Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

iPhone X je v předprodeji, zájem předčil očekávání Applu

28.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
V pátek byla spuštěna možnost předobjednávek iPhonu X, po kterém se celosvětově jen zaprášilo. Už delší dobu víme, že Apple nestíhá novinku vyrábět kvůli komplikacím s OLED displejem a Face ID. Nepřekvapí ani nejvyšší ceny servisu ze všech iPhonů.
Pátek 27. října 2017 byl pro mnoho fanoušků Applu jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Konečně si totiž mohli předobjednat nový iPhone X. A jen ti nejrychlejší mohli zatím nejdražší iPhone v historii získat už 3. listopadu, a to kvůli omezenému počtu kusů. Na oficiálních stránkách Applu v tuto chvíli svítí doba doručení pět až šest týdnů, kdo si tedy iPhone X předobjedná nyní, může se začít modlit, aby mu vytouženou novinku stihli doručit do Vánoc.
 
 
Na českém trhu však předprodej nabízí také řada dalších internetových prodejců, jako je Alza.cz nebo Datart, kteří stále ještě uvádějí dodání 3. listopadu. Také mobilní operátor O2 slibuje při předobjednání do 31. října, že zájemci budou mít iPhone X doma už 3. listopadu. Připomeňme, že iPhone X je na českém trhu k dostání v 64GB variantě za 29 999 Kč a 256GB variantě, která stojí 34 499 Kč. V obou případech je možné vybírat mezi vesmírně šedým nebo stříbrným barevným provedením.
Apple nezveřejnil, kolik předobjednávek získal jen na svém oficiálním e-shopu, podle svého vyjádření však až takový zájem nečekal. iPhone X je tedy v současné době nedostatkovým zbožím, na vině by přitom mělo být vícero problémů. Podle spekulací nebyl americký výrobce spokojen s kvalitou OLED displejů a potom se údajně objevily ještě potíže při produkci modulů pro rozpoznání obličeje Face ID, kamenem úrazu měla být především TrueDepth Camera. Až 90 % telefonů v prvních fázích výroby patrně úspěšně neprošlo kontrolou kvality.

 

Pekelně drahá výměna displeje iPhonu X


S iPhonem X se také ještě zvyšují náklady na servisní opravy, které jsou prozatím nejvyšší v historii iPhonů. Tak třeba za opravu displeje si Apple naúčtuje 321 eur, v přepočtu 8 200 Kč. To je skoro dvojnásobek, než na kolik taková oprava přijde v případě iPhonu 8 a některých dalších starších modelů. V případě oprav ostatních poškození iPhonu X způsobených zákazníkem se může cena vyšplhat až na 611 eur, tedy 15 600 Kč. Ceny jsou platné pro Německo, v České republice by však měly být podobné. Majitelé iPhonu X by tedy měli svého mobilního miláčka opatrovat, případná oprava by je totiž vyšla pěkně draho.
 


reklama