www.svetmobilne.cz
>
>

Rozbitý displej? Nový polymer umožní opravu zatlačením

Rozbitý displej? Nový polymer umožní opravu zatlačením
, , aktualita
Japonský student náhodou objevil nový druh polymeru, který by mohl být využíván pro ochranu displejů. Při prasknutí jej lze totiž opravit pouhým tlakem ruky, uživatel by si tak mohl displej opravit okamžitě a zdarma.
K oblíbeným
reklama
K zajímavým vědeckým objevům často dochází úplnou náhodou a nový polymer s označením polyether-thioureas je toho důkazem. Jedná se o materiál, který je svou tvrdostí podobný sklu, ale ve srovnání s ním má jednu obrovskou výhodou. V případě poškození jej lze velmi snadno opravit. Stačí na něj zatlačit rukou při běžné pokojové teplotě. Kombinace vysoké mechanické odolnosti a snadné opravy z tohoto polymeru dělá vhodný materiál pro využití ve smartphonech.
 
Právě prasknutí krycího skla totiž bývá jedním z nejčastějších důvodu opravy současných telefonů. A rozhodně se nejedná o zrovna levný servisní zásah, mnohdy se náklady blíží pořizovací ceně nového zařízení. Stačí vzpomenout na částku, kterou si za výměnu displeje účtuje Apple v případě iPhonu X. Ve většině případů je totiž nutné při prasknutí skla vyměnit celý komplet včetně samotného displeje. Navíc sklo dnes nenajdeme jen na přední, ale také zadní straně smartphonu.
 
 
Polyether-thioureas rozhodně není první samoopravitelný materiál, který by mohl chránit displeje smartphonů, všechny ale zatím spojovala potřeba vysoké teploty pro zahájení samoopravného procesu. Něco takového si například nedávno patentovala Motorola. Ve své vědecké zprávě popisuje nový polymer tým profesora Takuzo Aida z Univerzity v Tokiu, ale o objev tohoto materiálu se zasloužil student doktorského studia Yu Yanagisawa, který si nejprve myslel, že se jedná o nový typ lepidla. Posléze však zjistil, že při zatlačení rukou při teplotě 21 °C se ostré hrany polymeru spojí a vytvoří pevnou vrstvu.
 
Prozatím není jasné, kdy by se nová technologie mohla dostat do našich smartphonů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi Mi 10 Ultra: 120Hz displej, 120W nabíjení a 120× zoom Xiaomi Mi 10 Ultra: 120Hz displej, 120W nabíjení a 120× zoom
Oslavy 10letého výročí Xiaomi se nesou ve znamení nových produktů. Jedním z nich je i smartphone Mi 10 Ultra, který přináší tři "120". Má 120Hz displej, fotoaparáty se 120× zoomem a ultra rychlé 120W nabíjení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Náklaďák smetl Teslu Model S, ta neshořela a řidič odešel se zlomenou rukou Náklaďák smetl Teslu Model S, ta neshořela a řidič odešel se zlomenou rukou
Elektromobily jsou mnohými považovány za velmi nebezpečné zejména kvůli akumulátoru, jehož případný požár je v podstatě neuhasitelný. Jeden z řidičů Tesly Model S ale naopak byl rád, že při nehodě seděl v Tesle Model S s vysokým pětihvězdičkovým hodnocením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA
Lucid Motors chce už za pár týdnů představit svůj elektromobil Air EV. Ten má být doslova rekordmanem v dojezdu, který má překonat i Teslu Model S. Hovoří se totiž o 517 mílích, tedy 832 kilometrech.
11.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12 Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12
Na letošní podzim si Apple chystá čtyři nové telefony řady iPhone 12. Půjde o iPhone 12 a 12 Pro, přičemž ke každému z nich bude k dispozici i zvětšená varianta Max. Zatímco tyto modely mají mít podporu 5G, údajně se má chystat i 4G/LTE verze.
11.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala