Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vivo X20 Plus UD: první smartphone se čtečkou v displeji

24.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Vivo sice na CES 2018 ukázalo světově první smartphone se čtečkou otisků prstů v displeji, ale mnoho podrobností nám neprozradilo. To se mění až nyní, kdy jsme se dozvěděli také informace o dostupnosti a ceně. Aktualizováno.
Doplněno 24.1.2018: Vivo X20 Plus UD bylo dnes konečně oficiálně představeno. Telefon se začne na čínském trhu prodávat 1. února, předobjednávky budou spuštěny ještě o pár dnů dříve. Cena byla stanovena na 3 600 juanů, v přepočtu asi 11 600 Kč bez DPH. K mezinárodní dostupnosti se zatím výrobce nevyjádřil.
 
 
Původní článek ze 17.1. 2018: O čtečce otisků prstů v displeji se mluvilo několik let, ale dočkali jsme se až v letošním roce. Na veletrhu CES 2018 v Las Vegas ukázal čínský výrobce první smartphone využívající tuto technologii od Synaptics. Přesto to však mělo jeden háček. Vyšla sice tisková zpráva a přítomní novináři měli možnost si novinku vyzkoušet na „vlastní prst“, ale zcela chyběly podrobnosti o samotném telefonu. Neznali jsme název ani podrobnosti o výbavě. To se nyní mění díky čínskému úřadu pro certifikaci telekomunikačních zařízení TENAA, který nám byl ž mnohokrát zdrojem spolehlivých informací o dosud nepředstavených smartphonech.
 
 
Vivo X20 Plus UD, jak zní údajný název novinky, přichází se 6,43" AMOLED displejem o rozlišení 2160 x 1080 pixelů a poměru stran 18:9. Nejedná se tedy o žádného drobečka. Uvnitř sice nenalezneme procesor vlajkových lodí, přesto si smartphone s osmijádrovým Snapdragonem 660 určitě neudělá ostudu, navíc jej kombinuje se 4GB operační pamětí a 128GB interním úložištěm. Na zadní straně si můžeme všimnout duálního fotoaparátu, který kombinuje 12MPx a 5MPx snímač. Další 12MPx fotoaparát se potom nachází nad displejem. Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 3 800 mAh a operačním systémem je neupřesněná verze Androidu.
 
 
Po designové stránce vypadá novinka podobně jako již prodávaný model Vivo X20 Plus, logicky však na zadní straně chybí čtečka otisků prstů. Co se týče senzoru v displeji, novináři si chválí, že rozpoznání otisku probíhá poměrně rychle, i když rozdíl oproti běžné čtečce je přece jen znatelný. Snímač se nachází ve spodní části displeje a před využitím se vždy tato část displeje výrazně rozsvítí (to umožňuje použitý AMOLED panel). Nejen proto, aby uživatel věděl, kam má přiložit prst, ale především z důvodu, že čtečka funguje na optické bázi. Při rozsvíceném displeji není možné senzor spatřit, ale pokud je obrazovka zhasnutá, může si pozorné oko tohoto komponentu všimnout.
 
Vivo X20 Plus UD by se mělo na čínském trhu objevit v blízké době, mezinárodní dostupnost prozatím nebyla potvrzena. Cena je odhadována na 3 698 juanů, v přepočtu 12 000 Kč bez DPH.
 


reklama