Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nová koloběžka Lime je odolnější a má delší dojezd

21.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Méně rozbitých koloběžek, ale i konec jízdy na chodníku. Do služby Lime se dostává třetí generace elektrokoloběžek Lime-S, která se chlubí odolnější konstrukcí, většími koly, barevným displejem a delším dojezdem.
Praha se před časem stala dalším městem, kam se rozšířil kalifornský startup Lime pro půjčování elektrokoloběžek. Tato služba si v české metropoli okamžitě našla své fanoušky, ale i zaryté odpůrce, kterým vadí především špatně zaparkované koloběžky a neohleduplní jezdci na chodnících. A přibývá také vraků koloběžek, které jsou pohozeny na okraji cest. To ovšem nejsou specificky české problémy, to stejné totiž řeší Lime ve větší či menší míře ve všech městech, kde je služba provozována. A alespoň částečně by jej mohla vyřešit nová generace elektrokoloběžek.
 
 
Lime-S Gen 3 využívá větší desetipalcová kola, která zajišťují vyšší komfort a bezpečnost pro uživatele. Vylepšená baterie slibuje o 20 % delší dojezd na jedno nabití a hliníkový rám prodlužuje životnost koloběžky až o šest měsíců, takže zlepšuje i ekologický aspekt tohoto způsobu dopravy. A odolnější konstrukce by také spolu se systémem detekce převrhnutí, skrytou kabeláží a certifikací IP67 potvrzující voděodolnost měla znamenat méně rozbitých koloběžek válejících se kolem cesty. Za největší inovaci ovšem Lime považuje nový 2,8" barevný displej, který zvládne zobrazit více informací.
 
 
Jeho hlavním úkolem zůstává informovat o rychlosti a zbývající baterii, přičemž druhý jmenovaný údaj se nyní díky LED indikátoru zobrazí i před odemknutím koloběžky. Dosud bylo nutné stav nabití před zapůjčením kontrolovat pomocí mobilní aplikace. Na displeji se nyní ovšem zobrazí také varování v případě, že řidič s koloběžkou vjede na chodník, kde je jejich používání (v mnoha zemích včetně Česka) zakázáno. Uživatel se také včas dozví, že vjel do oblasti, kde je zakázáno koloběžku zaparkovat. A další užitečnou funkcí, kterou jistě ocení i odpůrci služby Lime, je upozornění na špatné zaparkování. To znamená méně situací, kdy je koloběžka překáží uprostřed chodníku.
 
 
Ve vybraných městech se třetí generace elektrických koloběžek Lime-S objeví během listopadu. A patrně to nejspíš budou americká města. Lime slibuje, že ani po nasazení nových (a očividně dražších) modelů „přibližovadel“ nedojde ke zvýšení ceny za zapůjčení. Připomeňme, že zákazníci v Praze zaplatí za odemknutí koloběžky 25 Kč a za každou minutu jízdy 2 Kč. K vypůjčení i zaplacení používají smartphone s nainstalovanou aplikací Lime.
 
Zdroj: Li.me


reklama