Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Průhledná čtečka otisků prstů zamíří do LCD displejů

23.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost JDI se také rozhodla schovat čtečku otisků prstů do displeje, ale jde na to jinak než Synaptics. Díky rozdílné technologii založené na skle je možné tento senzor kombinovat s LCD panely.
Vivo nedávno ukázalo první smartphone na světě se čtečkou otisků prstů v displeji, kterou dodal Synaptics. Není však jedinou společností, která na takové technologii pracuje, v minulosti podobný senzor demonstroval Qualcomm a do telefonů by jej rád dostal nejpozději letos v létě. Nyní se však připojuje další hráč, a to Japan Display Inc. (JDI). V jeho případě se jedná o výrazné zdokonalení technologie displejů Pixel Eyes, která je používána v některých smartphonech či digitálních fotoaparátech. Spočívá v integraci funkce dotyku do skleněného substrátu prostřednictvím detekce změn kapacitance, ke které dochází, jakmile se prst dotkne LCD panelu.
 
 
Vylepšená technologie je natolik přesná, že rozpozná jednotlivé hřbety a zářezy na prstu. Výsledkem je průhledná čtečka otisků prstů na skleněném podkladu. První varianta má úhlopříčku 0,45" (rozměry 8 x 8 mm), ale JDI nabídne různé velikosti pro použití v různých zařízení. Kromě smartphonů bychom tuto čtečku otisků prstů mohli najít například na chytrých zámcích či platebních kartách. Odlišuje se nejen jednoduchostí, ale také možností integrace do LCD panelů – řešení od Synaptics lze využívat pouze s OLED displeji. JDI plánuje nasadit technologii do konce fiskálního roku 2018, tedy nejpozději v březnu 2019.
 
 

Srovnání technologií „neviditelné“ čtečky otisků prstů


Výrobce a označení technologie Princip technologie Stručný popis technologie
Synaptics Clear ID
optický prst je osvícen a následně je sejmut odraz mezi pixely v OLED panelu
Qualcomm Sense ID ultrazvukový ultrasonické vlny umožňují vytvořit mapu prstu přes různé (i neprůhledné) materiály
JDI Pixel Eyes kapacitní narušením elektrostatické vrstvy dojde k uzavření elektrického obvodu (stejně jako u kapacitních displejů, ale mnohem detailnější)
 


reklama