Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rozbitý displej? Nový polymer umožní opravu zatlačením

23.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Japonský student náhodou objevil nový druh polymeru, který by mohl být využíván pro ochranu displejů. Při prasknutí jej lze totiž opravit pouhým tlakem ruky, uživatel by si tak mohl displej opravit okamžitě a zdarma.
K zajímavým vědeckým objevům často dochází úplnou náhodou a nový polymer s označením polyether-thioureas je toho důkazem. Jedná se o materiál, který je svou tvrdostí podobný sklu, ale ve srovnání s ním má jednu obrovskou výhodou. V případě poškození jej lze velmi snadno opravit. Stačí na něj zatlačit rukou při běžné pokojové teplotě. Kombinace vysoké mechanické odolnosti a snadné opravy z tohoto polymeru dělá vhodný materiál pro využití ve smartphonech.
 
Právě prasknutí krycího skla totiž bývá jedním z nejčastějších důvodu opravy současných telefonů. A rozhodně se nejedná o zrovna levný servisní zásah, mnohdy se náklady blíží pořizovací ceně nového zařízení. Stačí vzpomenout na částku, kterou si za výměnu displeje účtuje Apple v případě iPhonu X. Ve většině případů je totiž nutné při prasknutí skla vyměnit celý komplet včetně samotného displeje. Navíc sklo dnes nenajdeme jen na přední, ale také zadní straně smartphonu.
 
 
Polyether-thioureas rozhodně není první samoopravitelný materiál, který by mohl chránit displeje smartphonů, všechny ale zatím spojovala potřeba vysoké teploty pro zahájení samoopravného procesu. Něco takového si například nedávno patentovala Motorola. Ve své vědecké zprávě popisuje nový polymer tým profesora Takuzo Aida z Univerzity v Tokiu, ale o objev tohoto materiálu se zasloužil student doktorského studia Yu Yanagisawa, který si nejprve myslel, že se jedná o nový typ lepidla. Posléze však zjistil, že při zatlačení rukou při teplotě 21 °C se ostré hrany polymeru spojí a vytvoří pevnou vrstvu.
 
Prozatím není jasné, kdy by se nová technologie mohla dostat do našich smartphonů.
 


reklama