Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia XA1 Plus: třetí do party

1.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Po 5” Xperii XA1 a 6” Xperii XA1 Ultra doplnilo Sony tuto modelovou řadu o 5,5” Xperii XA1 Plus. Zájemci o líbivý smartphone střední třídy s kvalitním fotoaparátem se tak mohou vydat zlatou střední cestou.
Kromě vlajkových lodí Xperia XZ1 a XZ1 Compact přivezlo Sony na berlínský veletrh IFA 2017 také model střední třídy Xperia XA1 Plus. Jedná se o telefon, který doplňuje propastný rozdíl mezi pětipalcovou Xperií XA1 a šestipalcovou Xperií XA1 Ultra. Je to vcelku logický krok, neboť úhlopříčka 5,5” je v současné době docela oblíbená. Design asi nikoho nepřekvapí, Sony využilo osvědčené tvary i kombinaci kovových boků s plastovou zadní stranou. S tloušťkou 8,7 mm a hmotností 198 g nepatří novinka k nejtenčím ani nejlehčím. Nabídka barevných variant je o něco nápaditější než u konkurence, zahrnuje totiž modrou, růžovou, zlatou a černou.
 
 
5,5” displej nese rozlišení 1920 x 1080 pixelů (Full HD), které je při dané úhlopříčce ideální. Zatímco boční rámečky jsou docela tenké, prostor nad a pod displejem zůstal poměrně veliký. Velká část parametrů odpovídá jiným zástupcům z řady Xperia XA1. Jedná se například o osmijádrový procesor MediaTek Helio P20, kterému sekunduje 4GB RAM (v případě verze pro americký trh jen 3GB RAM) a 32GB interním úložištěm rozšiřitelným pomocí micro SD karty. Na zadní straně našel své místo 23MPx fotoaparát s fázovým detekčním autofokusem, který by mohl pořizovat poměrně solidní snímky. A ani 8MPx předním snímačem s automatickým ostřením si telefon jistě neudělá ostudu. Baterie o kapacitě 3 430 mAh je ve srovnání s 2 700 mAh v Xperii XA1 velmi příjemným upgradem. Telefon navíc podporuje rychlé nabíjení Pump Express+ 2.0 přes reversibilní port USB Type-C.
 
 
O vyšší zabezpečení se stará čtečka otisků prstů, kterou japonský výrobce opět integroval do napájecího tlačítka na boku zařízení. Nabídka v oblasti konektivity zahrnuje standardní možnosti včetně LTE, Bluetooth 4.2 (s podporou aptX), Wi-Fi 802.11ac nebo NFC. Sony Xperia XA1 Plus se dostane na trh ještě s Androidem Nougat, ale je přislíbena aktualizace na Android Oreo. Smartphone se začne prodávat letos na podzim za dosud nezveřejněnou cenu. Vzhledem k cenám již prodávaných modelů můžeme očekávat částku okolo osmi až devíti tisíc korun.
 


reklama