Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kingston MobileLite Wireless G3: univerzální pomocník

6.4.2016, Milan Šurkala, recenze
Kingston přišel s další generací své Wi-Fi powerbanky MobileLite Wireless G3 (MLWG3). Umožňuje vylepšit Wi-Fi signál při cestování, zvládá také práci s daty na USB flash disku nebo paměťových kartách a umí nabít telefon.
Kapitoly článku:
Dnes se podíváme na multifunkční zařízení Kingston MobileLite Wireless G3 (MLWG3), které kombinuje čtečku paměťových karet i USB flash disků, powerbanku i Wi-Fi extender v jednom. Může díky tomuto všemu fungovat i jako multimediální centrum. Nový model nahradil verzi MobileLite Wireless G2, kterou jsme testovali před 1,5 rokem. Jak si tedy povede nová verze?



Protože cílí zejména na ty, kteří často cestují, jsou tomu uzpůsobeny i rozměry a hmotnost. Bílá krabička má míry 115×80×24 mm a její hmotnost se vlezla pod 200 gramů. Je z bílého plastu, zpracování nicméně působí slušně, design je moderní a stylový.





Na levé straně vidíte tlačítko pro zapnutí přístroje. To musíte pár sekund podržet, aby se MobileLite Wireless G3 zapnul a začal vysílat Wi-Fi signál. Pokud jej jen zmáčknete, nic se nestane. Funkce powerbanky s některými mobilními telefony funguje po pouhém připojení USB kabelu k vypnutému MLWG3. Např. Samsung Galaxy SIII mini nebo LG P710 se začal nabíjet hned. Naproti tomu Sony Xperia Z5 sice ohlásila USB vstup, ale v zápětí to vzdala. Vybitý tablet Acer byl z toho úplně mimo a po připojení k MLWG 3 hlásil, že chce stále připojit nabíjecí zařízení a neukazoval ikonku nabíjení, nicméně zároveň na jiném místě psal, že se nabíjí. Schizofrenie. Tablet se nenabíjel a jak on, tak výše zmíněný smartphone Sony se nabíjely pouze za předpokladu, že se zapnul celý MobileLite včetně Wi-Fi.

Vedle je tlačítko pro restartování zařízení. Je nutné jej podržet po dobu zhruba 15 sekund a vrátí se do továrního nastavení. Nakonec je tu ještě microUSB port pro nabití interní baterie. Ta má napětí 3,7 V a kapacitu 5400 mAh, tedy 20 Wh energie.

Otázkou je, jak ji vlastně nabít. Manuál zmiňuje 3hodinové nabíjení pomocí 2A proudu, hovoří také o USB adaptérech s minimálním proudem 1,2 A. Standardní USB nicméně dává 500 mA nebo 900 mA, v nabíjecích režimech ale může dát i více. Zkoušel jsem tedy různé USB 2.0 i USB 3.0 porty počítačů. I když z USB portů počítačů už po 1 hodině hlásí zelenou diodou 50% nabití, plné nabití mi zabralo neuvěřitelných 9,5-10 hodin (to platilo i pro testované USB 3.0). Když jsem ale vyzkoušel USB adaptér z Raspberry Pi s 2,0A výstupem, podařilo se to za zhruba 4,5 hodiny.





Zařízení může fungovat jako Wi-Fi extender nejen pomocí zabudovaného Wi-Fi modulu, ale lze jej připojit i pomocí kabelu klasickou Ethernetovou přípojkou RJ-45.





Nechybí ani čtečka SD/SDHC/SDXC karet, pro kterou Kingston dodává i microSD-SD redukci. Tu tedy nemusíte kupovat.





USB port lze využít k připojení USB flash disků nebo kabelu, díky kterému si můžete nabít váš telefon (např. microUSB kabel pro smartphony či tablety s Androidem/Windows nebo Lightning kabel pro zařízení Apple).





V balení je vedle microSD-SD redukce také 45cm USB-microUSB kabel. Právě ten lze použít nejen k nabíjení Kingstonu MobileLite Wireless G3, ale také pomocí tohoto zařízení nabíjet smartphony nebo tablety. Zde pro porovnání velikosti vidíte telefon Sony Xperia Z5 Compact.





Na horní straně jsou pak tři diody (LED). První je modrá a ukazuje, zda zařízení funguje v tzv. bridge módu. Ten dokáže přijímat jednu Wi-Fi síť a zároveň vysílat signál druhé Wi-Fi sítě. Pokud tedy máte problém se signálem (ať už v hotelu nebo u vás doma), stačí postavit zařízení do místa, kde je ještě Wi-Fi signál vaší sítě přijatelný a zapnout bridge mód. Krabička pak začne vysílat nový signál, který naváže na původní síť. Vaše mobilní zařízení tedy připojíte k nově vytvořené síti, krabička od Kingstonu jej pak posílá k původnímu routeru pomocí původní Wi-Fi sítě. Je nutné říci, že to skutečně funguje a pokud najdete místo, kde je dostatečný Wi-Fi signál sítě, ke které se chcete připojit, můžete takto docela slušně rozšířit rozsah. Nově vytvořený signál je vysílán pod jiným SSID názvem sítě, umí vysílat 2,4GHz i 5GHz síť zároveň.





Druhá dioda signalizuje Wi-Fi připojení, třetí pak stav nabití interní baterie. Při nabití přes 50 % svítí zeleně, v rozsahu 25 až 50 % pak oranžově a při menším nabití pak červeně. To platí teoreticky dle manuálu, v praxi nemáte téměř nejmenší ponětí, na kolik je nabitá (při nabíjení začne svít zeleně velmi rychle, zhruba tak po 20 % času nabíjení).





Na posledním snímku je vidět veškeré příslušenství dodávané s Kingston MobileLite Wireless G3. Vedle samotné krabičky je to již zmíněná redukce microSD->SD a microUSB kabel. USB adaptér, který by dokázal zařízení rychle nabít z elektrické sítě, tu ale nenajdete. Na praktické testy se podíváme v příští kapitole.

Kingston MobileLite Wireless G3 (MLWG3)
Rozměry 115 × 80 × 24 mm
Hmotnost 162 gramů
Porty Micro-USB, USB, RJ-45
Čtečka karet Ano
Podporované karty SD/SDHC/SDXC, microSD/microSDHC/microSDXC
Podporované formáty FAT, FAT32, NTFS, exFAT
Wi-Fi Ano (2,4GHz 802.11g/n a 5GHz 802.11ac)
Šifrování WPA2
Režimy Access point, Wireless bridge
Integrovaná baterie Ano (3,7V, 5400 mAh)
Udávaná výdrž Až 11 hodin
Nabíjení externích zařízení Ano
Podpora operačních systémů Windows, Mac OS
Podpora mobilních systémů iOS 8 a iOS 9, Android 4.0+
reklama