disponující optickou stabilizací obrazu. To je funkce u smartphonů stále docela vzácná, pro přední kamery to přitom platí minimálně dvojnásob. Xperia XA2 Ultra se tedy podle očekávání stala prvním modelem od Sony s duálním fotoaparátem. Výraznému zvýšení výdrže pomůže 3580mAh baterie místo původní 2700mAh.
 
 

Ceny a dostupnost

 
Sony Xperia XA2 i Xperia XA2 Ultra zamíří na světové trhy v únoru za dosud nezveřejněné ceny.
 


reklama