Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Motorola chce displej, který si sám opraví škrábance

17.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Motorola neustále vylepšuje svůj nerozbitný displej, který má být generaci od generace odolnější. Nyní si však výrobce pohrává s myšlenkou, že by se mohl displej v případě poškození sám opravit.
Výrobci se dlouhodobě snaží vytvořit displej, který by byl odolný proti poškrábání i prasknutí. Zkombinovat tyto dvě vlastnosti přitom není zase tak snadné, jak by se mohlo zdát. Buď displej rád praská, nebo se naopak snadno poškrábe, a navíc je nutné, aby splňoval také další vlastnosti, jako je tenkost, průhlednost a rozumná cena. Své by o tom mohla mluvit nejen společnost Cornings, výrobce slavného sklíčka Gorilla Glass, ale také třeba Motorola, která má na kontě už několik telefonů s přídomkem Force. Ten značí použití velmi odolného displeje proti prasknutí. To je sice výhoda, pokud vám telefon spadne na zem, horší je to však s odolností proti škrábancům. Jak ukázal test nového modelu Moto Z2 Force, plastový displej se velmi snadno poškrábe. Motorola na stížnosti odpovídá v tom smyslu, že nikde přece negarantuje odolnost displeje proti poškrábání.
 
 
Hudbou budoucnosti by ovšem mohly být displeje, které se při poškození samy opraví. Umožnil by to speciální materiál, v tomto konkrétním případě sklu podobný polymer. Motorola své plány prozradila prostřednictvím patentu, kde celý systém ukazuje jako příklad na blíže nespecifikovaném smartphonu. Pokud by se na displeji objevil škrábanec či prasklina, byl by na tuto skutečnost uživatel upozorněn s dotazem, zda chce zahájit samoopravný proces (Lenovo jej v patentu označuje jako „léčení“). Pokud ano, došlo zařízení by se na poškozeném místě zahřálo, na což by reagoval použitý polymer pamatující si původní podobu a vrátil opravil by poškození. Během procesu by se uživatel nesměl displeje svého smartphonu dotýkat, dokud by se nezobrazila hláška o úspěšném dokončení.
 
Samoopravovací povrch není v mobilním světě úplnou novinku, v minulosti se objevil u telefonu LG V Flex, jehož záda se sama do pár minut „zahojila“ v případě poškození menšími škrábanci. Z nějakého důvodu však LG tuto vychytávku u dalších svých modelů nepoužilo. Zatím není jasné, kdy by se měl samoopravovací displej objevit u prvního smartphonu, jelikož je však zatím jedinou zmínkou o této technologii zaregistrovaný patent, možná si počkáme ještě několik let.
 


reklama