www.svetmobilne.cz
>
>

Rozbitý displej? Nový polymer umožní opravu zatlačením

Rozbitý displej? Nový polymer umožní opravu zatlačením
, , aktualita
Japonský student náhodou objevil nový druh polymeru, který by mohl být využíván pro ochranu displejů. Při prasknutí jej lze totiž opravit pouhým tlakem ruky, uživatel by si tak mohl displej opravit okamžitě a zdarma.
K oblíbeným
reklama
K zajímavým vědeckým objevům často dochází úplnou náhodou a nový polymer s označením polyether-thioureas je toho důkazem. Jedná se o materiál, který je svou tvrdostí podobný sklu, ale ve srovnání s ním má jednu obrovskou výhodou. V případě poškození jej lze velmi snadno opravit. Stačí na něj zatlačit rukou při běžné pokojové teplotě. Kombinace vysoké mechanické odolnosti a snadné opravy z tohoto polymeru dělá vhodný materiál pro využití ve smartphonech.
 
Právě prasknutí krycího skla totiž bývá jedním z nejčastějších důvodu opravy současných telefonů. A rozhodně se nejedná o zrovna levný servisní zásah, mnohdy se náklady blíží pořizovací ceně nového zařízení. Stačí vzpomenout na částku, kterou si za výměnu displeje účtuje Apple v případě iPhonu X. Ve většině případů je totiž nutné při prasknutí skla vyměnit celý komplet včetně samotného displeje. Navíc sklo dnes nenajdeme jen na přední, ale také zadní straně smartphonu.
 
 
Polyether-thioureas rozhodně není první samoopravitelný materiál, který by mohl chránit displeje smartphonů, všechny ale zatím spojovala potřeba vysoké teploty pro zahájení samoopravného procesu. Něco takového si například nedávno patentovala Motorola. Ve své vědecké zprávě popisuje nový polymer tým profesora Takuzo Aida z Univerzity v Tokiu, ale o objev tohoto materiálu se zasloužil student doktorského studia Yu Yanagisawa, který si nejprve myslel, že se jedná o nový typ lepidla. Posléze však zjistil, že při zatlačení rukou při teplotě 21 °C se ostré hrany polymeru spojí a vytvoří pevnou vrstvu.
 
Prozatím není jasné, kdy by se nová technologie mohla dostat do našich smartphonů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut
Čínský výrobce telefonů Vivo u nás sice nepatří mezi nejznámější, ale možná se trochu více zviditelní konceptem extrémně rychlého 120W nabíjení Super FlashCharge. Akumulátor má nabít za pouhých 13 minut.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030 Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
20.6.2019, aktualita, Milan Šurkala