Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kolik stojí komponenty pro nový iPhone X?

18.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Ani tentokrát si analytici nenechali ujít možnost odhadnout, kolik stojí výroba nového iPhonu, respektive jaká je cena použitých komponentů. Asi nepřekvapí, že nejdražší součástkou je velký OLED displej.
Snad po představení každého iPhonu se objeví různé dohady, jaká je vlastně výrobní cena daného zařízení a na jakou marži si tedy přijde Apple. A vždy se také objeví kritika, že tyto informace nejsou přesné a především nezohledňují další náklady, jako je cena za sestavení nebo dopravu, o penězích utracených za vývoj a marketing ani nemluvě. Přesto si čínský zdroj neodpustil možnost zjistit, jaká je cena jednotlivých komponentů nového iPhonu X, který ohromil řadu fanoušků svým displejem s úzkými rámečky. A právě 5,8” OLED displej od Samsungu s neobvyklým výřezkem pro modul senzorů, které jsou využívány především rozpoznáním obličeje Face ID, spolkl největší část nákladů na komponenty. Jeho cena je odhadována na 80 dolarů, tedy asi 1750 Kč bez DPH.
 
 
Další nákladnou položkou, konkrétně s cenou okolo 53 dolarů (1 150 Kč), je samotné šasi, které je vyrobeno ze skla a kovu. 256GB interní úložiště NAND stojí 45 dolarů a opět platí, že největší zisky bude mít Apple z vyšší paměťové varianty. Co se týče předpokládaných cen dalších klíčových komponentů, nový 10nm procesor Apple A11 od TSMC by měl stát 26 dolarů, operační paměť 24 dolarů a modul bezdrátových sítí 18 dolarů. Pokud bychom sečetli všechny známé komponenty, dostali bychom se na částku 412,75 dolaru, tedy asi 9 000 Kč bez DPH. Pokud bychom však toto číslo označili za výrobní cenu iPhonu X, nebyli bychom přesní. Přece jen se do výsledné částky promítne celá řada dalších proměnných, která zahrnuje například už zmiňované náklady na kompletaci všech dílů. Jak navíc už dříve poznamenal Apple, ani uváděné ceny komponentů nemusí být zcela přesné.
 
V každém případě drží iPhone X prvenství v ceně komponentů, dražší zatím nebyl žádný jiný telefon s nakousnutým jablkem v logu. Hlavním důvodem bude nejspíš řada inovativních funkcí, jako je již zmiňovaný bezrámečkový displej, rozpoznání obličeje Face ID nebo bezdrátové nabíjení. Funkce se v různých formách objevily také v konkurenčních telefonech, ale Apple by mohl pomoci k jejich popularizaci. iPhone X je také iPhonem s nejvyšší prodejní cenou. Na americkém trhu se bude novinka prodávat za cenu od 999 dolarů, čeští zájemci by si potom měli našetřit minimálně 30 000 Kč.
 
 


reklama