Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple: Proč během keynote nefungovalo Face ID na iPhonu X?

14.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Apple zažil při představování iPhonu X pěkně horkou chvilku. Rozpoznání obličeje Face ID totiž nefungovalo a telefon vyžadoval zadání kódu, až musel být použít jiný iPhone X. Nyní Apple vysvětlil, co bylo příčinou.
Mnoho fanoušků Applu i dalších zvědavců napjatě sledovalo úterní keynote, na které byl představen v první řadě nový iPhone X. Na pódiu byl Craig Federighi, který vede vývoj softwaru, a všem přítomným v sále i divákům u obrazovek měl poprvé ukázat novou funkci Face ID, tedy odemykání smartphonu rozpoznáním obličeje. Craig namíří iPhone X na svůj obličej, ale telefon se nechtěl odemknout. Místo toho se objevila žádost o zadání číselného PIN kódu. Řešením byl až druhý iPhone X, kde už odemknutí pomocí Face ID fungovalo bez problémů.


Zatímco pro Craiga i celý Apple se jednalo o velmi nepříjemný zážitek, pro řadu diváků byla tato chyba zdrojem pobavení. A samozřejmě se začalo spekulovat, proč první iPhone X nefungoval tak, jak si jeden z jeho tvůrců představoval. Nejčastěji zmiňovaná teorie předpokládala, že telefon byl krátce před použitím čerstvě restaurován a pro první přihlášení tedy bylo nutné zadat bezpečnostní kód. Stejně funguje také odemykání pomocí otisku prstu Touch ID. Po zapnutí přístroje je nejprve nutné provést tradičnější formu odemknutí, až potom lze používat Touch ID.


Apple však vysvětlil webu Yahoo pravý důvod, proč nebylo v danou chvíli nebylo možné použít Face ID. V zákulisí mělo s telefonem manipulovat mnoho lidí, přičemž si údajně neuvědomili, že se telefon snažil rozpoznat jejich tváře. Systém toto vyhodnotil jako více neúspěšných pokusů o přístup k zařízení a z bezpečnostních důvodů vyžadoval PIN kód. Toto tvrzení zní poměrně logicky a není proto důvod Applu nevěřit. Na druhou stranu může vzbuzovat otázky, zda bude Face ID v každodenním životě opravdu tak praktické řešení, jak nám výrobce tvrdí. Přece jen k podobným situacím může čas od času dojít. Mnohem důležitější však bude, jak rychle a spolehlivě bude Face ID rozpoznávat obličej, jinak totiž předchozí způsoby přihlašování jen těžko nahradí.

Většinu fanoušků přesto tento menší zádrhel jistě neodradí od nákupu nového iPhonu X. Připomeňme, že na český trh se smartphone dostane začátkem listopadu s cenou od 29 990 Kč.reklama