Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak čtete název iPhonu X? Většina lidí jej čte jinak než zamýšlel Apple

4.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Výroční iPhone přišel nejen se zajímavým designem, ale také netradičním názvem. Apple však znak X v názvu nepoužil jako písmeno abecedy, ale římské číslo 10. Většina lidí tak vlastně název nového iPhonu čte chybně.
Zatím nejdražší smartphone od Applu s minimálními rámečky okolo displeje a rozpoznáváním obličeje Face ID nese název iPhone X. Jak se však správně čte znak X v názvu? Bylo zjištěno, že velká část anglicky mluvících fanoušků považuje X za písmeno abecedy, proto jej čte jako [eks]. V dalších jazycích potom záleží na výslovnosti písmena, proto se v češtině a jiných slovanských jazycích můžeme setkat s pojmenováním iPhone [iks]. 
 
Pokud však chcete mluvit jako správný fanoušek nakousnutého jablka, měli byste vědět, že X v názvu nového iPhonu zastupuje římskou číslici 10. Správný název modelu tedy zní iPhone [ten], v češtině je potom možný překlad na iPhone [deset]. Pokud jste sledovali tiskovou konferenci Applu, tak si jistě vzpomenete, že Tim Cook používal toto označení od samého počátku. K nějaké výraznější osvětě se však Apple prozatím nerozhodl, a tak jistě bude nějaký čas trvat, než začne převažovat správné pojmenování iPhonu X, pokud se to tedy vůbec někdy podaří.
 
 
Tim Cook při představování nového iPhonu X na keynote 12. září 2017
 
Desítka v názvu má samozřejmě logický důvod, jedná se totiž o oslavu desetiletého výročí iPhonů. Na druhou stranu, označení písmenem abecedy X se zdá být pro většinu fanoušků přirozenější, a navíc takový název lépe vystihuje odlišnost iPhonu X od ostatních modelů. Zajímavé také bude sledovat, jak Apple v příštím roce pojmenuje nástupce iPhonu X a iPhonu 8. Zatím je totiž v hře několik variant, mimo jiné i přeskočení názvu iPhone 9.
 
Schválně si zkuste provést malý průzkum ve svém okolí a uvidíte sami. A nezapomeňte nám v anketě na konci článku zodpovědět, jak název nového iPhonu čtete vy sami.
 


Jak čtete název nového iPhonu X?
V anketě šlo hlasovat od 4.10.2017 do 31.10.2018. Počet hlasujících: 15
iPhone [iks] / [eks]60 %
iPhone [deset] / [ten]33 %
jinak (upřesněte v komentářích)7 %
reklama