Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung si patentoval čtečku otisků prstů v displeji, použije ji v Galaxy S9?

30.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nad umístěním čtečky otisků prstů v Galaxy S9 se vedou dlouho dohady, ale malým náznakem by mohly nedávno zaregistrované patenty od Samsungu. Jeden z nich počítá s umístěním přímo v displeji, další potom s „vykousnutím“ části panelu.
Čtečka otisků prstů umístěná přímo v displeji je sen celé řady výrobců smartphonů, jeho realizace se však ještě nepodařila, ačkoliv už několik společností poměrně dlouho slibuje, že danou technologii vyvíjí a brzy umožní její masové nasazení. Spekuluje se, že tento typ senzoru chtěli do svých vlajkových modelů nasadit také Samsung a Apple, ale jelikož nebyla ještě hotová, museli najít alternativu. V Galaxy S8 a Galaxy Note 8 se proto čtečka přesunula na zadní stranu, kde je (podle řady názorů) umístěna nepříliš šikovně vedle fotoaparátu. Apple potom přešel na zcela jiný způsob zabezpečení pomocí biometriky, a to na rozpoznání obličeje Face ID, které se objevilo u iPhonu X, naproti tomu iPhony 8 a 8 Plus si ponechaly čtečku v domovském tlačítku pod displejem.
 
 
Minulý týden se na světlo světa dostaly hned dva patenty zaregistrované Samsungem, které se týkají čtečky otisků prstů a jejího umístění vzhledem k displeji. První patent počítá s tím, že by byl senzor umístěn přímo v displeji, respektive pod panelem, kde by nijak nenarušoval design zařízení a nezabíral místo. Pro rozpoznání otisku by stačilo, aby uživatel přiložil prst na určité místo na displeji. Tato dlouho očekávaná technologie by sice měla být připravena v příštím roce, ale možná ještě ne v době, kdy půjde na trh Galaxy S9. Možná se tedy objeví až u modelu Galaxy Note 9, který by měl být představen v létě 2018.
 
 
Druhý patent potom počítá s tím, že by čtečka byla umístěna na přední straně, kde by narušovala pravidelný tvar displeje. V jeho dolní části bychom proto našli malý zakulacený výřez, podobně jako modul Face ID narušuje displej iPhonu X. Řešení je to sice zajímavé, neboť umožňuje kombinovat výhody umístění čtečky otisků prstů na čelní straně smartphonu s tenkými rámečky okolo displeje, ale příliš pochopení mezi uživateli by nejspíš stejně nenašlo. Doufejme tedy, že se jedná o jeden z dalších patentů, kteří si výrobci zaregistrují jen „pro jistotu“, ale v žádném zařízení nakonec není využit.
 
V případě Galaxy S9 se spekuluje také o vybavení novým procesorem Snapdragon 845 nebo schopnosti nahrávat videa s 1 000 snímky za sekundu.reklama