Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Málo místa je minulost: test 32 GB microSD od Nokie

10.9.2010, Pavel Koza, recenze
Miniaturní paměťové karty microSDHC s kapacitou 32 GB si daly na čas. První zprávy o jejich dostupnosti se datují 18 měsíců zpět a i potom se pravidelně objevovaly informace, že za měsíc či dva se konečně objeví. Až letos v létě jsme se konečně dočkali a mohli si kartou s logem Nokie nakrmit volný microSD slot v zařízení. A právě tuto kartu jsem otestoval.
Miniaturní paměťové karty microSDHC s kapacitou 32 GB si s příchodem na trh daly pěkně na čas. První zprávy o jejich dostupnosti se datují téměř osmnáct měsíců zpátky a i potom se v pravidelných intervalech objevovaly zaručené informace o tom, že za měsíc či dva se konečně dočkáme. Na pultech obchodů se ale karty ne a ne objevit. Až letos v létě jsme se konečně dočkali a mohli si kartou s logem Nokie nakrmit volný microSD slot v zařízení. A právě tuto kartu jsem otestoval a v této recenzi vám představím.

Podle rychlého průzkumu internetu je v této maximální kapacitě na našem trhu k dispozici pouze dvojice nejobjemnějších karet. Kromě testované Nokie (možno koupit v Sunnysoftu za zhruba 2400 Kč) je to už jen produkt od SanDisku, který ovšem stojí o celkem nezanedbatelných 20% víc. Obě karty jsou Class 2, což část uživatelů odrazuje s tím, že je prý "karta pomalá". Zde si dovolím upozornit na starší článek porovnávající karty různých tříd, který ukazuje, že to není zas tak žhavé, jak to na první pohled vypadá, a konkrétní čísla nabídnu v dalších kapitolách.

Nebudu to zbytečně protahovat a přejdu rovnou k věci. Pro testování jsem měl dva cíle - vyzkoušet, v jakých zařízeních karta funguje a pak otestovat, jestli je Class 2 dostatečně rychlá nebo jestli se vyplatí počkat na něco rychlejšího.


Funkčnost karty


Nad funkčností karty v různých zařízeních se vznášel otazník. Většina výrobců totiž ve specifikacích uváděla maximální podporovanou velikost pro microSD karty 16 GB a víc ani ťuk. Podle všeho se ale jednalo jen o jejich férové jednání, protože oficiálně slibují jen to, co si mohli vyzkoušet a otestovat. Osobně jsem kartu vyzkoušel v zařízeních HTC HD2, HTC Touch2, HTC Snap, Sony Ericsson Aspen, Samsung Omnia, E-TEN Glofiish V900, a dokonce i HTC Desire s Androidem. Tedy nejen nových, ale i relativně starých zařízeních. A musím s potěšením konstatovat, že ve všech případech karta fungovala bez problémů pro čtení i zápis.


Rychlost karty


Třída karty udává minimální garantovanou rychlost plynulého zápisu dat na kartu, tedy alespoň podle tohoto webu. Smysl to má především u digitálních videokamer, kde je schopnost zapsat všechna zaznamenaná data na kartu klíčová, ale využijete to i při běžném kopírování dat na kartu. Class 2 tedy garantuje minimální rychlost zápisu 2 MB/s, což sice není mnoho, ale nesmíte zapomínat na to, že jde o hodnotu MINIMÁLNÍ, v reálu je na tom karta o mnoho lépe.

Pro testování jsem použil program CrystalDiskMark, která provádí hned několik různých testů rychlost čtení a zápisu. Každý test byl proveden pětkrát a jako výsledek se uložil průměr ze všech měření. Po zkušenostech z minulého testování jsem všechny testy provedl s kartou formátovanou systémem FAT32 a různou velikostí clusteru (druhý sloupeček), ovšem jak je vidět na výsledku, až na výjimky byl rozdíl velmi malý, takže si klidně můžete nechat výchozí nastavení, které u testované karty představovalo cluster o velikosti 32 KB. Kartu jsem testoval zpřístupněnou přímo v mobilním zařízení přes USB pomocí technologie Mass Storage kromě situace, kdy byla umístěna ve čtečce a připojena k notebooku přímo (první test).

Pokud jde o samotné výsledky, vás bude zajímat především test zvýrazněný oranžově, který uvádí výsledek při sekvenčním čtení nebo zápisu dat. Předpokládám, že naprostou většinu místa na kartě podobných velikostí zabírají multimediální data s velikostí jednotlivých souborů od jednotek až po stovky megabytů, takže testy s menší velikostí souborů (další sloupečky) berte jen jako zajímavost. Jinými slovy pokud budete kopírovat na kartu film, bude přenos probíhat přibližně takovou rychlostí, jaká je uvedena ve zvýrazněném sloupci. Naopak pokud se rozhodnete kopírovat malinké soubory o velikosti několika málo kilobytů, bude to k uzoufání pomalé.





Jen pro srovnání jsem udělal test i s kartou SanDisk 16GB Class 2, kterou používám ve svých zařízeních již mnoho měsíců.





Tato karta nabídla jinak strukturované výsledky (práce s velkými soubory byla lepší, s malými pak horší), ale vzhledem k nedostatku možnosti srovnání je nemožné vyvozovat z toho nějaké obecné závěry. Některá karta je prostě na něco rychlejší a na něco zase pomalejší.


Závěr


Cílem mého testování nebylo vybrat nejrychlejší kartu, ale jednoduše vyzkoušet, jak je karta kompatibilní a jaká je její rychlost. Pokud jde o kompatibilitu, nemohu to samozřejmě zobecnit pro všechna zařízení s microSDHC slotem, ale podle provedených testů na zařízeních různého stáří a různých výrobců je velmi pravděpodobné, že 32 GB karta bude fungovat i ve vašem zařízení. Jistotu ale budete mít teprve ve chvíli, kdy to někdo vyzkouší.

Pokud jde o rychlost karty, tak tam je to složitější. Vidíte sami, že výsledky se od sebe dost často poměrně značně liší podle toho, v jakém zařízení byla karta umístěna. Může se tak stát, že karta vyšší třídy (Class) bude v konkrétním zařízení pomalejší, než karta nižší třídy v zařízení jiném. Osobně si ale myslím, že pro použití v mobilním zařízení je nákup karet vyšších tříd zbytečně drahým luxusem. Při kopírování mnoha GB dat je samozřejmě poznat každý kilobyte navíc, ale zase máte možnost kartu připojit k notebooku nebo stolnímu počítači přímo, což se ve většině případů ukázalo jako mnohem rychlejší.

Celkově mohu s potěšením konstatovat, že karta funguje a je i dostatečně výkonná. A jaké máte zkušenosti vy? Těším se na vaše komentáře.
reklama