Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Po koloběžkách začne Lime půjčovat i auta

4.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Americký start-up Lime patrně brzy rozšíří svou flotilu koloběžek a jízdních kol o automobily, a to samozřejmě s elektrickým pohonem. Služba by měla být testována nejprve v Seattlu, potom se snad rozšíří do dalších měst.
Kalifornská společnost Lime vstoupila nedávno také na český trh, její elektrokoloběžky zelené barvy najdeme v ulicích Prahy. Působí ovšem v desítkách světových měst, kde půjčuje koloběžky, případně jízdní kola s elektrickým pohonem. K nim by ovšem měly brzy přibýt také elektromobily. Zpráva se poprvé objevila letos v létě a nyní máme k dispozici první konkrétnější důkaz. Lime získal od úřadů v Seattlu povolení k provozování služby pro sdílení vozidel, o které žádal před několika týdny. Z administrativního hlediska tedy start-upu nic nebrání začít půjčovat elektromobily.
 
 
Podle informací z června 2018 bylo zvažováno několik modelů včetně Renaultu Twizy, který evropské zákony klasifikují jako čtyřkolku a dosahuje maximálního dojezdu 100 km. Nakonec se ovšem Lime rozhodl pro blíže nespecifikované vozidlo z koncernu Fiat Chrysler, kterých objedná asi 500 kusů. Ceny za vypůjčení by se měly odvíjet od konkurenčních služeb na americkém trhu, takže za nastartování dají zákazníci okolo 1 dolaru (22,70 Kč) a každá minuta zapůjčení by měla stát přibližně 40 centů (9,10 Kč). Vypůjčení bude fungovat velmi podobně jako u elektrokoloběžek. V dosavadní mobilní aplikaci najdou uživatelé také polohu dostupných aut včetně informace o předpokládaném dojezdu.
 
Lime zavedeném carsharingu začne ještě více konkurovat Uberu, který se stal hlavním investorem do koloběžkového start-upu. Na druhou stranu Uber okrajově podniká ve stejné oblasti jako Lime, v San Francisku totiž fungují jeho sdílená elektrokola Jump. Lime také musí v posledních týdnech řešit závažný problém se svými koloběžkami, některé modely totiž mají vadnou baterii, která by v krajním případě mohla způsobit požár. Do ulic prvních měst se také dostává třetí generace koloběžek Lime-S, která slibuje odolnější konstrukci, delší dojezd, barevný displej nebo chytré funkce, které jsou mířeny proti neukázněným jezdcům.
 


reklama