reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Test rychlosti microSDHC karet aneb není třída jako třída

, , recenze
Test rychlosti microSDHC karet aneb není třída jako třída
Miniaturní microSD karty se poměrně rychle staly standardem v oblasti mobilních zařízení a i vzhledem k jejich rozměrům je jejich další zmenšování nepravděpodobné. Kromě fyzické velikosti jsou ale u paměťových karet důležité ještě dva parametry - kapacita a rychlost. Zatímco kapacita je u každé karty přesně daná, s rychlostí je to trochu složitější.
Test rychlosti microSDHC karet aneb není třída jako třída
Většina moderních paměťových karet typu SDHC je sice označena a na jejich povrchu v kroužku uvedena jejich rychlostní třída, ta ale nevypovídá to nic o tom, jakých výsledků karta dosáhne v reálném používání. Tedy zda se vyplatí pro používání v mobilním zařízení koupit někdy i výrazně dražší kartu třídy 6, nebo jestli stačí jen nejlevnější třída 2. A právě o tom bude tento článek.

Předem si pouze dovolím upozornit na to, že tento test nemá určit, jaký výrobce nebo typ karet je pro vaše zařízení nejlepší, ale pouze to, jestli se pro obecně relativně pomalá zařízení, kterými PDAčka a chytré telefony z pohledu stolních počítačů jednoznačně jsou, vyplatí kupovat jen to nejlepší, nejrychlejší a nejdražší, nebo jestli to jsou jen vyhozené peníze. Pro testy jsem zvolil (a za své peníze nakoupil) výhradně karty od společnosti SanDisk, protože je používám dlouhodobě a jsem s nimi zcela spokojen. Je pravděpodobné, že podobné výsledky bych dosáhl i s jinými značkami, ale zaručit to samozřejmě nemohu.

Protože jsem nesehnal 3 stejně velké karty všech tří tříd, musel jsem použít jednu kartu velikosti vyšší, ale vzhledem ke zvoleným stejným parametrům se domnívám, že vliv na výsledek nebude velký. A abych nezapomněl, rychlostní třída uvádí minimální rychlost zápisu na kartu typu SDHC v MB/s, tedy třída 2 bude mít minimálně 2 MB /s, třída 4 bude mít 4 MB/s a třída 6 bude mít zápis minimálně 6 MB/s. Ona tedy ta definice bude muset být přesnější, protože sami uvidíte, že u miniaturních souborů je zápis i čtení výrazně pomalejší, ale tyto karty jsou určeny pro multimediální obsah, tedy soubory v řádu jednotek až stovek megabyte a v těchto případech rychlostní třída skutečně odpovídá realitě.


Co a jak jsem testoval?


Testování probíhalo jednoduše. V testu se vyskytují karty SanDisk 8 GB Class 4, SanDisk MobileUltra 8 GB Class 6 a SanDisk 16 GB Class 2. Všechny byly čistě naformátované formátem FAT32 s velikostí clusteru 4 KB, respektive 32 KB, a ponechány zcela prázdné. Na stolním počítači jsem měl nainstalovanou aplikaci SiSoft Sandra 2009 SP1 a karty testoval v USB čtečce dodávané s kartou odpovídajícím testem pro flash paměti (Removable Storage benchmark). Na mobilních zařízeních Sony Ericsson XPERIA X1, Samsung Omnia SGH-i900 a E-TEN Glofiish V900 jsem pak používal klasický Spb Benchmark, respektive jeho test pro paměťové karty. Nakonec jsem výsledky umístil do tabulky a okomentoval:).

Dvojí velikost clusteru jsem zvolil záměrně, protože velikost clusteru má vliv na dvě věci - velikost nevyužitého místa a celkovou rychlost souborového systému. Protože se v drtivé většině případů předpokládá, že se na paměťové karty budou ukládat multimediální soubory, a protože je obecně vyšší velikost jednoho clusteru efektivnější, osobně doporučuji formátovat karty s co největší velikostí clusteru, sám mám na všech kartách 32 KB cluster. Pouze pokud dopředu víte, že na kartě budete mít mnoho (a tím myslím stovky a tisíce) malinkých souborů, má význam zvážit použití clusteru menšího.


Výsledky


Po pravdě řečeno, výsledky mě trochu překvapily, a to především výsledky naměřené v testech na jednotlivých zařízeních. Pomalu mi připadá, že po testech je víc otázek, než bylo nalezeno odpovědí:). Ale popořádku. Prvním testem bylo použití postupně všech karet ve výkonném notebooku Asus M50Sv, který měl ukázat jejich skutečné schopnosti. Měření pomocí programu SiSoft Sandra 2009 SP1 bylo rychlé a bezproblémové a nakonec jsem získal následující výsledky:

Tento test prokázal, že
  • pro extrémně malé a malé soubory (do řádově 100 KB) nejsou flash paměti vhodné, čtení i zápis je přes USB čtečku nesmírně pomalý
  • rozdíl mezi 4 KB a 32 KB velikostí clusteru je většinou malý (ale nikoliv zanedbatelný), ve většině výsledků dopadla lépe karta formátovaná s velikostí clusteru 32 KB
  • rozdíl mezi stejně velkou kartou Class 4 a Class 6 se pohybuje mezi 0 - 20%, takže platit větší rozdíl při nákupu není ekonomicky smysluplné. Na druhou stranu je aktuální rozdíl v ceně mezi oběma 8 GB kartami 12 korun českých, po uvedení do prodeje byl rozdíl výrazně větší
  • podle některých zdrojů by měla být maximální rychlost microSD karet až 20 MB/s, ale této rychlosti jsem nedosáhl. Očividně záleží i na čtečce a USB řadiči v počítači.
V druhém test jsem všechny karty prostřídal v jednotlivých mobilních přístrojích a tady už jsou výsledky zajímavé až podivné. Raději jsem ty nejpodezřelejší výsledky otestoval ještě jednou, ale nemohu si pomoci - je to tak. Grafy jsou rozděleny podle zařízení, proto jsou zde rovnou tři.

Výsledky jsou jako na houpačce a nejen, že občas nějaký test výrazně ustřelil, ale obecně se na všech třech zařízeních dá vysledovat tendence, že mobilní zařízení si trochu lépe rozumí s menší (4 KB) velikostí clusteru než s 32 KB, které jsem chválil u předchozího testu. Dost možná jsou WM zařízení jinak optimalizována, případně se jinak chová samotný systém, ale celkově to dle testů nemůže být náhoda. Zpětně jsem vytvořil ještě jeden graf, který ukazuje prostý aritmetický průměr výsledků jednotlivých zařízení ze všech testů a který je dobrý pro srovnání zařízení mezi sebou.

Jen pro pořádek uvedu, že některá (většina) nových zařízení s Windows Mobile umí přepnout paměťovou kartu do režimu Mass storage, takže se s ní po připojení ke stolnímu počítači přes USB kabel komunikuje napřímo a operační systém velkého počítače ji vidí jako klasickou paměťovou kartu, ale ani tak nejsou výsledky valné. Nejlepší zařízení zvládlo zápis rychlostí maximálně 3,5 MB/s.

Výše uvedené testy znázorněné ve čtyřech grafech prokázaly, že se žádný jednoduchý výsledek prokázat nedá:). Abych nevařil z vody a nevymýšlel si (u takto různých výsledků jsou 3 karty a 3 zařízení nereprezentativní vzorek), shrnu jen to zřejmé:
  • rozdíl mezi rychlostí karet v zařízení a ve čtečce v počítači je obrovský a tak jestli chcete šetřit čas, začněte kopírovat hudbu a filmy na kartu přes externí čtečku a nikoliv přes kabel přímo do zařízení
  • rozdíl ve výkonu mezi jednotlivými zařízeními je minimálně stejně velký jako mezi jednotlivými kartami, v některých konkrétních případech pak skoro dvojnásobný. Samotná rychlejší karta tedy neskýtá žádnou záruku, že bude dobrý i celkový výkon v zařízení
  • rozdíl mezi Class 4 a Class 6 kartou (které mohu s klidným svědomím porovnat) je na všech zařízeních naprosto zanedbatelný, kromě několika výjimek jsou všechny rozdíly v řádu jednotek procent, což je na úrovni chyby měření


Závěr


Když jsem začal psát tento článek, nečekal jsem, že výsledky (které si můžete stáhnout i jako XLS soubor (36,14 KB)) budou tak nejednoznačné a že bude nemožné napsat nějaký univerzální závěr. Vzhledem k cenám současných paměťových karet, kdy úplná novinka s obrovskou kapacitou stojí kolem 2000 korun, sice není případné zklamání z výkonu nijak drahou legrací, ale proč platit za něco nedobrého, že? Bohužel, z výše uvedených testů a poznatků si můžete udělat představu maximálně o tom, že kombinace paměťové karty a zařízení je sázka do loterie a teprve praktický test napoví, jaký výkon přesně dostanete (a to jsem do toho nezahrnul různě rychlé čtečky nebo rychlost samotného počítače). Na druhou stranu je průkazné, že i když mohou být rozdíly mezi jednotlivými kartami v určitých konkrétních testech výrazné, reálné používání není benchmark a tak to většinou vyjde +/- nastejno. Navíc mobilní zařízení není videokamera s FullHD rozlišením a tak není rychlost zas tak kritickým prvkem.

Jedním z hlavních vlivů na vaše rozhodnutí jakou kartu koupit by mělo být to, zda budete kartu používat pouze v zařízení, nebo ji budete připojovat přes čtečku přímo ke stolnímu počítači. Pouze po připojení ke stolnímu počítači dostanete nejlepší výsledky, protože i nejvýkonnější z trojice testovaných zařízení dokázalo rychlost karty využít maximálně z 20%. Navíc se při 32 KB velikosti clusteru u větších souborů rozdíl mezi rychlostními třídami dost stírá.

Závěr je tedy takový, že v současné době nelze jednoznačně poradit, co přesně koupit, na druhou stranu pokud budete kupovat 8- nebo 16 GB karty renomovaných výrobců, neměli byste se spálit. Jakmile se objeví 16 GB microSD karty třídy 4 a 6, zkusím je hned zajistit a tento článek zaktualizuji. Stejně tak pokud by měl nějaký prodejce či distributor chuť se na podobném testu podílet, stačí napsat a dohodneme se.