Komplexnost v tomto případě znamená, že pokud nějaká aplikace bude podporovat Bixby, bude možné pomocí asistenta používat prakticky všechny funkce, které jsou jinak dostupné pomocí běžného dotykového rozhraní. Nemělo by tedy docházet k tomu, že nějaká z aplikací bude podporovat jen pár funkcí a uživatel bude až později zjišťovat, zda lze určité funkce ovládat pomocí hlasových povelů či nikoliv. Bixby také bere v potaz kontext. To znamená, že si pamatuje předchozí interakce a sleduje, co uživatel zrovna dělá v dané aplikaci. Na povely proto může zareagovat přesněji a chytřeji.

Samsung se rovněž zaměřil na tzv. kognitivní toleranci. Uživatel si tedy nebude muset pamatovat přesné hlasové povely, ale bude moct mluvit přirozeněji a asistent by mu měl přesto rozumět. Především by však měl být Bixby natolik inteligentní, že bude rozumět také povelům s nekompletními informacemi. V takovém případě se asistent na základě svých znalostí pokusí najít nejpravděpodobněji žádaný povel a vykoná jej. Až v případě, že uživatel nebude spokojen, se zeptá na podrobnosti. Interakce se strojem by tak měla být přirozenější.
Samsung slibuje, že jeho řešení je natolik přínosnější než běžný způsob ovládání, že uživatel nebude mít potřebu se k němu vrátit. Mnoho lidí totiž vyzkouší např. hlasové ovládání, ale od každodenního používání je většinou odradí nedokonalost systému nebo nutnost učit se nové povely. K jednoduchosti používání virtuálního asistenta Bixby by mělo přispět dedikované tlačítko, které bude umístěno na boku „dalšího zařízení“, kterým je jistě myšleno Galaxy S8. Například k vytočení telefonního čísla tak nebude potřeba odemknout smartphone, otevřít danou aplikaci, najít požadovaný kontakt a stisknout tlačítko pro vytáčení, uživateli postačí jedním stisknutím tlačítka aktivovat Bixby a zadat povel.
V případě Samsungu Galaxy S8 bude zatím Bixby podporován jen některými aplikacemi, ale v budoucnu se jejich počet bude rozšiřovat. Implementaci vývojářům třetích stran umožní zveřejnění SDK. Samsung také uvedl, že Bixby se nejprve objeví ve smartphonech, ale postupně zamíří do všech druhů chytrých zařízení této značky. Zpočátku však patrně nebude podporována čeština.
Zdroj: Tisková zpráva