Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čtečku otisků prstů od Qualcommu půjde ukrýt pod displej začátkem roku 2018

30.6.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Qualcomm oznámil ještě pokročilejší variantu své ultrazvukové čtečky otisků prstů, kterou je možné ukrýt pod různé materiály. Senzor tak lze umístit například rovnou pod displej, kde šetří místo a nenarušují design.
Qualcomm je známý především jako výrobce čipsetů pro mobilní telefony, ale nějaký čas už pracuje také na vývoji nové generace čtečky otisků prstů. Už na veletrhu MWC 2015 ukázala společnost svou čtečku Sense ID, která využívá ultrazvukovou technologii namísto dotykové. Od té doby se nový senzor objevil jen v pár modelech telefonů, které navíc nevyužívaly naplno hlavní výhodu této nové technologie - možnost umístit čtečku neviditelně pod kov, plast nebo dokonce sklo. Je to možné díky používání ultrazvukových vln ke snímání otisku prstu, které projdou také různými materiály, pokud nejsou příliš tlusté.

 
Nyní byla technologie představena znovu pod názvem Qualcomm Fingerprint Sensor. A také jsme se dočkali podrobnějších informací včetně časového plánu. Ještě tento měsíc by měli výrobci zařízení obdržet produkční vzorky a v prvních smartphonech se potom technologie objeví nejspíš začátkem roku 2018. Budoucí vlajkové lodě, jako LG G7 nebo Samsung Galaxy S9, už by tedy mohly disponovat čtečkou otisků prstů ukrytou pod displejem. Qualcomm slibuje, že moduly budou kompatibilní se všemi čipsety Snapdragon i jinými mobilními procesory. Senzory navíc zvládnou také zjistit srdeční tep, jejich využití tedy bude patrně širší než jen bezpečné odemykání zařízení. V případě displejů prozatím technologie funguje jen v kombinaci s OLED panely. Pokud uživatel přiloží prst na určité místo na displeji, které je samozřejmě označeno, dojde k přečtení otisku prstu. Obrazovka tak může zabírat celou přední stranu, přesto nemusí být senzor umístěn na zádech, kde není používání tak pohodlné.
 
Takové řešení můžeme očekávat u prémiových smartphonů, u jiných modelů modelů může být čtečka umístěna pod kovová či skleněná záda. Po designové stránce ovšem může být senzor mnohem elegantněji ukryt než doposud, další výhodou má být vyšší přesnost i spolehlivost ve srovnání s dotykovou technologií. Pokud se výrobce rozhodně čtečku otisků prstů umístit do prostoru pod displejem, nebude potřebovat tolik místa jako doposud, což by mělo přispět k dalšímu ztenčení rámečků, a to také v nižší či střední třídě smartphonů. Qualcomm Fingerprint Sensor je kompatibilní také s voděodolnými smartphony, které splňují až certifikaci IP68. A novou technologii čtečky lze dokonce využívat také pod vodou. To znamená, že si telefon budeme moci odemknout také při potápění. Možná to zní jako zbytečný luxus, v běžném životě však tuto vyšší spolehlivost čtečky oceníme především v tom, že bude bez problémů reagovat také na mokré prsty, kdy může mít současná technologie čteček výrazné problémy.
 
Qualcomm už spolupracoval s čínským výrobcem Vivo, který pro účely demonstrace ultrazvukovou čtečku umístil pod displej svého existujícího telefonu X6 Play.
 
reklama