Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rozpoznávání obličeje místo otisků prstů. Výrobci smartphonů mají nový trend

9.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Po představení iPhonu X údajně několikanásobně vzrostla poptávka výrobců smartphonů po technologií 3D snímání obličeje. Možná půjde o ještě výraznější trend než u senzorů otisků prstů ukrytých v displeji.
Apple už mnohokrát nastolil trendy, které si velmi rychle oblíbili výrobci smartphonů s Androidem, ač třeba s danou technologií nepřišel jako první, ale ji dostatečně zdokonalil nebo zpropagoval. Výjimkou nejspíš nebude ani iPhone X, který k zabezpečení využívá 3D snímání obličeje namísto čtečky otisků prstů. Analytik Ming-Chi Kuo předpokládá, že rozpoznávání obličeje se stane novým trendem především u high-endových smartphonů.
 
 
Face ID na novém iPhonu X
 
Ještě nedávno se přitom věřilo, že technologií blízké budoucnosti je senzor otisků prstů ukrytý v displeji, takže by k ověření identity došlo po přiložení prstu na určité místo na displeji. Na vývoji této technologie se pracuje už několik let, ale ani v tuto chvíli ještě není připravena pro běžné nasazení. Někteří výrobci přitom s využitím tohoto snímače počítali u letošních vlakových lodí, výsledkem je proto třeba podivně umístěná čtečka otisků prstů u Samsungu Galaxy S8 nebo Galaxy Note 8.
 
Na svém senzoru, který by umožňoval snímat otisky prstů při umístění pod displej, údajně pracoval také Apple, než se rozhodl pro 3D skenování obličeje. A zatímco Samsung možná počítá s revoluční čtečkou otisků prstů (i z toho důvodu, že využívá OLED panely, se kterými lze nový senzor snadno kombinovat), jiní výrobci nejspíš u svých high-endových modelů využijí spíše rozpoznávání obličeje. Po představení iPhonu X (mimochodem, čtete název této novinky správně?) měla poptávka po technologii 3D skenování mezi výrobci smartphonů s Androidem vzrůst více než třikrát. Výhodou je rovněž jeho univerzálnost, kromě zabezpečení může posloužit také pro potřeby rozšířené reality, jako ukázal Apple na příkladu Animoji – emotikonů, které se přizpůsobí náladě uživatele.
 
Jaké technologii zabezpečení byste u svého příštího smartphonu dali přednost vy?
 


reklama