Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Některým koloběžkám Lime hrozí požár kvůli vadné baterii

1.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Americký start-up Lime, který provozuje svou službu pro sdílení koloběžek i v Praze, oznámil zvýšené bezpečnostní riziko u malého počtu baterií. Ohrožené koloběžky, které by v krajním případě mohly způsobit požár, budou staženy z ulic.
Vadné baterie ohrožují nejen smartphony či notebooky, ale také elektrické koloběžky. Kalifornská společnost Lime nyní na svém blogu upozornila, že některé modely mohou být vybaveny baterií, u kterých hrozí zvýšené riziko přehřátí a v krajním případě dokonce vznícení. Tento problém byl objeven letos v srpnu a týká se pouze asi 0,01 % koloběžek z celosvětové flotily. Lime totiž používá několik modelů od různých výrobců, přičemž vada byla zjištěna u vozítek dodaných společností Segway Ninebot. Ihned po zjištění problému začaly obě firmy pracovat na opatřeních. Vytvořen byl software, který zvládne detekovat potenciálně nebezpečnou baterii.
 
 
Koloběžky vybavené podezřelým akumulátorem jsou na dálku „odpojeny“ – rozsvítí se varovná červená kontrolka, přičemž vozítko nelze vypůjčit ani dobít. Následně jsou rychle staženy z oběhu. Prozatím nebyl zjištěn případ, kdy by vadná baterie ohrozila jezdce nebo veřejnost. Pražští zákazníci se ovšem nemusejí bát, vadné koloběžky byly staženy především z oblastí Los Angeles, San Diega a jezera Tahoe. Počet potenciálně nebezpečných modelů se ovšem ještě může rozšířit, neboť selhání baterie bylo zjištěno u dalšího typu, který rovněž vyrobila společnost Segway Ninebot. Nyní probíhá vyšetřování, zda jsou obavy oprávněné. A pokud ano, počet elektrických koloběžek Lime se v ulicích některých měst sníží.
Lime nyní zavedl několik opatření, která mají chránit uživatele i tzv. juicery, kteří koloběžky nabíjejí. Do ukončení vyšetřování budou všechny koloběžky od Segway Ninebot nabíjeny pouze v servisních střediscích Lime a nebudou dostupné pro juicery. V servisních střediscích po celém světě budou nonstop přítomni zaměstnanci, kteří jsou speciálně vyškoleni pro bezpečné zacházení s vadnými bateriemi. Všechny elektrokoloběžky Lime budou nyní zapojeny do denního diagnostického programu, v rámci kterého bude sledováno zdraví a výkonnost baterií (bez ohledu na model i výrobce).
 
Zdroj: Li.me


reklama