Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Obličej místo prstu? Apple možná našel náhradu za Touch ID

21.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
V souvislosti s budoucími iPhony se někdy hovoří o absenci čtečky otisků prstů. Místo toho by mělo být možné telefon odemknout například rozpoznáním obličeje a nedávný nákup izraelského startupu RealFace tyto spekulace jen potvrzuje.
Apple se v minulosti stal jedním z průkopníků čtečky otisků prstů na smartphonech, brzy by však tuto technologii mohl zase opustit. Displeje totiž narůstají a zmenšuje se prostor okolo nich, na typické domovské tlačítko, kam je v případě iPhonů integrován také senzor otisků prstů, tak nezbývá mnoho místa. Řešením by sice mohlo být její přesunutí na zadní stranu, kam ji umísťuje řada ostatních výrobců, případně na boční hranu, jako to dělá Sony u svých Xperií, ale tímto směrem se Apple nejspíš nechce vydat. Poměrně dlouho se také mluví o technologii, která by umožnila umístění čtečky přímo pod displej, ale prozatím není dostupná pro sériovou výrobu.

Apple proto údajně hledá náhradu za funkci Touch ID a řešením by mohla být technologie rozpoznání obličeje pomocí 3D skeneru. Spekulace se poprvé objevila před pár dny, kdy ji zveřejnil analytik ze společnosti JPMorgan. Americký výrobce s nakousnutým jablkem v logu potom nepřímo potvrdil, že má zájem o technologii pro rozpoznání obličeje, když zakoupil izraelský startup RealFace za 7 milionů dolarů. Společnost byla založena teprve v roce 2014 a zaměstnává jen deset lidí, přesto prý vyvinula vyspělý software pro rozpoznání obličeje za pomocí umělé inteligence. Příliš mnoho informací o této technologii v tuto chvíli nemáme k dispozici, neboť stránky společnosti byly nedlouho po akvizici vypnuty.

V Tel Avivu založená firma RealFace už v minulosti vydala aplikaci Pickeez pro iPhone, která rovněž využívá funkce rozpoznání obličeje. Na všech pořízených snímcích rozpozná osoby na základě jejich fotografií na Facebooku, a potom automaticky vybere nejpovedenější záběry. Aplikace má usnadnit například situaci po návratu z dovolené, kdy uživatel mívá telefon plný až stovek fotografií, jenže ne všechny jsou povedené a veřejně publikovatelné.

Zatím není jasné, zda domovské tlačítko a čtečka otisků prstů Touch ID zmizí už z připravovaného iPhonu 8, ale je to docela pravděpodobné. V takovém případě by přístroj nejspíš jako náhradu nabídl právě funkci rozpoznání obličeje.

Zdroj: 9to5mac.com
reklama