Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Škoda oficiálně představila malé SUV Kamiq

26.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Malý crossover Škoda Kamiq je oficiálně tady. Míří do třídy, která zažívá obrovský boom a nabídne moderní technologie v kompaktním balení. Těšit se tak můžete na nejrůznější asistenty a tradiční motory TSI, TDI i G-TEC.
Škoda Auto nás poslední dobou napínala různými teasery na nové malé SUV, které bylo nyní oficiálně představeno a nese název Kamiq. Novinka míří do tříd malých crossoverů a SUV, která za poslední rok zaznamenala 29% nárůst prodejů v Evropě na zhruba 2 miliony kusů. Škoda doufá, že jí Kamiq pomůže spolu s dalšími 30 novými modely zvýšit produkci automobilky z dnešních 1,25 milionu aut ročně na 2 miliony do roku 2022. Pojďme se tedy podívat na nový Kamiq.
 
Škoda Kamiq
 
Jde o kompaktní auto o délce 4241 mm, šířce 1793 mm a výšce 1531 mm. Zavazadlový prostor vozu nabídne základní objem slušných 400 litrů, po sklopení sedadel pak vzroste až na 1395 litrů. Pokud sklopíte i sedačku spolujezdce, budete moci převážet až 2,5 metru dlouhé předměty. Nechybí "clever" řešení, jako je deštník ve dveřích řidiče a výsuvné ochrany hran dveří zabraňující poškrábání vozu při vystupování po zaparkování.
 
Škoda Kamiq
 
Vůz bude pochopitelně k dispozici v několika výbavách s možností příplatků a můžete zde tedy najít i takové funkce, jako je vyhřívání předních i zadních sedadel. Přístrojová deska Virtual Cockpit je digitální a využívá 10,25" displej. Infotainment systém pak využívá obrazovku s 9,2" úhlopříčkou. Standardem bude systém pro udržování v jízdním pruhu, nicméně za příplatek můžete mít i další asistenty, jako je adaptivní tempomat, parkovací asistent nebo dokonce ovládání hlasem a gesty.
 
Škoda Kamiq
 
Pod kapotou Kamiqu najdete tradiční pohonné jednotky známé i z jiných vozů Škoda. Základem je tříválec 1.0 TSI s výkonem 70 kW (95 koní), nebude však chybět ani jeho výkonnější varianta s 85 kW (115 koní). Vrcholem nabídky bude čtyřválcové 1.5 TSI s maximálním výkonem 110 kW (150 koní). K dispozici bude také naftový motor, prozatím jen jediný v podobě 1.6 TDI s 85 kW (115 koní). Poslední variantou bude 1.0 G-TEC s 66 kW (90 koní).
 
Škoda Kamiq
 
Škoda Kamiq má tvar výrazně vycházející ze studie Vision X, změny jsou opravdu jen v detailech (nemá tak čistý design např. kvůli klikám nebo sloupku zadního okna, lehce jiná je i spodní část nárazníku a boční prolis). Novinka může obouvat kola o průměru 16 až 18 palců. Její světlá výška je o 37 mm vyšší než u Scaly, současně má o 117 mm kratší převisy pro lepší nájezdové úhly. Ti, kteří budou chtít vůz využívat v náročnějších podmínkách, si mohou objednat ochranu podvozku. Naopak ti, kteří se vezou jen na módě SUV, ale na horší cesty nepomýšlí, mohou objednat sportovní podvozek s nastavitelnou tuhostí tlumičů a snížením o 10 mm.
 
Škoda Kamiq
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama